ne kobaca

Zato dojenčka nikoli ne posedamo, dokler se ne usede sam
Preden dojenček usvoji veščine sedenja, mora najprej obvladati kar nekaj drugih stvari. Preverimo, katerih.

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!
Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Pri devetih mesecih se ne obrača
Pozdravljeni. Naša punčka je pred kratkim dopolnila 9 mesecev. Imamo težavo, ker se ne obrača več iz hrbta na trebuh (to je pred meseci že osvojila, nato popolnoma nehala). Kar pomeni, če jo pustim le...

Se ne opira na dlani
Pozdravljeni. Moj 8 mesecev star otrok se še ne dviguje na iztegnjenih rokicah, kadar je na tebuhu se naslanja na komolce. Posledično tudi ne kobaca, se pa že nekaj mesecev plazi in kotali. V zadnjem ...

Kobacanje
Spostovana ga. Tanja. Hci, stara 9 mesecev in pol je te dni skobacala. Opazam pa, da najbrz ne kobaca pravilno, saj palec leve rokice ne uporablja oz. ga ob kobacanju tišči pod ostale štiri prstke te ...

HOJA PO PRSTKIH
Pozdravljeni! Sem mamica 11- mesečne hčerke. Punčka sama še ne stoji ob opori, pomagam ji tako, da jo malo držim. Problem je, ker se vedno postavi na prstke. Ponavadi ji stopalce poravnam, vendar se h...

Ne gre po vseh štirih
Lepo pozdravljeni. Sin je star devet mesecev in noče plaziti po vseh štirih. Se mi zdi da v rokah ni dovolj močan. Kaj storiti

To vse se lahko igrate z dojenčkom
Ko vzpostavite rutino z dojenčkom, ko veste, kdaj je pravi čas za hranjenje in spanje, je čas, da se začnete tudi z njim igrati v pravem pomenu besede. Kaj vse se lahko igrate že z dojenčkom, starim dva meseca, in kaj skoraj enoletnikom?

Najbolj bizarne fotografije vseh časov
Joshua Hoffine je predan očka, ki rad preživlja prosti čas s svojimi hčerkami. In kaj počne? Fotograf ustvarja takšne fotografije, ki si jih ne predstavljate niti v najbolj groznih sanjah. Njegova najbolj popularna serija fotografij je After Dark My Sweet, ki je osredotočena na vse nočne more, ki ste jih imeli kot otroci.

Dobra šola … predvsem zame!
Radovednost je eden izmed dejavnikov, ki otroke vodi v gibanje. In prav je tako. Radovednost je tudi znak inteligence in pokazatelj, da otrok mentalno dobro napreduje.

Znaki razvojnih težav pri dojenčku
Dojenčki imajo svojo najljubšo stran v vozičku. Ali to pomeni, da imajo eno stran telesa bolj razvito kot drugo? Nekateri se ne plazijo po vseh štirih, dosti malčkov pri športnih aktivnostih uporablja le eno polovico telesa – je to znak za razvojne težave?

Ko se otrok ne kobaca po vseh štirih …
Nekateri otroci se ne plazijo, preden shodijo, nekateri ne kobacajo po vseh štirih. Je to znak, da je potreben pregled pri pediatru ali fizioterapevtu? Je to znak razvojnih težav?

Prišel je avtosedež za Dunjo
Prvorojenka Tine in Riharda, prikupna Dunja je že tako velika, da se bo začela voziti v avtosedežu. Zato je mlado družinico na domu obiskal Jani iz spletne trgovine Sonček.

VIDEO: Prednosti kobacanja
Kobacanje je hoja po vseh štirih. Otrok se premika naprej po kolenih in si hkrati pomaga z dlanmi. Gibanje je izmenično, torej recipročno. Tako premikanje imamo zapisano v genih.

Otrokova pot k neodvisnosti
V naravi otroka je, da neomajno hodi k neodvisnosti. To osvajanje se začne z njegovim prihodom na svet. Med razvojem se izpopolnjuje in premaguje ovire na svoji poti. V njem deluje življenjska sila, ki nezmotljivo usmerja njegove napore k cilju.

Kako okopate svojega dojenčka?
Ko dojenčka kopate, boste morda malce prestrašeni. Ohranite trden prijem, ko boste držali svojega migajočega, namiljenega in spolzkega malčka.

Kako pogosto naj okopam svojega dojenčka?
Čeprav nekateri starši svoje dojenčke okopajo vsak dan, pa dnevno kopanje ni nujno potrebno do faze plazenja, ko se dojenček kobaca naokrog in se rad umaže. Številni starši in dojenčki imajo radi kopanje, a nobenih dokazov ni, da dojenčki potrebujejo dnevno kopel.

Kopanje vašega novorojenčka
Čeprav nekateri starši svoje dojenčke kopajo vsak dan zaradi samega užitka ob kopanju, pa zadostuje, če ga okopamo le enkrat do dvakrat na teden - do faze plazenja, ko se dojenček kobaca naokrog in se rad umaže.

Kako najbolje fotografirati otroka?
Po rojstvu otroka postane fotoaparat del obvezne opreme. Fotografiranje otrok pa ni tako enostavno, saj skoraj nikoli niso pri miru. Nekateri otroci se fotoaparata celo bojijo. Z majhnimi fotografskimi »triki« lahko postanete pravi mojstri!

Igre z dojenčkom: od 9. do 12. meseca
V tej starosti je pri dojenčku izražena želja po gibanju in svobodi. Zanimajo ga podrobnosti in prav v vsem vas želi posnemati.

Okolju prijazni izdelki za naše malčke
Naredite korak k svetlejši prihodnosti in za svoje malčke uporabljajte okolju prijazne izdelke!