neprespanost

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Za mame, ki nimajo veliko časa: v nekaj minutah do svežega videza
Ko ženske postanemo mame, se tako kot vse drugo spremeni tudi lepotna rutina, ki smo si jo privoščile pred otroki. Pomanjkanje časa, neprespanost in utrujenost pogosto zahtevajo nove prilagoditve. In zato smo za vas pripravili nekaj lepotnih trikov in nasvetov, kako do svežega videza v le nekaj minutah.

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni
Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Dan brez zaslonov za vse učence in učitelje
Ste vedeli, da je skoraj 20 odstotkov mladih nekoliko odvisnih od mobilnih telefonov in družbenih omrežij in da ta trend iz dneva v dan narašča? Ste vedeli, da mnogim najstnikom zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij močno primanjkuje spanca? Ste vedeli, da je več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov) in več kot tretjina osnovnošolskih najstnikov neprespanih?

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo
Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Veseli, obenem pa težki trenutki za Ano
Ana Rozman je mamica dvoletnega Nika in brez dlake na jeziku pove, da včasih pridejo takšni trenutki, ko potrebuje odmor, pomoč. Naučila se je, da sama sebi prizna, da ne zmore, kar pa ne pomeni, da je šibka, ampak je to njena resnica in zaradi tega ni nič slabša. Takrat prosi partnerja, da poskrbi za sina, sama pa gre pred blok in se nadiha svežega zraka. Se umiri in je pripravljena na nove izzive, ki jih prinaša materinstvo.

Tanja in 240 'vozičkaric' z Obale v središču pozornosti
Tanja Vidic Goršak se je odločila, da med porodniškim dopustom ne bo osamljenja. Ustanovila je edinstveno Facebook skupino 'Vozičkanje na obali' in sedaj se mamice skupaj z dojenčki srečujejo, sprehajajo ter si izmenjujejo nasvete. Opazili so jih mimoidoči in sedaj so 'slavne vozičkarice' v središču pozornosti. Vabijo tudi ostale mamice, da se jim pridružijo.

Poznate pravilo 90 minut?!
Najboljši trenutek za uspavanje dojenčka, mlajšega od treh mesecev, je ena ura in pol potem, ko se je zbudil.

Tega vam o starševstvu niso povedali!
Preden rodite otroka, vam o starševstvu govorijo same lepe stvari, nekatere pa vam zamolčijo. Vi razmišljate o dišečem dojenčku, ljubkih oblačilih in 'cartanj', nato pa padete na realna tla. Mogoče bi vam vseeno morali povedati …

Nespečnost že pri dojenčkih
Tako kot odrasli imajo tudi dojenčki težave s spancem. Dober sen je zelo pomemben za pravilen otrokov razvoj, zato dajte vse od sebe, da dojenčku pomagate zaspati.

'Postala sem mamica, ampak nisem srečna'
Novopečene mamice obožujejo svoje sončke, materinstvo je za njih najpomembnejše na svetu, a nekatere kljub temu niso srečne. Kaj je lahko vzrok njihovi razdražljivosti, otožnosti, nejevoljnosti? In kako lahko postanejo mamice, ki se bodo vedno iz srca smejale?

Kako naj se naspim?!
Mnogi starši kot najtežji del starševstva v prvih mesecih navajajo pomanjkanje spanje. Srečni so tisti, ki pravijo, da njihov dojenček prespi celo noč, utrujeni pa tisti, ki pravijo, da njihov dojenček tudi pri več mesecih ponoči še vedno potrebuje mamo ali očeta. Ponujamo vam nekaj trikov, kako lahko poskrbite za to, da boste kljub nočnemu vstajanju manj utrujeni.

Ste utrujeni in neprespani?
So mamice, ki imajo to srečo, da njihovi dojenčki takoj po prihodu iz porodnišnice domov skoraj vso noč prespijo, in so mamice, ki imajo doma večmesečnega malčka, ki se vsako noč večkrat zbudi. In ni potrebno veliko, da se mamica znajde v začaranem krogu utrujenosti in neprespanosti …

Pravočasno preprečite izgorelost!
Izgorelost po definiciji pomeni čustveno izčrpanost, ki je prisotna v poporodni dobi nemalokatere mamice. Nenehna skrb za dojenčka, dom in vse, kar sodi zraven, zahtevajo veliko energije in zbranosti. Točka, ko se mami zazdi, da daje več, kot lahko, vodi v nezadovoljstvo, jezo, utrujenost in vzbudi dvom o tem, ali svoje delo sploh zna oziroma zmore opravljati.

Zakaj ima Natalija podočnjake?
Ker malemu Maxu v tem obdobju rastejo zobki, pri Nataliji Verboten ne spijo prav veliko. Očka Dejan ji sicer pri otroku veliko pomaga, vseeno pa je mamica tista, ki z njim prebedi večino noči.

V začaranem krogu neprespanih noči
So mamice, ki imajo to srečo, da njihovi dojenčki takoj po prihodu iz porodnišnice domov skoraj vso noč prespijo, in so mamice, ki imajo doma večmesečnega malčka, ki se vsako noč večkrat zbudi. In ni potrebno veliko, da se mamica znajde v začaranem krogu utrujenosti in neprespanosti …

DNEVNIK: Ko se v družino priplazi bolezen
Lana je imela polno načrtov kako bosta z Rokom preživela dan, a je malček zbolel. Veliko je jokal, bruhal, imel je drisko in Lana kar ni vedela, kako naj mu pomaga ...

'Dragi, eno leto boš spal sam!'
Britanski raziskovalci so ugotovili, da si med desetimi starši zakonsko posteljo deli le šest parov. Iz skupne postelje se "odselijo" za vsaj tako dolgo, dokler otrok ne dopolni enega leta …

RAZVOJ OTROKA: 2. mesec / 1. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Šest mesecev spanja manj
Pomanjkanje spanja, ko v hišo pride novorojenček, je normalno. Pomanjkanje spanja, ki traja več časa, pa lahko vodi tudi v težave z zdravjem in razpoloženjem.

Pokažite utrujenosti figo
Najboljša mamica je spočita in vesela, a kako je to sploh mogoče z dojenčkom v prvih mesecih? Nemogoče? Ne, sploh ne, z nekaj triki ste lahko povsem srečna mama.

Malček naj spi sam!
Skoraj ni malčka, ki ne bi kdaj sredi noči poskusil zlesti v posteljo svojih staršev. Pride pa tudi čas, ko moramo svojo posteljo “vzeti nazaj”.

Otroško spanje brez joka
Neprespanost staršev in otrok se lahko stopnjuje v hujše težave in celo bolezenska stanja.