nega novorojenčka

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Darila, ki bodo vsem novopečenim staršem ogrela srce
Če iščete idejo za obdarovanje novorojenčka, ste na pravem mestu. Za vas smo izbrali nekaj top predlogov, ki so uporabni in se jih bo novopečena družinica prav gotovo razveselila. Pa poglejmo.

Kdo je dula?
Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

Prednost brežiške porodnišnice predvsem zelo oseben pristop
Porodnišnica Brežice ima od leta 2011 certifikat "Novorojenčku prijazna porodnišnica", kar med drugim pomeni 24-urno sobivanje mame in novorojenčka oziroma tako imenovano "rooming in". Na ginekološko-porodnem oddelku letno pričakajo okoli 500 novorojenčkov, povprečen odstotek carskih rezov pa je približno 20 odstotkov.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?
Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Vonj novorojenčka ima močan vpliv na mamico
Vonj dojenčka deluje kot stimulans ter spodbuja matere k odgovornosti in skrbi za otroka, je poudarila Cynthia McVey, psihologinja iz Univerze Glasgow.

Patronažne sestre si želijo, da bi te stvari vedele vse mlade mamice
Ko se z 'majhno štručko' vrneta domov iz porodnišnice, je eno najlepših obdobij v življenju vsake matere. Hkrati pa je to obdobje polno izzivov, vprašanj, dvomov in strahu. Zato prvi teden na dnevne obiske iz bolnišnice pošljejo podporo – patronažno sestro.

Kako biti najboljši očka in mož?
Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih
Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

6 skupnih trenutkov, ki jih mora vsak oče doživeti z dojenčkom
Nekateri očetje se ob pogledu na majceno nebogljeno detece, ki se je komaj rodilo, malce prestrašijo in prvotno skrb za nego otroka prepustijo materam. Vendar pa ni razloga za strah in če boste nekoliko pogumnejši in se že od prvega trenutka začeli zbliževati s svojim dojenčkom, se vam bo to prav gotovo obrestovalo.

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti
Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

Verniks je otrokova prva zaščita, tudi pred okužbami, zato je ne brišite
Gosta, bela prevleka na koži vašega dojenčka res ni videti najlepše, vendar ponuja nekaj presenetljivih koristi tako vam kot vašemu malčku. Bi torej morali počakati, preden jo sperejo po rojstvu z novorojenčka?

O čem morate razmisliti pred odhodom v porodnišnico?
Prav je, da dovolj zgodaj razmislite, kaj morate pripraviti za porod. Čeprav vam je ginekolog določil predvideni datum, bo povsem normalno, če boste rodili kadarkoli v obdobju petih tednov okoli tega tedna.

Kaj se dogaja po porodu?
Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Pregledala bosta maternični vrat, nožnico in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta tudi preverila, če se maternica dobro krči.

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

To se zgodi med četrtim in šestim mesecem
Imate že vse, kar potrebujete za prihod novorojenčka? Vam je pravkar zmanjkalo otroške hrane ali plenic? Življenje novopečenih staršev je lahko zelo stresno in pomanjkanje časa je zagotovo eden največjih izzivov, s katerimi se srečujejo mamice in očki. Tako je lahko tudi obisk trgovine prava misija nemogoče, če vam že uspe priti do nje, pa se ponavadi zgodi, da zaradi pomanjkanja spanca in nezbranosti hitro kaj pozabite. Poleg tega, kaj kupiti, morate biti pozorni tudi na to, da boste kupili pravo kozmetiko za vašega dojenčka, da boste izbrali prave pleničke in da bo imela hrana vsa hranila, ki jih vaš malček potrebuje. Zato smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali življenje.

Zakaj novorojenček izgublja porodno težo?
Vsak novorojenček na začetku izgubi nekaj porodne teže, in sicer v prvih treh do petih dneh, vendar to ni znak za skrb. Preberite si, zakaj pride do tega. Ne tehtajte ga vsak dan, ampak ga raje opazujte, kako napreduje.

Vse o porodu v času covida-19
Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo v slovenskih porodnišnicah in na NIJZ poiskali odgovore na vaša najpogostejša vprašanja.

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja
"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

'Spij pivo, da boš imela mleko!' – Resno?!
Nosečnica in doječa mamica s kajenjem in/ali pitjem alkohola ne škodi samo sebi, temveč tudi otročku. In res, res ne velja, da pitje piva povečuje količino mleka!

Kaj potrebujemo za novorojenčka?
Pleničke, blazinice za dojenje, fiziološka raztopina, voziček … Seznami, ki jih pišejo bodoče mamice, običajno nimajo ne konca ne kraja. Ker je pisanje lahko stresno, smo se odločili pomagati. Z enim klikom boste našli vse, kar boste v najlepših dneh potrebovali zase in svojega malčka.

Nasveti, s pomočjo katerih bo soba za novorojenčka videti super
Marsikatera mamica je mnenja, da je čas nosečnosti nekaj najlepšega. Je pa tudi čas, ko se nam v mislih porajajo številna vprašanja. Med drugim tudi takšna, ki so vezana na bivalni prostor našega zakladka. Predvsem kako in s kakšnim pohištvom opremiti sobico ter v kakšne barve jo odeti, da se bo naš malček v njej počutil kar najbolj domače.