nasilje nad otroki

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku
Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Očka zgrožen: 'Njen otrok bi potreboval psihologa'
Vzgoja otrok je že od nekdaj občutljiva tema in ko se vprašamo, kakšna je pravilna vzgoja otrok, bomo dobili veliko različnih mnenj. Med starši tako velja tiho pravilo, da se vzgoje drugega ne kritizira niti se vanjo ne smemo vmešavati. A kaj, ko so pristopi starša vidno napačni? In ko je ta starš za nameček še naš prijatelj? Povedati, opozoriti ... ali ne?

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'
Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Pekel za zaprtimi vrati: mož pretepal ženo pred lastnimi otroki
Ameriška zvezdnica Monica Niki Garcia je nedavno na Instagramu delila ganljivo izpoved o nasilju v družini. Priznala je, da so njenega moža, 45-letnega Mika Fowlerja, aretirali zaradi pretepanja pred otroki. Par ima tri deklice in 18-letno hčerko iz prejšnjega zakona.

'Odšla sem na božično noč, ko sem bila pretepena kljub prisotnosti dveh malčkov'
Okoli nas je ogromno tragičnih zgodb, ki jih nikdar ne bomo prepoznali ali spoznali. Za nasmehi, krasnimi fasadami in fotografijami srečnih družin se lahko skriva marsikaj. Svojo zgodbo o peklu, ki se je odvijal v zlati kletki, nam je zaupala 27-letna Ana, ki se ji je uspelo izviti iz okovov in zaživeti polno življenje mlade mamice dveh otrok.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Ne ponavljajte ene izmed teh 10 napak pri vzgoji otroka
Če ste preizkusili vse klasične strategije in vzgojne metode, z namenom, da bi vas otrok ubogal, pa nikakor ne opazite napredka, morda ponavljate eno izmed pogostih desetih napak.

Otroci hrepenijo po tem, da jih starši slišijo, vidijo in upoštevajo
Otroci v obdobju mladostništva odkrivajo sebe in svoje mesto v družini in nasploh v družbi. Pri tem je pomembno dejstvo, da prav veliko izkušenj nimajo, tveganj pa ne dojemajo kot nevarnosti, ravno zaradi neusklajenosti med deli v možganih.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Slikovite balkanske destinacije, ki se jih splača obiskati!
Nekateri so pri načrtovanju poletnih počitnic osredotočeni zgolj na morje in plaže, drugim je bolj všeč pohajkovanje po naravi, tretji prisegajo na destinacije z bogato zgodovino, na katerih združijo prijetno s koristnim. Na Balkanu je mogoče združiti vse troje in kar je najpomembneje – regija je izjemno prijazna do družin z otroki, nastanitve, ogledi in ponudba hrane ter pijače so cenovno dostopni, dogodivščina pa bo zagotovo ostala v trajnem spominu tako otrokom kot staršem.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

Anita Ogulin: Med revnimi je vse več zaposlenih, ki ne zmorejo čez mesec
Stiska, nemoč, kup neplačanih položnic in vsakodnevne borbe, kako preživeti, danes marsikoga spravljajo v obup. Vse hujše breme svojih staršev pa pogosto nosijo tudi njihovi nič krivi otroci, ki so prikrajšani za toliko stvari, med drugim za brezskrbno otroštvo. O družinah v stiski in revščini, ki je vse bolj prisotna v slovenski družbi, smo se pogovarjali tudi s humanitarko Anito Ogulin (ZPM Moste–Polje).

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger
Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'
Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

Katere meje naj ne bi prestopila mačeha in očim?
Včasih se zgodi, da eden od staršev - oče ali mama, zaradi številnih razlogov, kot so denimo ločitev, razhod, smrt partnerja, dobi novega življenjskega sopotnika, ki v družini prevzame določeno vlogo. Z novo družinsko postavitvijo pa pridejo tudi zapleti, ki se dotikajo vzgoje, postavljanja mej, odnosov med člani družine. Koliko se očim ali mačeha sploh lahko vključujeta v vzgojo otrok, ki jim nista biološka starša? In katerih mej naj ne bi presegala? Zbrali smo nekaj ključnih nasvetov, ki se dotikajo teh na trenutke precej zapletenih družinskih odnosov.

Nekdanja varuška nad Angelino z obtožbami
V javnosti je vedno videti, da Angelina Jolie kot mati šestih otrok vajeti povsem drži v svojih rokah in ima v vsakem trenutku vse pod nadzorom, vendar nekdanja varuška družine Jolie-Pitt zatrjuje, da se za zaprtimi vrati odvija povsem drugačna zgodba.

Javno sta priznala, da pretepata svoje tri otroke
Večina staršev današnjega časa je trdno prepričanih da šeškanje, udarci in ostalo fizično nasilje nikakor niso dopustni kot vzgojni ukrepi zoper otroka. Starši se vse bolj poslužujejo permisivnih vzgojnih načinov in sočutnega starševstva. Z otrokom se pogovarjajo, mu prisluhnejo, rešujejo težave na zrel in odgovoren način. Še vedno pa obstajajo tudi takšni, ki niso povsem prepričani, da je novodobna vzgoja pravilna in primerna.

To otroka oropa otroštva in ga prisili k prezgodnji odraslosti
Nepredvidljivost, nekonsistentnost, nezanesljivost in kaos so le nekatere od značilnosti družine, v kateri je prisoten alkoholizem. Čustvene potrebe otroka, ki odrašča ob zasvojenem staršu, so zanemarjene, kar vodi v številne čustvene in vedenjske težave, ki jih lahko spremljajo skozi celo življenje.

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?
Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

Lepi striček: Otroška zgodba, ki buri duhove
Na spletu so se pojavile fotografije zgodbice, ki govori o spolnem nasilju nad otroki. Za komentar o zgodbi Lepi striček, ki je izšla v reviji Kekec in je namenjena otrokom od 2. do 5. razreda osnovne šole, smo se obrnili na UNICEF Slovenija in Polono Greif, univ. dipl. soc. pedagoginjo, zakonsko in družinsko terapevtko iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino.

Spolnost ne sme biti tabu tema
Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš."
"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš," je zapisano na vratih sobe številka tri gorenjskega materinskega doma. V Sloveniji jih je osem, so večinoma polno zasedeni in potrebujejo vašo pomoč.

Bi pustili dojenčka spati v vozičku zunaj na minusu? Skandinavci ga
Po mišljenju skandinavskih staršev je čisto v redu, če otrok spi zunaj vse leto. Da, tudi pozimi, ko so temperature močno po ničlo. Preverite, po čem še izstopajo Skandinavci, ki so nam vsem za vzor!