neenakost

Tako se otroci naučijo veščin, ki so bistvene za življenje
Vsak otrok si zasluži srečno otroštvo, žal pa je realnost ponekod precej drugačna. Zlorabe otrok, ki med drugim vključujejo tudi otroško delo, so po svetu še vedno velik problem.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Neenaki zenici
Pozdravljeni! Pri mojem štirimesečnem sinčku že kmalu po rojstvu opažamo "napako" v zenici. Leva zenica se namreč normalno širi in krči, desna pa se v poltemi ne razširi v takšni meri kot leva. Na sve...

Dan žensk mora biti vsak dan
Izjava evropskega poslanca, da so ženske manj inteligentne in šibkejše ter morajo zato zaslužiti manj, je izraz zakoreninjenih prepričanj, ki jih nekdo upa javno izraziti, ker je okolje zanj dovolj varno, da si to lahko dovoli, je za STA dejala Maja Plaz, predsednica Društva SOS telefon. Zato bi moral biti dan žensk vsak dan in ne le en dan v letu.

Koliko mladih živi pri starših?
V Sloveniji je v času krize izginilo veliko delovnih mest, ki so jih zasedali mladi. Mladi Slovenci pa so med tistimi, ki pogosteje kot drugi živijo s starši, kaže poročilo OECD o razmerah v družbi, ki se posebej posveča položaju mladih v družbi in na trgu dela po koncu krize.

Svet se mora osredotočiti na stisko najbolj prikrajšanih otrok
Do leta 2030 bo po svetu, če se ta ne bo bolj osredinil na stisko najbolj prikrajšanih otrok, 69 milijonov otrok umrlo zaradi vzrokov, ki jih je večinoma mogoče preprečiti, 167 milijonov otrok bo živelo v revščini, 750 milijonov žensk pa bo poročenih že v času otroštva, v poročilu o položaju otrok po svetu opozarja Sklad ZN za otroke (Unicef).

Kdo je glavni?
60 odstotkov moških prizna, da ženske odločajo, kako pogoste in kdaj bodo posteljne aktivnosti. Sami imajo velik vpliv le na to, kakšen družinski avto bodo kupili ali kateri televizijski program bodo gledali.

Slovenija je na 23. mestu!
Vse večja udeležba žensk v političnem življenju in na trgu dela je v zadnjih 10 letih bistveno zmanjšala odstopanja v enakosti med moškimi in ženskami, v poročilu ugotavlja Svetovni gospodarski forum (WEF). V primerjavi s prejšnjimi leti je izrazito napredovala tudi Slovenija, ki je tokrat zasedla 23. mesto.

Koliko časa preživijo otroci s svojimi starši, ko odrastejo?
Skrb o ostarelih in nemočnih starših je najpogosteje dolžnost otroka. Raziskovalci so ugotovili, da se v tej vlogi bolje znajdejo hčerke, ki jim posvečajo dvakrat več pozornosti kot sinovi.

5 vzrokov za ločitev
Poročili ste se iz ljubezni, toda življenje je nepredvidljivo … Kaj so najpogostejši vzroki za ločitev?

Šolske uniforme tudi pri nas?!
Slab mesec pred začetkom šolskega leta je pobuda iz poslanskih vrst spodbudila razpravo o prednostih in slabostih uvedbe šolskih uniform pri nas. Po mnenju pedagoških strokovnjakov šolske uniforme ne rešujejo problema neenakosti. Uniforme v nasprotju z anglosaškim svetom pri nas niso značilne, so pa naše babice in dedki ponekod nosili šolske halje.

Ali je znanstvenica lahko tudi mama?
Ženske že dolgo časa ne vihtijo samo kuhalnice in menjavajo plenice, na mnogih področjih so moškim najmanj enakovredne. Matere tudi poklicno zasedajo pomembne položaje v naši družbi.

Zakaj se nasilnežu ne uprejo?
Nasilje nad ženskami je pojav, s katerim se v Sloveniji v zadnji četrtini stoletja še posebej poglobljeno ukvarjamo. V tem času so bili namreč narejeni veliki koraki na zakonodajnem področju in pri razvoju različnih oblik pomoči žrtvam.

Svet potrebuje babice!
Svetovna babiška konfederacija je 5. maj razglasila za mednarodni dan babic. Geslo letos ostaja enako kot lani - Svet potrebuje babice zdaj bolj kot kadar koli. Kot je za STA povedala vodja sekcije medicinskih sester in babic Anita Prelec, je ta dan pomemben za zavedanje pomena babištva na lokalni, nacionalni, regionalni in globalni ravni.