nasilnež

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?
Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'
Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

"Uf, ti si moj mali kit. Boš kaj shujšala?"
Samo zato, ker se nekaj na prvi pogled zdi nedolžno, še ne pomeni, da nedolžno tudi je. S tem mislimo na psihično nasilje, ki je v medosebnih odnosih žal pogosto spregledano. Čustvene zlorabe se namreč začenjajo povsem subtilno in žrtev običajno sploh ne ve, da je nadzorovana, poniževana, zasmehovana ... Skozi čas postaja tovrstno nasilje vse jasnejše in bolj intenzivno, žrtev pa velikokrat pristane na robu obupa in brez občutka lastne vrednosti.

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu
Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

Kako otroka naučiti sprejemanja drugačnosti?
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Ne poznajo drugega sveta kot tistega okoli sebe, in starši smo tisti, ki jim ga moramo korak za korakom pomagati odkrivati. Pomembno se je pogovarjati o vseh temah, se informirati in širiti prijaznost ter razumevanje drug do drugega. Le tako bodo naši otroci zrasli v strpne, ljubeče in odgovorne odrasle.

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

'Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov'
''Vsi bi morali vedeti, kaj lahko pretep v šoli izzove in kaj lahko prinese najstniško nasilje. Zgodilo se je mojemu otroku, lahko se zgodi kateremu drugemu otroku. Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov,'' je povedala Milica Sretenović, njena pretresljiva zgodba je lahko v opozorilo vsem.

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli
Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Oče je tako kaznoval nasilno hčer
Matt Cox je na Facebooku objavil posnetek, ki je sprožil številne polemike. Nekateri ga razglašajo za "očeta leta", spet drugi pravijo, da je preveč krut.

Opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in odvisnosti od računalnika
Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob začetku šolskega leta za učence in dijake ter starše pripravili nekaj nasvetov o varni rabi interneta, mobilnih telefonov in tablic. Med drugim opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in posegov v zasebnost, pa tudi njihove prekomerne uporabe.

Nasilje nad starejšimi pogosto neodkrito in zamolčano
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi, 15. juniju, se vrstijo opozorila o nesprejemljivosti kakršne koli oblike nasilja nad starejšimi. To je pogosto neodkrito in zamolčano, izpostavljajo.

Moj otrok noče v šolo! Kaj naj storim?
Vzroki, zakaj otroka zjutraj ne morete spraviti v šolo, so lahko različni. Mogoče ga je strah učitelja, prostora, sošolca, ki mu nagaja, nima prijateljev … Neutolažljivo jokanje lahko podkrepi z glavobolom, bruhanjem, bolečinami v trebuhu. Kako se soočiti s takšno situacijo? Je prav, da povzdignete glas ali da ga poskušate razumeti?

Lahko je zelo tragično …
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer ob problematiki nasilja v družini opozarja, da je nujno poleg žrtve pomagati tudi storilcem nasilja. "Če je nasilnež brez strokovne pomoči, s svojimi ravnanji nadaljuje in žrtev se ne more skriti nikamor več," je za STA dejala varuhinja.

Njegova temna skrivnost prišla na dan!
Tom Cruise je priljubljen po vsem svetu, marsikatera ženska bi dala vse, samo da bi osvojila njegovo srce. Kljub njegovemu slepemu zaupanju scientologiji, ga obožujejo.

Slovenija: Resnica je šokantna
Desetina slovenskih dijakov je že bila izsiljevana, otipavana ali okradena, nekoliko več jih je doživelo tudi udarec in bilo tarča neprijetnih opazk, kaže raziskava Dijaške organizacije Slovenije o nasilju na srednjih šolah. Dijaki nasilje najpogosteje zaznajo na šolskem hodniku in v okolici šole, okoli petina dijakov pa nasilja ne opazi nikoli.

Zakaj se nasilnežu ne uprejo?
Nasilje nad ženskami je pojav, s katerim se v Sloveniji v zadnji četrtini stoletja še posebej poglobljeno ukvarjamo. V tem času so bili namreč narejeni veliki koraki na zakonodajnem področju in pri razvoju različnih oblik pomoči žrtvam.

Slavni nogometaš nasilnež?
Slavni nogometaši, kot so Messi, Ronaldo, Rooney ... nastopajo v računalniških igrah, ki spodbujajo več nasilja kot tiste, ki dejansko vsebujejo nasilno vsebino. Raziskovalci so namreč ugotovili, da se v takšne lažje vživimo, medtem ko ob nasilnih naši možgani ne reagirajo.

'Priznam, nisem dober mož in oče'
Prejeli smo elektronsko pismo z resnično izpovedjo očeta Nenada, ki je na glas priznal, da pod vplivom alkohola svojima otrokoma in ženi greni življenje. Že večkrat se je poskušal spremeniti, pozdraviti, ampak brez uspehov.