Bibaleze.si

nepravilno

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Nosečnost
24. 03. 2025 16.09

Kdaj in kako narediti nosečniški test?

Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Spanje in dojenje
21. 02. 2025 05.00

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje

Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

Malček
30. 01. 2025 05.00

Zakaj otrok hodi po prstkih? Kdaj je to normalno in kdaj nakazuje težave?

Hoja po prstih je pri otrocih precej pogosta. Vendar pa se pojavi vprašanje, kdaj je to povsem normalno in kdaj lahko kaže na morebitne težave.

Novice
06. 01. 2025 08.57

'Julijan mi je umiral v naročju'

Danes 12-letnemu dečku, ki se je rodil s prirojeno srčno napako, so leta 2016 na Pediatrični kliniki ljubljanskega kliničnega centra nepravilno namestili elektrodo srčnega spodbujevalnika. To je povzročilo več srčnih zastojev in hude poškodbe možganov.

Razvoj
06. 01. 2025 05.00

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj

Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Razvoj otroka
15. 12. 2024 04.53

Zato bi morali otroci biti čim večkrat bosi

Hoja brez čevljev je najbolj naravna in primerna za otroke, zato naj bodo ti čim večkrat bosi. Otrokom se stopala namreč razvijajo vse do šestega, pa tudi sedmega leta starosti. Zato jim čim večkrat omogočite bosonogo hojo, ki zelo dobro vpliva na celosten razvoj otroka, pa tudi na izoblikovanje stopal.

Malček
11. 12. 2024 04.34

Kako otroka odvaditi od dude?

"Svojega ne bom navadila na dudo," je odločna marsikatera mamica. A ko se otrok rodi, spozna, da je duda zelo priročno sredstvo za umiritev. Zakaj je tako pomembna, na kaj je treba biti pozoren pri uporabi in kako otroka odvaditi od nje, si preberite v spodnjih nasvetih.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Zdrav otrok
23. 11. 2024 05.00

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D

Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Trači
11. 10. 2024 01.00

To supermanekenko je mama pri 14 letih poslala na operacijo nosu

Bella Hadid, 28-letna slavna manekenka, ki je bila pred nekaj leti razglašena za najlepšo žensko na svetu, danes praznuje svoj rojstni dan. Njeno življenje ni bilo posuto z rožicami.

Zdrav otrok
17. 09. 2024 03.30

8 ključnih razlogov, zakaj so otroci pogosto bolni

Vse več otrok ima oslabljen imunski sistem. Obstajajo namreč določene navade, ki jih lahko vaš otrok razvije med odraščanjem in lahko negativno vplivajo na njegovo zdravje. Preverite, za katere navade gre.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Malček
16. 08. 2024 14.51

Hojica – da ali ne?

Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Vzgoja in vrtec
09. 04. 2024 05.00

Mame in hčerke ne bi smele biti prijateljice

Psihologinja razlaga štiri posledice tovrstnega odnosa.

Zdrav otrok
15. 03. 2024 02.30

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?

Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Novice
26. 01. 2024 05.00

Zakaj je pomembno, da so izdelki za otrokovo ustno zdravje biofunkcionalni

Učinkovita ustna higiena pri otrocih je temeljna za vzpostavitev pozitivnih navad in ohranjanje zdravega nasmeha za vse življenje, zato je priporočljivo, da so izdelki, ki jih za svoje otroke izberete, biofunkcionalni. To pomeni, da podpirajo in spodbujajo naravni razvoj otrokovih zob in čeljusti. Tako delujejo v sožitju z naravnim razvojem vseh delov ustne votline, od čeljusti in zob do dihanja.

Za mami
02. 11. 2023 05.00

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov

Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Spanje in dojenje
19. 09. 2023 05.00

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic

Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

Spanje in dojenje
03. 07. 2023 05.00

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki

Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Novice
07. 10. 2022 05.00

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev

Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

Nosečnost
28. 06. 2022 08.05

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma

Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?

Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Potek nosečnosti
24. 04. 2022 04.15

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'

"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Zdrav otrok
03. 04. 2022 04.45

Kaj povzroča koprivnico pri otrocih?

Bolezen, ki jo poznamo pod imenom koprivnica ali urtikarija, je svoj naziv dobila po koprivi ravno zato, ker so spremembe na koži podobne tistim, ki se pojavijo, ko nas opečejo koprive. Kakšni simptomi spremljajo bolezen in kaj jo povzroča, pa v tokratnem prispevku.

Dojenje
12. 11. 2021 07.00

Nasveti za lajšanje težav pri dojenju

Vseskozi smo obdani s čudovitimi fotografijami dojenja, na katerih je videti, da je to popolnoma enostavno opravilo. Vendar pa vsaka mama, ki je dojila, dobro ve, da je za uspešno dojenje potrebno veliko potrpežljivosti, vztrajnosti in časa. In da ni vedno tako enostavno, kot se zdi.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Zdrav otrok
08. 10. 2021 04.16

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so

Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863