nasilje med mladimi

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Spletno nasilje: temna plat digitalnega sveta
Digitalni svet, hočemo ali nočemo, ima tudi temne plati, med drugim se vedno več govori o spletnem nasilju. Namreč s prisotnostjo na spletu in na družbenih omrežjih se možnosti za nasilje znatno povečajo. Več kot polovica osnovnošolcev in srednješolcev naj bi že doživela vsaj eno obliko spletnega nasilja. Ustrahovanje, sovražni govor, zasmehovanje, izsiljevanje in podobna dejanja, vse to ima negativen vpliv na duševno zdravje vsakega posameznika.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'
Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

To se lahko na TikToku zgodi vašemu otroku
Zagotovo vam bo večina najstnikov potrdila, da je izmed vseh družbenih omrežji trenutno največji 'vajb' TikTok. In čeprav se vam kot staršu zdijo vsebine na TikToku nesmiselne, bizarne ali morda skrb vzbujajoče, je pomembno, da omenjeno platformo poznate in jo vsaj do neke mere tudi spremljate.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

'Odsev dejanj, ki jih napravijo otroci, je dostikrat odsev družbe'
V petek bo tudi v Sloveniji v znak solidarnosti zaradi dogodkov, ki so se v preteklem obdobju odvili v Srbiji, potekal dan nenasilja in strpnosti v šolah. Za javnost so spregovorili trije slovenski ministri: za šolstvo, zdravje in delo. Želeli so predati temeljno sporočilo, ki se glasi, da v Sloveniji velja ničelna toleranca do nasilja.

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger
Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Od uspešne milijonarke do čistilke v zaporu
Britanska filmska zvezdnica Zara Phythian, ki je zaigrala v filmu Doktor Strange v multivesolju norosti, in njen mož Victor Marke sta obtožena spolne zlorabe 13-letnice.

Veste, da je telesno kaznovanje prepovedano?
Pred dvema letoma so v Sloveniji prepovedali telesno kaznovanje otrok, in sicer takrat, ko je začela veljati novela zakona o preprečevanju nasilja v družini. Kakšni so rezultati takšne prepovedi?

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in odvisnosti od računalnika
Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob začetku šolskega leta za učence in dijake ter starše pripravili nekaj nasvetov o varni rabi interneta, mobilnih telefonov in tablic. Med drugim opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in posegov v zasebnost, pa tudi njihove prekomerne uporabe.

Nasilni otroci in mladostniki potrebujejo ustrezno strokovno obravnavo
Nasilni otroci in mladostniki so realnost naše družbe in potrebujejo ustrezno strokovno obravnavno, ocenjuje nekdanja kriminalistka Neža Miklič. Medijsko poročanje o nasilnih dajanjih je pomembno, a jih morajo mediji kritično ovrednotiti in obsoditi, je poudarila za STA.

Skoraj polovica dijakov opravičuje nasilje v zvezi
Nekaj manj kot polovica hrvaških dijakov meni, da dekle lahko udari svojega fanta, če je ta ne posluša, 47 odstotkov je prepričanih, da fant lahko udari dekle, če ona želi prekiniti zvezo ali več pozornosti namenja prijateljem in prijateljicam kot fantu, je pokazala raziskava, v kateri je sodelovalo 330 dijakov iz 12 hrvaških srednjih šol.

Alkohol prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji
Slovenska karitas skupaj s partnerskimi organizacijami začenja s tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola, ki poteka pod geslom Vsak dan je nov začetek. Kot poudarjajo, alkohol prinaša eno izmed največjih težav v naši družbi, alkohol namreč tako ali drugače prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji.

Skrita kamera je pokazala, da je bilo ljudem najprej vseeno, potem pa ...
Poglejte si, kako so se mimoidoči na avtobusni postaji odzvali na nasilje med sovrstniki. Video je objavljen z namenom, da ljudi osvesti, da nasilje med mladimi je prisotno in si ne smemo zatiskati oči, da se to ne dogaja.

Mlade spodbujajo, da premislijo o objavah
Akcija Moč besed, ki sta jo lani zasnovali Zveza prijateljev mladine Slovenije in blagovna znamka Itak, je letos namenjena izboljšanju medvrstniške in druge komunikacije na družbenih omrežjih. Z različnimi akcijami pod sloganom Ne objavi, kar te lahko gnjavi želijo mlade ozaveščati o nevarnostih in priložnostih na družbenih omrežjih.

Nadlegovanje in ustrahovanje na Facebooku tudi v Sloveniji
Uporabniki socialnega omrežja Facebook so tudi otroci. Kako naj starši ravnajo v primeru, ko se njihov otrok sooča z nadlegovanjem in ustrahovanjem preko spleta?

Michelle Obama: Starši so vzorniki otrokom!
Prva dama Michelle Obama pravi, da lahko odrasli ustavijo nasilje med mladimi, če so dobri vzorniki otrokom. Svoji hčerki uči, da morata nasilneža ali bahača takoj prijaviti odrasli osebi.