nasilen

Po osmih letih pravnih bojev končno dosegla ločitev
Brad Pitt in Angelina Jolie sta končala ločitveno dramo. Čeprav sta se oba trudila ohraniti zasebnost, so določeni detajli vseeno prišli v javnost. Kljub pravnim izzivom, kot je spor glede premoženja, sta zdaj oba dosegla mir, predvsem zaradi otrok, katerih blaginja ostaja njuna prioriteta.

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?
Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka
Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?
Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Za skupnega otroka mu je ponujala 20 milijonov
Pozabljena ljubezen najbolj norega para devetdesetih, kraljice popa in razvpitega košarkaša, se je začela iz enega samega razloga.

Ta stroga vzgojna metoda Gordona Ramsayja vas bo presenetila
Red, delo in disciplina. Tri besede, ki najbolje opisujejo kuharja Gordona Ramsayja. Slavni kuharski mojster je obeležil 57. rojstni dan, poleg tega, da je vrhunski kuhar, pa je tudi pisec, kritik hrane in producent. Ne glede na bajne zaslužke, ki mu jih je to prineslo, pa svojih otrok ne razvaja.

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?
Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Tako boste vzgojili empatičnega otroka
Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Znani igralec lagal o zlorabi svojega očeta
Ameriški igralec Shia LaBeouf je leta 2019 izdal film z naslovom Honey Boy, ki ga je napisal o svojem travmatičnem odraščanju. Film je osredotočen predvsem na mladega igralca in njegovega nasilnega očeta. Toda vprašanje ostaja, ali je film res posnet po resničnih dogodkih?

Glasbeni mogotec zavrača stike z lastno hčerjo
Svetovno občinstvo je bilo te dni pod vtisi nastopa na Super Bowlu in mnogi so se spominjali lanskoletnega glasbenega presežka legendarnih glasbenih zvezd, Dr. Dreja, Eminema, Snoop Doga, Mary J. Blige, 50-centa in drugih, ki so presenetili s svojim nastopom med polčasom najbolj gledanega športnega dogodka v ZDA. Mnogi so se strinjali, da je njihov nastop presegel vse pretekle in da letošnji ni bil niti pol tako spektakularen.

Pepelkin fenomen: zloraba otroka s strani nebiološkega starša
V evolucijski psihologiji Pepelkin fenomen imenujemo pojav različnih oblik zlorabe otrok s strani nebioloških staršev – torej očima ali mačehe. Ta fenomen je dobil ime po pravljičnem liku Pepelke, ki je bila v zgodbi trpinčena s strani mačehe in dveh polsester. Živela je žalostno življenje, ki so ga zaznamovali tragedije, zanemarjanje in zloraba. Žal pa se manj lepe pravljice odvijajo tudi v resničnem življenju, in sicer v krogu družine, ki naj bi predstavljala prostor varnosti, bližine, sočutja in brezpogojne ljubezni. A žal je včasih vse prej kot to in eden od razlogov je zloraba otrok oziroma samo enega od otrok, kot se to dogaja v primeru Pepelkinega fenomena.

Sin Johnnyja Deppa je na moč podoben slavnemu očetu
Sin Johnnyja Deppa in Vanesse Paradis Jack Depp je zelo podoben svojemu slavnemu očetu, a se medijem, pozornosti in fotografijam na veliko izogiba. Medtem pa se je njegova starejša sestra Lily-Rose podala po poti svojih staršev, saj je uspešna tako na manekenskih pistah kot v igralskih vodah.

"Notranja smrt mladih". Si tega resnično želimo?
V novogoriški ambulanti trenutno zdravijo 81 mladostnikov, ki so po besedah Mihe Kramlija popolnoma uničeni in nezmožni delovati v resničnem svetu. Na novih tehnologijah preživijo več kot 3000 ur letno, kar je več kot osem ur dnevno. Več so za ekrani kot v stiku z ljudmi. Glede na sporočila, telefonske klice in drugo pa predvideva, da je v Sloveniji več kot 2000 mladostnikov na meji funkcioniranja zaradi zasvojenosti z novimi tehnologijami.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?
Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Kdaj prvič v kino?
Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Slovenka po moževem nasilju: 'Maščevali so se mu otroci'
V prejšnjih dneh so številni gledalci priljubljenega šova Kmetija ostali brez besed, ko je Jan Knez besedno napadel Majdo Candir in ji v obraz vrgel kar nekaj žaljivk ter jo povrhu vsega pošiljal celo v hlev. Majdo je njegov odnos še bolj zabolel, saj so na površje priplavali slabi spomini iz preteklosti, ko je bil do nje nasilen zdaj že bivši mož.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?
Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?
Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Ko vas otrok zaloti pri seksu ...
Ta 'mala nezgoda' je lahko za otroka travmatična izkušnja s posledicami. Zelo pomembno je, kako se boste odzvali, če vas bo otrok zalotil. Najbolj primerno je, da se z njim takoj pogovorite.

''Skupaj sva samo zaradi otrok …''
Kaj storiti, ko se zakon počasi začne krhati, ko partnerja drug ob drugem ne čutita več metuljčkov v trebuhu? Vztrajati v zakonu zato, da bodo otroci imeli ob sebi mamo in očeta, ali obrniti nov list v življenju?

’Očetje so danes bolj vpleteni v vzgojo … in prav je tako!’
Pred nekaj tedni je bil naš sogovornik Srđan Milovanović, ki se v življenju sicer ukvarja z marsičim, naši otroci pa ga zagotovo najbolj poznajo kot sinhronizatorja v številnih risankah, tudi tistih, ki jih lahko spremljate vsak dan na OTO. Srđanov najljubši ’poklic’ pa je sicer zagotovo oče in ravno v tem poletju se je družinica povečala še za enega člana, zato smo ga vprašali, kako pri njih poteka razdelitev obveznosti in kaj si najbolj želi za svoje otroke.

Moteče vedenje
Pozdravljeni! Imam sina, ki bo decembra dopolnil 5 let. Težave so se pričele pojavljati septembra, ko je ponovno začel obiskovati vrtec. Vzgojiteljica pravi, da je zelo nepredvidljiv. Ostale otroke gr...

Tako je napadel 15-letnico. In nihče ni storil ničesar!
Moški je sredi belega spolno zlorabil 15-letnico v beograjskem tramvaju in nihče od očividcev ni storil ničesar. Ničesar!

Zakaj je otrok najpogosteje jezen?
Otrok je po navadi jezen, ko niso zadovoljene njegove želje ali pa je v sporou s sorojencem ali sovrstnikom. Poskušajte ga razumeti in ga naučiti, kako naj obvlada tudi takšna negativna čustva, da ne preidejo v agresijo. Nasvete in napotke z vami deli zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.