neješči

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Odlična ideja za bolj zdrave prigrizke za otroke
Veliko otrok obožuje pice, sendviče, toaste in druge tovrstne prigrizke, ki ne slovijo ravno kot najbolj zdrava izbira. Zato je priporočljivo, da jih uživajo zgolj občasno, še bolje pa je, da jih pripravite na bolj zdrav način. Določene sestavine lahko nadomestite z bolj zdravimi in recimo namesto belega kruha uporabite pirinega ali polnozrnatega, pri mesninah pa bodite pozorni, da vsebujejo malo maščob in so bogate z vitamini in minerali. Takšna sta recimo kuhan in pečen pršut, ki sta odličnega okusa in sta idealna izbira tudi med velikonočnimi prazniki.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Hrana za razvoj in užitek
Starši naj bi svojemu otroku omogočili, da spozna užitek, ki ga nudi hrana. Otrok naj bo med jedjo čim bolj samostojen, ponudite mu raznoliko hrano ter prijetno ozračje. Otroka z jedjo nikoli ne silimo.