Bibaleze.si

negativen

Nosečnost
24. 03. 2025 16.09

Kdaj in kako narediti nosečniški test?

Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Razvoj in odnosi
19. 02. 2025 05.00

'Moj otrok ima slabega prijatelja. Naj ukrepam?'

Kot starši si želimo zaščititi naše otroke pred škodo, vendar kaj storiti, ko to škodo povzroča njihov prijatelj? Ko otrokovo prijateljstvo z nekom smatramo za negativen vpliv, ali naj ukrepamo?

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Nosečnost
08. 01. 2025 05.00

'Ko vsem uspe zanositi, razen tebi ... Kaj lahko narediš?'

Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. Soočanje z neplodnostjo in dolgotrajno zdravljenje vplivata tudi na partnerski odnos. Lahko se pojavijo občutki krivde, sramu in nezmožnosti. Veliko je razočaranj in življenja v negotovosti, sledi obup. Kako se soočiti s tem in kaj lahko naredite zase?

Novice
07. 01. 2025 15.43

Negativen trend rojstev v Sloveniji se nadaljuje

Manjše število rojstev je predvsem posledica zmanjševanja števila žensk v rodni dobi, ob tem pa splošna rodnost ostaja razmeroma stabilna, čeprav se tudi rahlo znižuje.

Družina in odnosi
01. 12. 2024 05.00

4 stvari, ki lahko negativno vplivajo na otrokov razvoj

Ohranjanje prijetnega vzdušja v domu pomaga pri otroku krepiti občutek varnosti in samozavesti. Po drugi strani pa je lahko otrok, ki je nenehno izpostavljen slabemu vedenju svojih staršev, nagnjen k razdražljivosti in nervozi. Preverite, katere štiri stvari, ki jih starši počnejo, po mnenju strokovnjaka slabo vplivajo na otroke.

Vzgoja in vrtec
25. 11. 2024 05.00

Pretirano hvaljenje otrok ima lahko negativen učinek

Pohvala je močno orodje pri starševstvu, ki se pogosto uporablja za spodbujanje otrok in dvig njihove samozavesti. Čeprav je priznavanje otrokovih dosežkov pomembno, ima lahko pretirana ali neupravičena pohvala včasih nenamerne negativne učinke. Razumevanje, kako in kdaj pohvaliti, je ključnega pomena za spodbujanje otrokovega zdravega razvoja, ne da bi nenamerno ogrozili njegovo rast.

Družina in odnosi
12. 11. 2024 03.00

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj

Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Za mami
29. 01. 2023 05.00

Sodobni načini iskanja partnerja za samske starše

Starševstvo in spletne zmenkarije. Kombinacija se morda zdi nekoliko nenavadna, a samo na prvi pogled. Niso namreč vsi starši v srečni partnerski zvezi, ki jo dopolnjujejo otroci – denimo matere samohranilke in očetje samohranilci. Veliko je takšnih, ki so zaradi različnih razlogov ostali sami, kar pa ne pomeni, da mora tako ostati za vedno. A spoznavati nove potencialne partnerje je lahko v današnjem času kar velik izziv, zato predstavljamo pozitivne plati spletnih zmenkov in preverjamo s tem povezana zakoreninjena prepričanja.

Očkov kotiček
07. 11. 2024 04.00

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom

Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Novice
02. 11. 2024 11.38

Stroga vzgoja očeta zaznamovala znanega igralca

Steve Martin je znan ameriški igralec, producent, glasbenik in komik. Ker ga vedno vidimo nasmejanega in dobre volje, si težko predstavljamo, da je tudi on imel v življenju nekoga, ki ga je močno zaznamoval na negativen način.

Družina in odnosi
29. 10. 2024 04.00

Žena pod nobenim pogojem ne bi smela ločiti svojega moža od matere

Psihologinja pojasnjuje zakaj.

Vzgoja in vrtec
23. 10. 2024 04.00

Psihoterapevt: otroci potrebujejo ljubezen, a tudi disciplino

Ljubezen in pohvala sta nujni, potrebno pa je tudi, da se otroci naučijo pomena besed "ne" in "moraš", to so namreč konfliktne situacije, iz katerih se človek uči. Kot pravi psihoterapevt, na to sodobni starši prevečkrat pozabljamo.

Vzgoja in vrtec
22. 10. 2024 04.00

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku

Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Novice
23. 07. 2024 08.38

Zaskrbljujoči podatki za Slovenijo

Lani smo zabeležili že sedmo leto zapored, ko je umrlo več prebivalcev, kot se jih je rodilo. Največ otrok se je rodilo poleti, največ ljudi je umrlo pozimi. Še vedno se najpogosteje poročamo v poletnih mesecih, smo pa lani zabeležili za 6 odstotkov manj porok.

Spanje in dojenje
14. 07. 2024 05.00

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo

Starši nehote delajo napake, zaradi katerih dojenčki slabo spijo. Poglejmo, katere so najpogostejše.

Nosečnost
27. 06. 2024 05.00

Najpogostejši razlogi za lažno pozitiven test nosečnosti

Lažno pozitiven test nosečnosti se lahko drastično poigra s čustvi ženske. Zakaj pride do tega? Preverite.

Zdrav otrok
26. 06. 2024 05.00

Izpoved: "Delala sem na pediatrični intenzivni negi in tega svojemu otroku nikoli ne bi dovolila"

Verjetno nismo daleč od resnice, če rečemo, da so zdravstveni delavci morda najbolj skrbni in strogi starši. Z razlogom – zaradi tega, kar vidijo vsak dan v svojih ordinacijah, so upravičeno takšni.

Porodne zgodbe
13. 06. 2024 08.46

'Zanosila sem pri 18 letih, nato pa je sledil šok'

Kmalu po 18. rojstnem dnevu sem na nosečniškem testu zagledala plusek. Brez dvomov sem vedela, da bom obdržala otročka in da bom postala mlada mamica. Marsikdo je dvomil, da nam bo uspelo, pa vendar nam je!

Nosečnost
31. 05. 2024 05.00

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane

Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Nosečnost
23. 05. 2024 04.30

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti

Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Pregledi med nosečnostjo
22. 05. 2024 05.00

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?

Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Družina in odnosi
30. 04. 2024 05.00

Izpoved starih staršev: 'Nočeva več paziti na vnukinjo, postalo je utrujajoče'

So babice in dedki dolžni čuvati svoje vnuke?

Vzgoja in vrtec
25. 04. 2024 04.30

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"

Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Novice
16. 04. 2024 04.45

Spletno nasilje: temna plat digitalnega sveta

Digitalni svet, hočemo ali nočemo, ima tudi temne plati, med drugim se vedno več govori o spletnem nasilju. Namreč s prisotnostjo na spletu in na družbenih omrežjih se možnosti za nasilje znatno povečajo. Več kot polovica osnovnošolcev in srednješolcev naj bi že doživela vsaj eno obliko spletnega nasilja. Ustrahovanje, sovražni govor, zasmehovanje, izsiljevanje in podobna dejanja, vse to ima negativen vpliv na duševno zdravje vsakega posameznika.

Zdrav otrok
09. 04. 2024 05.00

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?

Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Za mami
11. 03. 2024 05.00

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!

O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Očkov kotiček
14. 02. 2024 08.33

Kako na deklice vpliva odraščanje brez očeta

Odnos med očetom in hčerko igra ključno vlogo pri njenem čustvenem in psihološkem razvoju. Oče ji nudi ljubezen, vodstvo in podporo. Njegova prisotnost ji pomaga oblikovati samospoštovanje, zaupanje in varno navezanosti. Je prvi moški v njenem življenju, ki ji predstavlja neke vrste zgled, in lahko močno zaznamuje njen kasnejši odnos do moških. Kaj pa, če je deklica odraščala ob očetu, ki je bil fizično ali čustveno odsoten?

Prosti čas
09. 12. 2023 05.00

Zabavne dejavnosti za preživljanje časa doma z otroki vseh starosti

Za vas smo pripravili nabor zabavnih dejavnosti za otroke vseh starosti. Če ne veste, kaj bi počeli v zimskih popoldnevih ali pa kadar je zunaj slabo vreme, imamo za vas nekaj super idej, med katerimi boste prav gotovo našli kakšno zase.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863