Bibaleze.si

neprijetni

Najstniki
03. 04. 2025 05.00

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti

Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Nosečnost
27. 03. 2025 10.43

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?

Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Nosečnost
12. 02. 2025 05.00

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti

Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

Malček
16. 01. 2025 05.00

Kaj storiti, če otrok grize nohte? Ne pomaga, če ga grajate – tukaj je boljši pristop

Grizenje nohtov je pogosta navada pri otrocih, ki je pogosto povezana z občutki stresa, anksioznosti ali dolgočasja. Otroci lahko začnejo gristi nohte kot način, da se spopadejo z neprijetnimi čustvi ali kot odziv na spremembe v njihovem okolju, kot so začetek šole, ločitev staršev ali drugi stresni dogodki.

Zdrav otrok
06. 01. 2025 05.00

Kaj povzroča okužbe ušes pri otrocih?

Okužbe ušes so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki prizadenejo otroke, še posebej v prvih letih njihovega življenja. Pojavijo se lahko iz različnih razlogov in so lahko zelo neprijetne za otroke, saj pogosto povzročajo bolečine, slabo počutje in celo težave z sluhom, če se ne zdravijo pravočasno.

Vzgoja in vrtec
03. 01. 2025 05.00

Ko vas malček udari: Kako se pravilno odzvati

"Občutki, ko te udari otrok, so precej neprijetni. Pojavijo se frustracija, občutek sramu, nelagodja, tudi ponižanja," opisuje svojo izkušnjo mamica triletnika.

Najstniki
30. 12. 2024 05.00

Pogovor z najstnikom brez tabu tem: Kako začeti?

Pogovor z najstnikom je lahko izziv, vendar je ključ do odprte in iskrene komunikacije izbira pravega trenutka, spoštljiv pristop ter postavljanje odprtih in spoštljivih vprašanj. Pomembno je, da se izogibate burnim reakcijam, ostanete mirni in delite svoje izkušnje.

Nosečnost
13. 11. 2024 01.00

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?

Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Spanje in dojenje
05. 11. 2024 01.00

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?

Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Nosečnost
29. 10. 2024 05.00

Šok, krivda, neuspeh, jeza ...: 'Imela sem carski rez.'

Včasih se zgodi, da vaginalni porod zaradi najrazličnejših zdravstvenih ali drugih razlogov ni mogoč. Takrat se zdravniki odločijo za carski rez, ki je lahko urgenten ali vnaprej določen. Z vidika čustvovanja lahko ženska po posegu doživlja širok spekter občutij, zato je potrebna celostna podpora partnerja in bližnjih.

Nosečnost
26. 10. 2024 02.00

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo

Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Zdrava nosečnica
07. 10. 2024 04.00

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Zdrav otrok
29. 05. 2024 08.42

Komarji so že na pohodu, zato ne pozabite na zaščito

Lepo vreme in toplejši dnevi so s seboj prinesli tudi nekaj nevšečnosti, med katerimi so prav gotovo komarji. Piki komarjev so še posebej za naše malčke neprijetni, na mestu vboda pa nastane srbeča oteklina in rdečina. Število komarjev in pikov lahko zmanjšamo z določenimi preventivnimi ukrepi.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Izleti in počitnice
10. 05. 2024 07.59

Kako preprečiti strah pred letenjem pri otroku?

Veliko je odraslih, ki jih že ob omembi letenja spreleti nelagoden občutek ali celo izrazita tesnoba. Strah pred letenjem je eden od najpogostejših strahov pri odraslih, a nekateri starši vedo, da se lahko pojavi tudi pri otrocih. Pri mlajših so ti neprijetni občutki običajno bolj povezani s čutnimi izkušnjami letenja, kot je denimo ropot motorjev, občutek vzleta, utesnjenost v letalu in ne s strahom pred strmoglavljenjem. V nadaljevanju preverite, kako najlažje preprečiti tovrstne strahove in kako jih otroku pomagati premagati.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 05.00

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?

Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Novice
21. 12. 2023 10.04

V 37. tednu nosečnosti dviguje uteži, ljudje pa ogorčeni

Vplivnica, ki je ponosno objavila svojo vadbeno rutino, je izzvala številne burne reakcije svojih sledilcev. V 37. tednu nosčenosti je namreč dvigala uteži, kot da ne bi bila noseča, mnogi so bili zaskrbljeni

Družina in odnosi
12. 12. 2023 05.00

Kaj pa vidva čakata, saj sta že toliko časa skupaj?

Decembrski prazniki so tudi čas družinskih srečanj, kar lahko ženskam, ki se trudijo zanositi, predstavlja veliko čustveno stisko. Pri tem ne gre le za neprestano soočanje z neprijetnimi vprašanji v smislu: Kaj pa vidva čakata?, ampak so ti prazniki za mnoge pare tudi opomnik, da nimajo lastne družine. Če ste pod stresom in ne veste, kako bi ravnali v takšnih primerih, si preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Novice
10. 08. 2023 05.00

Rolerji za otroke – kako jih izbrati in na kaj biti pozoren?

Rolerji – eden izmed prvih pripomočkov do otroške zabave na kolesih. Kaj ni vedno razburljivo, ko vaš otrok izrazi željo po novem hobiju, še posebej, če gre za nekaj tako energičnega, kot je rolanje? Predstavljajte si njegov nasmejani obraz, ko s svojimi novimi rolerji navdušeno naredi svoje prve zavoje!

Nosečnost
18. 07. 2023 09.37

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom

Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Vzgoja in vrtec
17. 04. 2023 05.00

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?

Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Po porodu
16. 02. 2023 05.00

Ste pogosto utrujeni in imate občutek teže na prsih?

Poporodna tesnobna motnja ni baby blues in ni poporodna depresija. Gre za čisto posebno motnjo, za katero so značilne skrbi, strahovi, dvomi in neprijetni telesni občutki, ki počutje le še poslabšajo. Preverite ključne značilnosti, vzroke in načine zdravljenja.

Dojenje
10. 01. 2023 05.00

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva

Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Za mami
14. 12. 2022 05.00

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi

Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

Zdrav otrok
27. 10. 2022 05.00

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave

Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Nosečnost
20. 05. 2022 07.50

To vse lahko doživimo v času nosečnosti

Začne se s tistim plusom ali dvema črticama, ki se pojavita na testu in takrat običajno še ne vemo točno, kaj nas čaka v ne tako oddaljeni prihodnosti. Ni skrivnost, da se nam s prihodom otroka življenje vsekakor obrne na glavo, a že v času nosečnosti lahko doživimo pravi čustveni vrtiljak.

Pregledi med nosečnostjo
10. 09. 2021 07.57

Je čas za iskanje novega ginekologa?

Verjetno ni ženske, ki bi v ginekoloških pregledih uživala – nenazadnje gre za telesno in tudi čustveno zelo občutljivo področje. A medtem ko imajo nekatere pred obdobnimi pregledi samo malce neprijeten občutek, pestijo druge močan strah in tesnobna občutja že ob besedi "ginekolog". Kaj vse se lahko skriva zadaj in kdaj je čas za menjavo ginekologa?

Novice
11. 06. 2021 10.25

Michael Douglas osramočen na maturantski proslavi hčere

Priljubljeni ameriški igralec in producent Michael Douglas, sin prav tako legendarnega filmskega igralca Kirka Douglasa in soprog fatalne Catherine Zete Jones, je priznal, da se je na maturantski proslavi svoje hčere znašel v nekoliko neprijetni situaciji.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863