Bibaleze.si

naredimo

Vzgoja in vrtec
02. 04. 2025 05.00

Ste tudi vi storili to napako? Največja napaka staršev

Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Dojenček
31. 03. 2025 05.00

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni

Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Malček
10. 03. 2025 05.00

Kako pomagati otroku, ko se počuti preobremenjen

Otroci se včasih znajdejo v situacijah, ko jih določena situacija preobremeni, bodisi zaradi šolskih nalog, medosebnih odnosov ali drugih skrbi. Kot starši ali skrbniki jim lahko pomagamo, da se spopadejo s temi občutki.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?

Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Nosečnost
24. 02. 2025 05.00

Nasveti za nosečnice v zimskem času

Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Razvoj otroka
21. 02. 2025 05.00

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj

Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Vzgoja in vrtec
23. 01. 2025 05.00

Učinkovit način vzgoje: kako pohvale izboljšajo obnašanje otroka

Pohvale so močno orodje, ki lahko pozitivno vplivajo na obnašanje vašega otroka. S pravim pristopom lahko spodbujate želene spremembe, povečate samozavest in izboljšate odnose. Preberite si, kako pohvalo uporabiti na pravi način.

Razvoj
06. 01. 2025 05.00

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj

Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Ideje za prosti čas
24. 12. 2024 05.00

Preprosti recepti za domače piškote, buhteljne, čokolado

Zakaj ne bi praznikov preživeli tako, da bi z otroki skupaj nekaj skuhali in spekli? Doma narejeno pecivo je bolj zdravo. Natančno lahko vemo, kaj je v njem. Poleg tega bo otrok cenil celoten proces nastajanja in bo vesel, da bo lahko nekaj, kar je ustvaril, ponudil drugim.

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Razvoj in odnosi
17. 11. 2024 05.00

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?

Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Vzgoja in vrtec
11. 11. 2024 05.00

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih

Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Vzgoja in vrtec
02. 11. 2024 11.39

To bi morali redno govoriti svojim otrokom

Ameriški psiholog in predavatelj dr. Paul Jenkins predlaga štiri fraze, ki bi jih otroci morali slišati vsaki dan.

Recepti za malčke
31. 10. 2024 02.30

Odlični bučni krofi, ki bodo navdušili otroke

Jesen je in ti ljubki krofi v obliki buč, ki so preplavili splet, so odličen razlog, da krofov ne pečemo le februarja, ko je čas maškar, temveč tudi v jesenskih dneh. Preverite recept.

Nosečnost
25. 10. 2024 01.00

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti

Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Družina in odnosi
22. 10. 2024 05.00

Za vse supermame, ki ste same z otrokom

Strah, krivda, osamljenost in dvom. Vse to so občutja, ki lahko starša, ki vzgaja sam, pahnejo v hudo stisko. In ko ste enkrat tam, kako se izkopati iz težav? O tem z izkušeno terapevtko in mediatorko Moniko Erjavec Bizjak.

Vzgoja in vrtec
22. 10. 2024 04.00

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku

Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Zanositev
13. 10. 2024 01.00

Kako zmanjšati učinek stresa na plodnost?

Sprosti se, pomiri se, potem se bo zagotovo zgodilo, je običajno prvi nasvet za žensko, ki se trudi zanositi. Tovrstni nasveti pa marsikatero spodbudijo tudi k razmišljanju, ali stres res tako zelo vpliva na zanositev. Obsežne raziskave kažejo, da so depresija, tesnoba, stres in težave s spočetjem povezani. Ko pari skušajo zanositi in doživljajo ponavljajoče se neuspehe, se poveča tudi njihov fizični in čustveni stres.

Prehrana za dojenčke
07. 10. 2024 01.30

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?

Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Nosečnost
09. 09. 2024 05.00

Kaj lahko pričakujete na posvetu z babico?

Nosečnicam in njihovim spremljevalcem v slovenskih porodnišnicam po novem omogočajo tudi posvet z babico ali babičarjem. Število posvetov se razlikuje od porodnišnice do porodnišnice. V porodnišnici Trbovlje tako omogočajo dva posveta. Kaj lahko nosečnice izvedo na posvetih, kako potekajo posveti in čemu so namenjeni, pa nam je pojasnila diplomirana babica Mojca Zemljak Ferenc.

Šola in splet
03. 09. 2024 01.45

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo

Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Otroške sobe
01. 09. 2024 03.30

Na to bodite pozorni pri opremljanju sobe za šolarja

Šolsko obdobje je prvo obdobje v otrokovem življenju, ko se sooči z odgovornostjo in tudi potrebuje prostor, kjer lahko udobno in v miru opravlja svoje šolske obveznosti. Nujno je, da ima otrok določeno mesto, ki je namenjeno šoli in šolskemu delu, saj bo tako hitreje in bolj učinkovito opravil naloge, ker mu bo že prostor sam dal motivacijo za delo.

Šola in splet
31. 08. 2024 02.30

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?

Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Prehrana v nosečnosti
30. 08. 2024 05.00

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice

Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Družina in odnosi
20. 08. 2024 04.10

Najpogostejše napake, ki ubijajo otrokovo ustvarjalnost

Ste kdaj pomislili – dovolite svojemu otroku preprosto ustvarjati, zgolj zato, da bi ustvarjal, četudi ne bo nastalo nič novega, nič posebnega? Ustvarjanje in samoustvarjanje imata izjemen pomen za otrokov razvoj.

Vzgoja in vrtec
13. 08. 2024 05.00

Kaj narediti, ko otrok izreče grdo besedo?

"Vsaka druga beseda mojega skoraj petletnika je neprimerna. Ne bom omenjala, kaj govori, ampak mi resnično ni všeč. Sicer mu vedno znova povem, da to ni v redu, ampak se ga nikakor ne prime. Upam, da bo kmalu minilo," priznava mamica treh.

Vzgoja in vrtec
07. 07. 2024 05.00

Pomemben stavek, ki se otrokom pomaga soočiti z jezo

Mama je delila pomembno besedno zvezo, ki lahko otrokom pomaga predelati jezo. Njen nasvet je postal viralen, ker je to orodje lahko enako koristno za odrasle kot za otroke.

Fit in zdravje
26. 06. 2024 05.00

Kako ob materinstvu najti čas še za telesno vadbo?

Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je dobro, da ohranjamo telesno vzdržljivost po porodu; med drugim lažje opravljamo vsakodnevne dejavnosti, manj smo utrujene in imamo več energije za novega družinskega člana. O tem smo se pogovarjali tudi s Kristino Lesar, profesorico športne vzgoje, inštruktorico poporodne vadbe in mamico dveh prikupnih fantkov.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863