nekadilci

Ali kajenje med nosečnostjo škodi?
V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, ki so v večini primerov začeli kaditi že kot najstniki. Večina jih kadi redno, vsak dan. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v državi umre vsako leto 3600 prebivalcev. Dan brez cigarete, ki ga zaznamujemo danes, lahko zato kadilcem pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja.

Ostanki tobačnega dima na pohištvu bolj škodljivi kot pasivno kajenje?
Znanstveniki so izdali opozorilo, da bi lahko bili ostanki tobačnega dima, ki se oprimejo tal, sten in pohištva, prav tako ali še bolj škodljivi kot pasivno kajenje. Tovrstno posredno izpostavljenost tobačnemu dimu so poimenovali kajenje iz tretje roke, nevarna pa naj bi bila predvsem za otroke.

Pomembna ugotovitev
Znižanje deleža kadilcev med prebivalci Slovenije stroka pripisuje predvsem rednemu zviševanju obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov ter tudi pred sedmimi leti uvedeni prepovedi kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Primerjava z letom 2007 pokaže, da se je delež kadilcev znižal skupno in pri obeh spolih.

Neverjetno dognanje o kajenju
Raziskava ameriškega nacionalnega inštituta za boj proti rakastim obolenjem je ugotovila, da kadilci živijo dlje kot ljudje s prekomerno telesno težo. Kadilci s primerno oziroma zdravo telesno težo izgubijo v povprečju devet let življenja. Debeli nekadilci pa 14 let.

Kako čim prej zanositi?
Že nekaj časa poskušate zanositi, a se vam želja še ni uresničila? Poskusite spremeniti svoje življenje, zadihajte in se sprostite, uživajte veliko sadja in zelenjave, obenem pa preverite, kdaj so vaši plodni dnevi.