Bibaleze.si

negotovost

Najstniki
02. 04. 2025 05.00

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta

V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Zdrava nosečnica
26. 03. 2025 08.39

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?

Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Svet slavnih
07. 03. 2025 10.23

30 let pozneje: Ikonične bikini kopalke znova oživele

Rumer Willis je oblekla iste zlate bikini kopalke, v katerih je njena mama, Demi Moore, zaslovela v kultnem filmu iz leta 1996.

Očkov kotiček
10. 01. 2025 05.00

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom

Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Nosečnost
15. 12. 2024 04.15

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka

Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

Partnerski odnosi
11. 12. 2024 04.09

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja

Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Vzgoja in vrtec
27. 05. 2022 04.15

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?

Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Družina in odnosi
12. 11. 2024 03.00

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj

Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Družina in odnosi
05. 11. 2024 05.00

Pretirano vpletanje v življenje odraslega otroka je lahko zelo škodljivo

Podpora odraslemu otroku, ki se sooča z določenimi težavami, je ponavadi plod ljubezni in starševske skrbi, včasih pa lahko preveč pomoči povzroči krog tesnobe in stresa tako za starše kot za otroka.

Družina in odnosi
29. 10. 2024 04.00

Žena pod nobenim pogojem ne bi smela ločiti svojega moža od matere

Psihologinja pojasnjuje zakaj.

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Po porodu
29. 09. 2024 03.30

7 čustev po porodu, na katere vas niso opozorili

Vsakdo ima določene nasvete, kaj lahko pričakujete med nosečnostjo, vendar je malo ljudi, ki govori resnico o čustvenem vrtiljaku, ki vas čaka po porodu. Mlada mamica je tako izpostavila nekaj občutkov, s katerimi se je srečala po rojstvu.

Po porodu
02. 09. 2024 02.30

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov

Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Družina in odnosi
12. 08. 2024 05.00

To se zgodi, ko se starša prepirata pred otrokom

Način, kako starši razrešujejo svoje spore, lahko otroke zaznamuje za vse življenje. Kako starševski prepiri vplivajo na njih in njihovo duševno zdravje?

Vzgoja in vrtec
18. 07. 2024 05.00

Ta fraza je "najslabša stvar", ki jo lahko starš reče otroku

Vsak malček je kdaj zaskrbljen. Kadar pa otroka zagrabi panika, pa obstaja pogosto uporabljen stavek, ki ga sicer ne bi smeli izgovoriti, in to je: 'Umiri se.' Preverite, zakaj.

Razvoj in odnosi
15. 07. 2024 05.00

Kako se s hčerko pogovarjati o lepotnih posegih?

V današnjem času družbenih omrežjih, raznovrstnih vplivnežev in na trenutke precej izkrivljenih idealov in trendov tudi s področja lepote in zdravja, se marsikateri starš znajde v stiski, ko doživi prošnjo v stilu: Rada bi si povečala ustnice. Dejstvo je, da imajo družbeni in tudi ostali mediji na mlade velik vpliv, zato je pomembno, da se zavedamo vse večjega pritiska, ki ga doživljajo v letih, ko se njihovo telo in osebnost še razvijata.

Porodne zgodbe
07. 06. 2024 11.31

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'

To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Izleti in počitnice
10. 05. 2024 07.59

Kako preprečiti strah pred letenjem pri otroku?

Veliko je odraslih, ki jih že ob omembi letenja spreleti nelagoden občutek ali celo izrazita tesnoba. Strah pred letenjem je eden od najpogostejših strahov pri odraslih, a nekateri starši vedo, da se lahko pojavi tudi pri otrocih. Pri mlajših so ti neprijetni občutki običajno bolj povezani s čutnimi izkušnjami letenja, kot je denimo ropot motorjev, občutek vzleta, utesnjenost v letalu in ne s strahom pred strmoglavljenjem. V nadaljevanju preverite, kako najlažje preprečiti tovrstne strahove in kako jih otroku pomagati premagati.

Družina in odnosi
09. 04. 2024 12.23

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih

Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Za mami
11. 03. 2024 05.00

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!

O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Razvoj in odnosi
16. 02. 2024 03.30

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov

Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Vzgoja in vrtec
29. 12. 2023 05.00

Spodbujanje otroka k objemanju sorodnikov: telesni stik ne sme biti prisila

Objemi dedka, drugače bo žalosten. Daj babici poljubčka, te je čakala ves dan. Otrok jasno odklanja stik in starš še kaj vztraja. Drugič ne boš dobil čokolade, poglej kako so žalostni, ker jih ne maraš. Verjetno vsi poznamo tovrstno spodbujanje k izražanju naklonjenosti in morda smo podobno doživeli v otroštvu tudi sami. A pomembno je poudariti, da s takšnim siljenjem otroka učimo, da njegove potrebe niso pomembne in da drugi lahko kršijo njegove telesne meje.

Vzgoja in vrtec
25. 12. 2023 05.00

Zato je pomembno, da otroci niso zasuti z darili

Pregovor "Manj je več" velja tudi pri novoletnem obdarovanju, ki za nekatere otroke predstavlja izziv, kako od staršev in sorodnikov dobiti čim več. Zasipanje z dragimi darili, uresničevanje vseh otrokovih želja in – v nekaterih primerih – tudi podleganje njegovemu izsiljevanju lahko imajo številne posledice.

Malček
24. 12. 2023 05.00

Trmasti kozorogci bodo preizkušali vašo potrpežljivost

Kozorogci si želijo uspeha in pohvale, za kar so pripravljeni trdo delati. Ko enkrat "dozorijo", boste uvideli, da imate doma rojenega vodjo.

Družina in odnosi
22. 11. 2023 05.00

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve

Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Za mami
13. 11. 2023 05.00

Ste dobra mama? 4 slogi starševstva, ki škodijo vašim otrokom

Če ste tudi sami starš, potem veste, da je vzgoja otrok vse prej kot preprosta. Vsak ima svoje vzgojne metode, svoje pristope. Pogosto temeljijo na tem, kar smo sami prejeli v otroštvu. Obstajajo pa štirje slogi starševstva, ki lahko otrokom dolgoročno škodijo. Preverite, kateri.

Blog
10. 10. 2023 05.00

Plesati v dvoje v ritmu življenja otroka s posebnimi potrebami

Ne glede na vse vzpodbudne besede, ki jih danes lahko pišem in jih bom mogoče deset let kasneje pisala za stanja, ki jih doživljam trenutno, je za menoj dolg in naporen proces.

Očkov kotiček
27. 09. 2023 05.00

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'

Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Blog
06. 09. 2023 07.50

"Kaj ste delali v šoli?" - "Nič, učili smo se"

"Kako je bilo v šoli?" vedno vprašam vse tri ločeno ob njihovem prihodu iz šole. "V redu," je najbolj pogost odgovor. "Kaj pa ste zanimivega počeli?" postavim podvprašanje. "Nič, učili smo se," je njihov najbolj pogost odgovor. "Aha ... Kaj pa?" me zanima. "Snov ... matematiko ... ne vem," naštejejo. "Okej ... je bilo dobro kosilo?" vrtam dalje. "V redu," spravijo skupaj. "Kaj ste dobrega jedli?" poskusim in upam. "Ne spomnim se več," dobim v zameno.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863