Bibaleze.si

nepravilen

Dojenček
04. 04. 2025 05.00

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?

Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Resnične zgodbe
28. 03. 2025 05.00

Otrok ali odrasla oseba? DNK test razkril resnico

Potem ko sta Michael in Kristine Barnett leta 2010 posvojila Natalio Grace, sta kmalu začela sumiti, da morda deklica ni to, kar je trdila. Zakonca sta namreč trdila, da je v resnici odrasla oseba, ki se pretvarja, da je otrok, potem ko sta pri deklici opazila zgodnje znake pubertete.

Nosečnost
03. 10. 2024 01.15

Je povečana količina plodovnice v nosečnosti lahko nevarna?

Presežek amnijske tekočine med nosečnostjo, znan tudi kot polihidramnij, je lahko zaskrbljujoče stanje za bodoče matere. Medtem ko so blagi primeri pogosto neškodljivi, lahko resnejši primeri predstavljajo tveganje za mater in otroka.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Pregledi med nosečnostjo
22. 05. 2024 05.00

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?

Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Zdrav otrok
15. 03. 2024 02.30

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?

Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Dojenje
07. 02. 2024 01.15

Razpokane in boleče bradavice – kako skrbeti zanje med dojenjem?

Najpogostejši vzrok za boleče bradavice pri dojenju je nepravilen prijem dojenčka med sesanjem.

Dojenček v trebuhu
22. 08. 2023 11.51

Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Zdrav otrok
05. 06. 2023 05.00

Kaj je bruksizem pri otroku?

Škrtanju in škripanju z zobmi pravimo bruksizem. Prizadene več otrok kot odraslih, dogaja pa se predvsem med izraščanjem mlečnih zob ter ob menjavi mlečnih s stalnimi zobmi. A kdaj je treba zaradi škrtanja skrbeti in kako ga lahko odpravimo? Odgovarja Bibina strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med.

Najstniki
03. 03. 2023 08.00

Najboljši in najhitrejši rezultati ortodontije so vidni pri otrocih

Ste vedeli, da je ortodont za otroke ena od najpogosteje iskanih oziroma zaželenih oblik ortodontije pri nas? Seveda to ni nič presenetljivega, saj se najhitrejši in najboljši rezultati na tem področju zdravljenja zob pokažejo ravno pri otrocih. Cilj takšnega zdravljenja je torej z namestitvijo primernega zobnega aparata doseči pravilno oblikovano in skladno delujoče zobovje. Prav tako se ustvarijo optimalni pogoji za pravilen razvoj čeljusti.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Prehrana
28. 12. 2020 07.58

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?

"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

Šola za starše
21. 05. 2020 08.00

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna

Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

Malček
16. 08. 2019 06.35

Mamino opozorilo: Otroci naj ne nosijo takšne obutve!

Mamica Holly Wright je na družbenem omrežju opozorila druge starše, naj bodo resnično pozorni na to, kakšno obutev kupijo otroku.

Bibini svetovalci
25. 06. 2012 21.23

Siva mrena pri otroku

Pozdravljeni, Zanima me vaše mnenje. Sinu se je pri 10 mesecih pojavila siva mrena. Pri pregledu so ugotovili čisti začetek sive mrene. Ta se je v 3 mesecih razvila po celi zenici- zenica je bi...

Bibini svetovalci
27. 05. 2003 13.22

Težave s hrbtenico in mravljinčenje

Pozdravljeni! Stara sem 25 let in imam že od 16 leta težave s hrbtenico. V zgornjem delu imam obrabljene medvretenčne diske.Hrbtenica me stalno boli, ne morem ne sedeti in ne stati pri miru. Vsake 5 m...

Bibini svetovalci
06. 11. 2002 18.55

Hallux valgus

Pozdravljeni! Stara sem 17 let in že opažam, da mi bo kost palcev na stopalih rasla nepravilno (izbočeno). Zanima me, kaj najbolj priporočate v tem primeru! Hvala

Nosečnost
19. 03. 2018 08.16

'Koliko carskih rezov lahko imam? Kakšna časovna razlika mora biti med dvema?'

Zdravniki pojasnjujejo, da se zdravstveno tveganje poveča z vsakim carskim rezom, toda nekatere ženske imajo lahko tudi več carskih rezov brez komplikacij.

Resnične zgodbe
22. 01. 2018 08.15

Njen trik uspavanja je uspešen, ampak veliko ljudi ga ne odobrava!

Laura Gerson je v praksi preizkusila odlično idejo. Ker njena hčerka Amelia ni mogal spati brez dude, je v zibelko dala 10 dud. Vsakič, ko se je zbudila, je imela na voljo eno v bližini in vse skupaj se ni sprevrglo v dramo.

Nega in zdravje
14. 12. 2016 08.17

Široko povijanje dojenčka: DA ali NE?

Še nedolgo nazaj so mame svoje novorojenčke povijale na široko, danes se to odsvetuje. Kdaj pa je vseeno treba poseči po bombažnih plenicah, smo se pogovarjali z Darjo Nagode, terapevtko razvojno-nevrološke obravnave in Bibino svetovalko.

Nosečnost
25. 01. 2016 08.11

Delo za računalnikom nosečnici škodi?

Mnogo žensk danes med nosečnostjo normalno hodi v službo. Nekatere so s tem zadovoljne, druge so v to prisiljene zaradi finančne situacije, veliko pa se jih boji, da bodo službo izgubile, če ostanejo doma.

Zdrav otrok
16. 10. 2015 08.11

Bruksizem pri otrocih

Bruksizem je škripanje ali stiskanje z zobmi, med tem ko otrok ne žveči ali golta. Posledice so zanemarljive, ker se to dogaja le občasno.

Lepo je biti mama
26. 11. 2014 13.29

To morate vedeti!

V drugem delu kviza Lepo je biti mama se bomo seznanili s prehrano med nosečnostjo. Našim nosečnicam, Katarini, Aniti in Sabini, so tudi tokrat pri odgovarjanju na pomoč priskočili partnerji. Kako jim je šlo? Oglejte si video in preverite svoje znanje.

Lepo je biti mama
24. 11. 2014 08.39

Trenutno najbolj slavne slovenske nosečnice

Pred vami je prvi del najbolj odmevnega kviza te jeseni, Lepo je biti mama. V prvem delu so se v znanju s področja nosečnosti pomerile Katarina Hriberšek, Anita Hosner in Sabina Doblekar, pri tem pa so jim pomagali njihovi partnerji. Po 8 epizodah bomo dobili zmagovalni par z največ znanja, vsi pa bodo prejeli lepe nagrade. Tekom epizod boste lahko tudi sami preverili svoje znanje in dobili veliko koristnih informacij.

Novice
24. 09. 2014 13.15

Poglejte si to šokantno fotografijo!

Nekateri starši bi za osupljivo fotografijo svojega otroka naredili prav vse. Pa četudi bi s tem ogrozili njegovo življenje. O tem je razmišljal norveški izletnik Fred Sirevag, ko je opazoval šokanten prizor, ki se je odvijal na pečini Preikestolen.

Novice
14. 05. 2013 11.19

Preprečite kožnega raka!

Letošnji evropski dan boja proti melanomu, 14. maj, namenja osrednjo pozornost preventivnemu samopregledovanju kože. Vse več je govora, da je melanom najhujša oblika kožnega raka, vzrok za nastanek pa je predvsem pretirana izpostavljenost sončnim žarkom.

Nosečnost
24. 04. 2013 12.46

VIDEO: Nuhalna svetlina

Nuhalna svetlina je tekočina, ki zastaja v podkožju vratu ploda v prvem trimesečju. Meritev se opravlja s pomočjo ultrazvočne preiskave, s katero lahko napovejo možnost kromosomskih in drugih nepravilnosti zarodka.

Malček
24. 05. 2011 09.35

So slingi res tako naravni?

Na naših ulicah je opaziti čedalje več mamic, ki svoje otroke prenašajo s pomočjo kengurujčkov, štorkelj in tako imenovanih baby wrapov. A ti zaradi nepravilnega položaja niso primerni za otrokov telesni razvoj, opozarja fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec.

Novice
10. 03. 2011 08.10

'Katie in Tom naj že enkrat odrasteta!'

Mala Suri Cruise spet buri duhove, tokrat zato, ker še vedno uporablja dudo. Ameriška pediatrinja pravi, da to slabo ni le za Suri, kaže lahko tudi, da njena starša še nista pripravljena odrasti.

Nosečnost
10. 11. 2010 08.16

Zdravila povzročajo nepravilen razvoj mod

Če nosečnica daljše obdobje uživa protibolečinska zdravila, to lahko negativno vpliva na razvoj mod otroka moškega spola. Hujše posledice so, če kombinira več zdravil hkrati.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863