Bibaleze.si

nemoč

Družina in odnosi
24. 10. 2024 01.15

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?

Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Novice
09. 10. 2024 05.00

Bila je vrhunska glasbena umetnica, a porazno slaba mama

Umrla je Emily "Cissy" Houston, rojena 30. septembra 1933, z grammyjem nagrajena gospel in soul pevka, znana po svojem močnem glasu in pomembnem prispevku h glasbeni industriji. Medtem ko jo mnogi poznajo kot mamo pokojne pop zvezdnice neprimerljive slave Whitney Houston, je imela Cissy tudi sama slavno kariero, ki je trajala več kot šest desetletij. Cissyna zapuščina v glasbi je neizpodbitna, a mnogi pravijo, da ji materinska vloga ni bila pisana na kožo.

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Vzgoja in vrtec
06. 09. 2024 03.45

Takšne so posledice kričanja na otroka

Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

Nosečnost
25. 08. 2024 05.00

Trik, s katerim boste ublažili bruhanje in slabosti v nosečnosti

Nosečnost lahko med drugim spremljata dva izjemno neprijetna simptoma, kot sta slabost in bruhanje. Posledično se pojavi kopica nevšečnosti, kot so bolečina v želodcu, izguba apetita, nemoč, utrujenost, izguba kilogramov in neprijetno počutje. Čeprav so na voljo različna zdravila za lajšanje teh simptomov, se nekateri še vedno obrnejo na preprosto, staro zdravilo: lizanje kocke ledu.

Vzgoja in vrtec
05. 08. 2024 05.00

Zakaj se otroci zjutraj ne želijo obleči?

Kaj narediti, če se malček zjutraj, ko se vsem mudi v šolo ali službo, odloči, da se ne bo oblekel in pri tem vztraja? Zakaj se to dogaja in kako ravnati, preverite v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
27. 07. 2024 05.00

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine

Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

Očkov kotiček
24. 06. 2024 05.00

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'

V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Vzgoja in vrtec
12. 03. 2024 05.00

Kaj je starševski stil 'snežni plug'?

To asociacijo je pop psihologija uporabila za starševski stil, za katerega je značilno, da starš umika, odstranjuje vse ovire na poti svojega otroka, še preden ta oviro sploh doseže. Čeprav starš meni, da s tem pomaga otroku pri soočanju s frustracijami, nelagodjem in bolečino, s tem v resnici otroku odvzame priložnost za pridobivanje neprecenljivih veščin obvladovanja in reševanja izzivov.

Partnerski odnosi
27. 11. 2023 05.00

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'

''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Blog
24. 11. 2023 05.00

Blog: 'Eno samo neskončno dolgo čakanje'

Mogoče je čas, da spregovorimo še kakšno besedo o potrpežljivosti. Vrlina, ki je v vsakem pomenu besede povezana s pojmom starševstva, in priznam, da je sama nimam veliko, ali bolje rečeno: je nisem imela. Sedaj pa se je učim. In to zares učim. Intenzivno.

Vzgoja in vrtec
08. 08. 2023 05.00

7 znakov, da ste dobra mama

Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Malček
20. 06. 2023 05.00

Kaj se dogaja, če otroka pustite v pregretem avtu

Kadar otroka pri visokih zunanjih temperaturah pustite v avtu, obstaja velika verjetnost za hipertermijo ali vročinski udar. Gre za stanje, pri katerem lahko pride do hudih možganskih poškodb otroka in drugih notranjih organov. V nekaterih primerih lahko vročinski udar privede tudi do smrti.

Po porodu
25. 04. 2023 13.54

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija

Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Blog
20. 04. 2023 08.31

Rojstvo otroka – čudovit trenutek, zavit v bolečino

Sedaj, ko gledam za nazaj, vidim stvari precej drugače. Sicer bi lahko našla kakšen zapis iz tistega časa, ko je bilo vse še sveže, ampak bi najbrž čustva, prepletena v takratnih besedah, zadušila tako vas kot mene. Zato sem se odločila, da pišem po spominu.

Za mami
11. 04. 2023 08.18

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'

V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Družina in odnosi
28. 03. 2023 05.00

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja

Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Resnične zgodbe
28. 02. 2023 05.00

Anita Ogulin: Med revnimi je vse več zaposlenih, ki ne zmorejo čez mesec

Stiska, nemoč, kup neplačanih položnic in vsakodnevne borbe, kako preživeti, danes marsikoga spravljajo v obup. Vse hujše breme svojih staršev pa pogosto nosijo tudi njihovi nič krivi otroci, ki so prikrajšani za toliko stvari, med drugim za brezskrbno otroštvo. O družinah v stiski in revščini, ki je vse bolj prisotna v slovenski družbi, smo se pogovarjali tudi s humanitarko Anito Ogulin (ZPM Moste–Polje).

Razvoj in odnosi
23. 12. 2022 05.00

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?

"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Družina in odnosi
22. 11. 2022 05.00

Odgovorna vloga staršev v sodobnem času

Starševstvo je ena najbolj odgovornih funkcij v človekovem življenju, vendar pa ga v sodobnem načinu življenja številni starši zelo težko izvajajo zaradi več dejavnikov. Zahodni potrošniški svet stremi k ustvarjanju čedalje večjega dobička, kar se odraža v preobremenjenem delovnem času in pomanjkanju časa za družino.

Blog
28. 09. 2022 08.12

'Vzgajajmo dekleta, ki vedo, da so več od svojega telesa'

Ne dolgo nazaj je v medijih zakrožila izjava ravnateljice ene izmed srednjih šol o primernosti oblačil deklet pri pouku. Če povzamem, govori o tem, da na njihovi šoli ne dovolijo določenega tipa oblačil, ker naj bi le-ta onemogočal fantom kvalitetno sledenje pri pouku.

Blog
05. 09. 2022 08.53

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'

Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Družina in odnosi
15. 08. 2022 05.00

Kako se soočiti z izgubo otroka?

Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Malček
13. 06. 2022 08.04

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?

Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Nosečnost
01. 04. 2022 04.15

Ko zaradi pluska ni sreče in veselja

Izostanek menstruacije, nenavadna slabost in drugi znaki, ki kažejo, da v vas raste novo življenje, vas lahko presenetijo tudi, ko je otrok zadnja stvar, o kateri razmišljate. Kako se soočiti z nepričakovano nosečnostjo skozi vidik čustev?

Malček
28. 03. 2022 05.00

Izbruhi trme: kako se odzvati in kako jih preprečiti?

"Obdobje prve trme se pri otroku pojavi približno okoli drugega leta in traja nekje do četrtega ali petega leta starosti," razlaga psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Takšno obnašanje je za starše naporno, vendar trma ima svoje mesto v otrokovem razvoju, in sicer se z njo uči samostojnosti in uveljavljanja lastnih želja.

Družina in odnosi
17. 02. 2022 06.00

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'

Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Novice
12. 02. 2022 05.00

Zakaj ima toliko otrok težave z opuščanjem pleničk

Sem mamica dveh otrok in vzgojiteljica, ki se dnevno srečuje z vse več otroki, ki jim odvajanje od plenic predstavlja hudo stisko. Sama sem imela v otroštvu pogosto vneto ritko, kasneje v času odraščanja pa vnetja nožnice, ki jim kar ni bilo konca. Ko sem sama našla zase celostno naravno rešitev in se vnetij rešila, sem zanosila in tako so se vsi strahovi vrnili. Nisem si želela, da je moj otrok povit, želela sem si, da njegova koža diha in da nikoli ne doživi bolečin, ki sem jih sama prestajala zaradi vnetij. Veliko staršev ima podobne strahove, ampak ko želimo otroka rešiti povitosti, žal pot ni vedno tako zelo preprosta.

Nosečnost
19. 01. 2022 06.00

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?

Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863