Bibaleze.si

negativnih

Za mami
18. 03. 2025 05.00

Otrok ne potrebuje popolne mame, temveč pomirjeno mamo

Vse mame stremimo k popolnosti, a ta vendar ne obstaja. Zbujamo se z željo, da bi otroku omogočile in dale vse, kar je v naši moči in še več, zaspimo s slabo vestjo, ker nam to marsikdaj ne uspe. Ker vmes izgubimo živce, zakričimo, prepovemo, se zlomimo ... A otrok ne potrebuje popolne mame, potrebuje le pomirjeno.

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Najstniki
04. 03. 2025 05.00

Kako krepiti samopodobo najstnika?

Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Malček
03. 03. 2025 05.00

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?

Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Otroška imena
26. 02. 2025 05.00

Ime za deklice, ki ga poznamo le v Sloveniji

Ste vedeli, da ime Mojca poznamo le v Sloveniji?

Svet slavnih
25. 02. 2025 05.00

Denise Richards s hčerko na OnlyFans: Temu pravilu morava slediti obe

Družina ameriške igralke Denise Richards je zelo odprte narave. Tako podpira tudi svojo hčerko Sami, ki ima profil na spletni strani za eksplicitne vsebine. Ne samo to, svoj profil ima tudi sama zvezdnica, pri tem pa morata obe upoštevati eno pravilo.

Najstniki
10. 02. 2025 05.00

Staromodni hobiji, ki so postali nov trend med mladimi

V zadnjih letih so mnogi najstniki začeli odlagati telefone in se vrnili k staromodnim hobijem, kot so pletenje, vrtnarjenje in peka. Toda ti 'staromodni' hobiji niso le nostalgična zabava, temveč tudi koristna orodja za izboljšanje duševnega zdravja mladih.

Zdrav otrok
29. 01. 2025 05.00

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?

Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Dojenček
22. 01. 2025 05.00

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'

Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Nosečnost
09. 01. 2025 05.00

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin

Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.

Družina in odnosi
30. 12. 2024 05.00

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?

V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Prehrana
12. 12. 2024 04.56

5 načinov, kako izbirčnemu otroku ponuditi zelenjavo

Prepričati izbirčnega otroka, da poje zelenjavo, je lahko za starše pravi izziv. A zelenjava je ključnega pomena za zdrav razvoj, saj vsebuje vitamine, minerale in vlaknine, ki jih otrokovo telo nujno potrebuje. Namesto prepričevanja in pregovarjanja lahko uporabite nekaj kreativnih pristopov, da otroku približate zdrave navade in hkrati zmanjšate stres pri obrokih.

Nosečnost
18. 11. 2024 05.00

Napitek, ki navdušuje slovensko javnost

V idiličnem okolju slovenskih vinogradov nad Kungoto stoji kmetija Dreisiebner, kjer že vrsto let ohranjajo družinsko tradicijo in hkrati stremijo k inovacijam, ki so jim omogočile širitev na nov trg. Janez Dreisiebner in njegova žena Andreja sta kmetijo, ki jo je vodilo že šest generacij, uspešno razvijala in nadgrajevala. S tem sta dokazala, da imaš v kmetijstvu vedno priložnost za ustvarjanje novih in sodobnih produktov, ki zadostijo potrebam današnjega časa.

Vzgoja in vrtec
16. 11. 2024 01.00

To so značilnosti permisivnega starševstva

Za permisivno ali popustljivo starševstvo velja, da ima zelo malo pravil, pričakovanj in nadzora. Običajno se takšni starši odzivajo na otrokove čustvene potrebe, vendar ne postavljajo omejitev in so zelo nekonsistentni pri uveljavljanju pravil. Njihov moto je preprost: Otroci naj bodo otroci.

Trači
29. 10. 2024 08.08

Gisele Bündchen bo kmalu znova postala mamica

44-letna supermanekenka in njen fant, inštruktor jiu-jitsa, sta skupaj od junija 2023, zdaj pa po poročanju tujih medijev pričakujeta tudi prvega skupnega otroka.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2024 04.00

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti

Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Družina in odnosi
12. 11. 2024 03.00

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj

Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Malček
24. 10. 2024 04.00

Imate doma malega škorpijona? Največ boste dosegli z objemi

Celo pri izredno majhnem škorpijonu že lahko opazimo izrazito trmast značaj. So zelo čustveni, skrivnostni in zvesti. In zelo zelo veliko boste naredili (tudi zase), če ga boste imeli brezpogojno radi.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Novice
20. 09. 2024 05.00

Rodila je na prijateljičinem kavču, ta pa ji je poslala račun

Med 36. tednom nosečnosti je uživala v ležernem druženju s prijatelji, ki ga je gostila njena dobra prijateljica. Toda ta zabaven večer je zmotil nepričakovan porod na kavču.

Družina in odnosi
23. 08. 2024 05.00

Kako uporaba telefona vpliva na otroka

V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Malček
16. 08. 2024 14.51

Hojica – da ali ne?

Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Novice
23. 07. 2024 08.38

Zaskrbljujoči podatki za Slovenijo

Lani smo zabeležili že sedmo leto zapored, ko je umrlo več prebivalcev, kot se jih je rodilo. Največ otrok se je rodilo poleti, največ ljudi je umrlo pozimi. Še vedno se najpogosteje poročamo v poletnih mesecih, smo pa lani zabeležili za 6 odstotkov manj porok.

Malček
02. 07. 2024 09.23

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk

Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Vzgoja in vrtec
30. 06. 2024 05.00

Psihologinja opozarja: Zakaj je pretirana zrelost otroka nevarna?

Otroci so praviloma brezskrbni, razposajeni, precej naivni in igrivi. A so tudi otroci, za katere se zdi, da na svojih ramenih nosijo vse breme tega sveta. Zaradi pretirane zaskrbljenosti pa izražajo tudi pretirano zrelost, kar pa ne more biti dobro, opozarja psihologinja.

Nosečnost
23. 05. 2024 04.30

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti

Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Prosti čas
13. 05. 2024 05.00

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'

Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2024 03.30

(Ne)športno vedenje staršev, ki vpliva na otroke

Starši so pri otroškem športu izjemno pomemben dejavnik – so tisti, ki otroka peljejo na treninge, spremljajo na tekmah, mu omogočijo opremo, primerno prehrano in vse, kar otrok potrebuje, da bi se lahko vključil v neko športno dejavnost. Lahko so veliki spodbudniki in podporniki, celo osebni menedžerji, a tudi precejšen vir stresa in pritiska, če se ne znajo vesti športno. Kako (ne)športno vedenje staršev vpliva na otroke? Preverite.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863