nepravilna

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih
Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Porod, ko je dojenček "z ritko naprej"
Večina dojenčkov je že nekaj tednov pred predvidenim datumom poroda v maternici obrnjena z glavico navzdol. Glavična vstava je tudi najbolj pravilna in porod je lažji; vsi drugačni položaji otežujejo dojenčkov prehod skozi porodni kanal. Namreč, idealno bi se moral dojenček roditi z glavico naprej in z obrazkom, obrnjenim proti mamini hrbtenici. Vendar ni vedno tako.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Kateri probiotik je najboljši?
Ali si že kdaj slišala: Probiotiki so koristni. A jemlješ probiotike? A malemu daješ kakšen probiotik? Vse to so izjave, ki jih ljudje pogosto preberejo na internetu in družbenih omrežjih, pogosto pa jih slišijo tudi od ljudi, s katerimi si izmenjujejo mnenja. Najpogosteje so tarče takih izjav mlade mamice, ki želijo svojemu dojenčku, malčku ali odraščajočemu raziskovalcu sveta samo najboljše. Sicer so mamice pogosta tarča tudi za nasvete glede drugih tem, a boste o tem raje prebrali v kakšni drugi literaturi. V tem zapisu se bomo osredotočili na to, kako naj mamica za svojega otroka (ali pa tudi zase) izbere najprimernejši probiotik.

Kako prepoznati pomanjkanje vitaminov pri otrocih?
Nutricisti, zdravniki in farmacevti vseskozi ponavljajo pomen raznolike prehrane za vso družino, še posebej za malčke. To pa zato, ker samo z raznoliko hrano v telo vnesemo dovolj vitaminov in mineralov, ki so potrebni za pravilno rast in razvoj ter krepitev imunskega sistema. Kateri so znaki pomanjkanja vitaminov in mineralov pri otrocih? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kaj povzroča molarno nosečnost?
Ženske z molarno nosečnostjo imajo v začetku pozitiven test nosečnosti in normalne, tipične simptome zgodnje nosečnosti. Čez čas pa se pojavijo znaki in simptomi molarne nosečnosti, ki ima lahko resne zaplete (vključno z redko obliko raka) in zahteva zgodnje zdravljenje.

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna
Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

Dovolj bo že dvakrat na teden oziroma glede na okoliščine
Novopečeni starši si pogosto zastavijo vprašanje, kako naj umivajo dojenčkovo glavico in negujejo nežne otroške laske. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali.

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?
Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.

Nepravilna drža
Zdravo! Ime mi je Manca, in sem stara 11 let. Vedno, kadar se vsedem, se držim krivo. Tudi, ko spim seem zvita v klobčič, in moja hrbtenica je kriva. Ali obstajajo kakšne vaje, s katrimi bi to lahk...

Nepravilna drža in mravljinčenje
Sem moški star 20 let in se mi občasno pojavlja drevenenje mišic na vratu in mišice na lasišču (če hočem premakniti lasišče). imam tudi slabo držo in velikokrat imam glavo podprto z roko medtem ko sed...

Nepravilna drža in stisnjen živec
Pozdravljeni! stara sem 30 let in imam zelo slabo držo, držim se preveč naprej (tako kot "pukljasti" ljudje) in sem preizkusila že nekaj pripomočkov za zravnanje drže, vendar pas z nobenim nisem zadov...

Bolečine v križu
Mislim, da je moja drza nepravilna. kako bi si lahko drzo izboljsala, ali le z kontrolo nad drzo. Če dolgo časa stojim me boli križ. prosim za odgovor.

Nepravilna drža
Zdravo!Ze kar nekaj casa opazam da se zelo krivo drzim,to opazajo tudi drugi.Moj oce pa ima zelo krivo drzo saj ima neko bolezen ki ni ozdravljiva.Ali je kaksna moznost da tudi jaz dobim to bolezen.Hv...

Bodite pozorni na izrazito redčenje las!
Starši se še posebej ustrašijo, če opazijo, da dojenčku neenakomerno po glavi izpadajo celi šopi las. Brez skrbi, zrasli bodo novi, močnejši in gostejši. Pri otroku sta vzroka za izpadanje las lahko nepravilna prehrana in slabokrvnost.

Spoznavanje osnovnih pravil v prometu
Mariborska občina danes v okviru tedna prometne varnosti, ki ta teden poteka po vsej Sloveniji, na Glavnem trgu pripravlja vzgojno preventivno akcijo Dan prometne varnosti. Kot je povedal predsednik občinskega sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Vinko Virtnik bodo otrokom na poučen in zabaven način predstavili osnovna pravila prometa.

Skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila, čelado pa uporabljajo večinoma le otroci
Do 28. maja poteka preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki jo vodi agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo. Kolesarji so namreč ranljivejši udeleženci v prometu, opazovanje kolesarjev lansko leto pa je razkrilo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila.

Za večjo varnost kolesarjev
16. 5. se je začela nacionalna preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev. Lani je na slovenskih cestah umrlo 14 kolesarjev, kažejo podatki Agencije za varnost prometa RS. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč kolesarjev so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti ter nepravilna stran in smer vožnje.

Bruksizem pri otrocih
Bruksizem je škripanje ali stiskanje z zobmi, med tem ko otrok ne žveči ali golta. Posledice so zanemarljive, ker se to dogaja le občasno.

Če kupujete pirotehnične izdelke, morate vedeti TO!
S sloganom Namesto petarde raje pamet v roke se tudi letos nadaljuje preventivna akcija Bodi zvezda, ne meči petard, ki je namenjena osveščanju o škodljivih in nevarnih primerih uporabe pirotehničnih izdelkov. Nepremišljenost, objestnost in nepravilna uporaba so glavni vzroki za nastanek poškodb pri uporabi teh izdelkov.

Zaradi neprilagojene hitrosti se konča žalostno …
Na slovenskih cestah se je v desetih mesecih letošnjega leta zgodilo 15.033 prometnih nesreč, pet odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Življenje je izgubilo 93 udeležencev, 699 se jih je hudo in 6150 lahko telesno poškodovalo. Najpogostejši vzrok nesreč še vedno ostaja neprilagojena hitrost, so sporočili s Policije.

Nepravilna uporaba ima negativne vplive
Po razmeroma hladnem poletnem obdobju bo ta konec tedna prišla otoplitev s pretežno sončnim vremenom in temperaturami do 30 stopinj Celzija. V vročih dneh so klime že skoraj nepogrešljive in prinesejo predvsem olajšanje. A je treba klimo prav izbrati, jo namestiti in vzdrževati. Sicer ima lahko tudi negativne vplive na zdravje.

Ali naši malčki jedo zdravo?
Zakaj otroci vse bolj pogosto tarnajo, da jih boli trebuh? Zakaj imajo že najmlajši zapeko? Ste kdaj pomislili, da je za vse te tegobe kriva nepravilna prehrana?

Prepoznajte simptome kandidiaze!
Kaj je kandidiaza, za katero trpi vse več ljudi? Kakšni so simptomi in kako si povrniti izgubljeno zdravje? Pri tem sta ključnega pomena način življenja in izbira prehrane.

NAŠE PORODNIŠNICE: Ljubljana
Ljubljanska porodnišnica je ena največjih v Sloveniji. Na leto se v njej rodi okoli 7000 otrok, poleg porodov pa opravljajo tudi ambulantne dejavnosti in funkcionalno diagnostiko.

Kakšna je prava obutev za malčka?
Starši so včasih v dilemi, kako za svojega malčka izbrati pravo obutev. Vedno več raziskav namreč potrjuje, naj bi malčki čim več hodili bosi. O tem smo povprašali strokovnjakinjo kineziologije Živo Ketiš.