navdušiti

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Pozitivni učinki učenja inštrumenta na otrokov razvoj
Veste, koliko izjemnih koristi ima učenje inštrumenta na otrokov razvoj? Ne glede na to, ali gre za klavir, kitaro, violino ali bobne, učenje inštrumenta pomembno vpliva na otrokov kognitivni, čustveni in socialni razvoj. V nadaljevanju preverite, kako lahko spodbudite otroka k raziskovanju čudovitega sveta glasbe.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

To so zmagovalci, ki jih čaka finale v Splitu
Julija se je zaključila premierna izvedba Plazma Športnih iger mladih v Sloveniji. Vseh ponujenih aktivnostih se je udeležilo kar 34.770 otrok, na kar so organizatorji še posebej ponosni. Zmagovalce zdaj čaka še udeležba na regijskem finalu v Splitu, ki bo potekal med 19. in 24. avgustom, tja pa potuje 152 otrok in 52 trenerjev. Kako so potekala tekmovanja, pa si oglejte v posebnih oddajah na OTO.

Kaj podariti moškim ob dnevu mučenikov?
Dan mučenikov, ki ga praznujemo 10. marca, ima korenine v krščanskem izročilu, po tradiciji pa naj bi moški na ta dan prejeli simbolično darilo v obliki suhih sliv, trnja in klobase. Kako pa je s praznovanjem danes? Kaj ob prazniku podariti najdražjemu?

Očetje iskreno: 6 pomembnih življenjskih lekcij, ki so jih predali otrokom
Malo je življenjskih vlog, ki so tako vplivne in pomembne, kot je vloga očeta. Očetove modrosti, vodstvo in podpora lahko otroka izoblikujejo v močnega, samozavestnega in uspešnega posameznika. To pa je šest življenjskih lekcij, ki jih očetje najpogosteje radi predajajo svojim otrokom.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

Presenetite partnerja z romantično večerjo
Presenetite partnerja z romantično večerjo in razvajajte brbončice ob okusni morski jedi. Potopite se v okuse oceana z našim izvrstnim receptom za lignje z avokadom in kozicami.

Počitnice – priložnost za vpogled v svojega otroka?
Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga najbolj veseli. Učenec, ki resno dela skozi šolsko leto, potrebuje počitnice. Pri posameznikih, ki oddiha nimajo pogosto, poročajo o naveličanosti in otopelosti. Enako je pri šolarjih, še posebej, če so ti mlajši in jih zanima predvsem igra, saj je ta pomemben element za zdrav razvoj otroka. Raziskave razvojne psihologije kažejo, da otrok po sedmem letu starosti želi početi tudi kaj resnega in to v šoli tudi počne. Vendar je še vedno otrok, zato je šolsko leto zasnovano tako, da so med poukom počitnice, ki naj bi bile namenjene prosti igri, raziskovanju in druženju. Tako postanejo počitnice pomemben vir izkušenj, pridobljenega znanja in socialnih veščin.

Saša Lendero iskreno o svoji hčerki Arii
Priljubljena slovenska pevka, Saška Lendero, ki je znana tudi po svojem pozitivnem pristopu in veselju do glasbe, je tokrat spregovorila o svoji hčerki Arii.

Predlogi in ideje za pisanje dobrih spisov
Obstaja veliko vrst spisov. Razlikujejo se tako po vsebini kot po dolžini, vendar je cilj vseh spisov enak: prepričati bralca o določenem stališču ali pogledu na temo. V kolikor dosežete ta cilj, bo tudi ocena temu primerna. A kako se najučinkoviteje lotiti pisanja spisa? Kako prepričati bralca? Kako se osredotočiti na vsebino, hkrati pa paziti na pravopisne napake?

Ker ni smela videti sinov, si je pobrila glavo. A poglejte jo danes ...
Je ena tistih zvezdnic, katere življenje se je odvijalo pred očmi javnosti – od zgodnjih otroških let naprej. Ves svet je tako lahko spremljal njene vzpone, pa tudi padce, izjemne glasbene nastope ter burno ljubezensko življenje. Čeprav je večkrat klonila pod težo zvezdništva, se je vsakokrat uspela pobrati in ponovno navdušiti s svojim edinstvenim vokalom. Do svojih oboževalcev je bila vedno brutalno iskrena in tako ne čudi, da je tudi pri 37 letih še vedno ljubljenka občinstva po vsem svetu. To je zgodba o Britney Spears, to je zgodba o pop princeski sodobnega časa!

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Kako otroka navdušiti nad matematiko?
Ni potrebe po tem, da bi matematika otroku predstavljala stres. Pomembno je le, na kakšen način jo predstavimo otroku. In če jo prikažemo skozi igro in miselne izzive, je lahko precej zabaven in navdušujoč predmet, v katerem bo otrok užival. Otroku je torej treba pripraviti matematično spodbudno okolje, da bi zanj matematika postala igriva, privlačna in zanimiva.

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!
9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Zato pri matematiki spodbujajo uporabo prstov, abaka, kamenčkov in kock
Spominjam se, kako v osnovni šoli pri učenju matematike ni bilo dovoljeno uporabljati prstov, saj so učiteljice zahtevale "računanje na pamet", pa tudi starši niso bili naklonjeni "štetju na roke". Danes je popolnoma drugače, saj celo zelo priporočajo in spodbujajo uporabo različnih pripomočkov, pa naj bodo to abak, kamenčki, kocke ali seveda tudi prstki.

'Čeprav sem posvojena, nisem bila prikrajšana za nič'
Minuli petek se je na POP TV vrnila šesta sezona priljubljenega kuharskega šova MasterChef Slovenija, v kateri so sodniki presenetili s svojimi otroškimi alter egi, od tekmovalcev pa zahtevali, da jim pripravijo njihove najljubše jedi iz otroštva. Pred časom je ena izmed tekmovalk, Ana Potočnik, že spregovorila o svojem drugačnem otroštvu, zdaj pa je razkrila še nekaj podrobnosti.

Kako lahko navdušimo mladostnike za branje?
"Menim, da se v debatah o primernosti in neprimernosti skriva dvoje: knjigo lahko nadziramo v primerjavi z digitalnimi mediji, ki so odraslim ušli izpod nadzora; drugi razlog pa je želja, da bi otrokom v zamaskirani podobi prikazovali življenje, ki ni ravno prijazno," o "primernih" in "neprimernih" knjigah pravi dr. Andreja Erdlen. Razložila je tudi, ali so stripi kakovostno branje.

Fotodokaz, da jim je uspelo!
Marsikatera ženska bi se strinjala s trditvijo, da je hujšanje po porodu ena izmed najtežjih nalog, ki se jih je lotila. Koža na predelu trebuha se je med nosečnostjo dodobra raztegnila, zato ni prav nič nenavadnega, da čez čas postane nekoliko ohlapna. Nega kože po porodu je zato enako pomembna kot med nosečnostjo, da pa bi dosegli karseda zadovoljive rezultate, jo moramo negovati tudi od znotraj. Zdrava prehrana, majhni a pogosti obroki, veliko vode in telovadba so ključni koraki do uspeha, vendar je marsikaj od napisanega zaradi vsakodnevnih obveznosti, stresa in pomanjkanja časa skorajda nemogoče. Z napetimi poporodnimi trebuščki nas običajno presenečajo zvezdnice, ki si lahko privoščijo drage kozmetične tretmaje, osebne trenerje in kuharje, ki skrbijo za njihovo popolno podobo, vendar niso edine, ki znajo navdušiti. Ena izmed ameriških spletnih strani, ki je namenjena staršem, natančneje mamam, je svoje bralke pozvala, da se opogumijo in pošljejo fotografijo svojega poporodnega trebuščka ter na ta način dokažejo, da zvezdniški status ne igra nobene vloge pri dobrem videzu in počutju. Vsaka strija nosi svojo zgodbo in najlepši spomin, da je v tem trebuščku nekoč rasla največja sreča, kot je otrok.

VIDEO: Na obisku pri škratu 'Berkmandlcu'
Kako otroka v eni uri navdušiti nad zgodovino, tehnologijo, antropologijo in mitologijo? Odpravite se v idrijski rudnik živega srebra!