Bibaleze.si

neravnovesje

Zdrava nosečnica
19. 03. 2025 05.00

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti

Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Svet slavnih
16. 01. 2025 11.39

Tom Cruise: "Napadel sem jo, ker sem pač lahko"

Skoraj 20 let po tem, ko je prejela javne kritike igralskega kolega Toma Cruisa zaradi svojega "neodgovornega" pristopa k zdravljenju poporodne depresije, zvezdnica iz filma Modra laguna Brooke Shields razkriva opravičilo, ki ji ga je "končno" namenil.

Fit in zdravje
13. 12. 2024 04.49

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem

Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Nosečnost
25. 10. 2024 01.00

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti

Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Partnerski odnosi
09. 10. 2024 01.00

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?

Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Zanositev
06. 10. 2024 04.00

Kaj je ovulacija in na katere dni ste najbolj plodni?

Vsak mesec – približno 7 do 10 dni po menstruaciji – se jajčece sprosti iz jajčnika v procesu, imenovanem ovulacija. Ko jajčece potuje po jajcevodu v upanju, da bo oplojeno, bo preživelo do 24 ur, preden se tako imenovano 'zanositveno okno' zapre do naslednjega ciklusa. A kakšni so znaki ovulacije?

Očkov kotiček
04. 09. 2024 02.15

Depresija kot posledica vazektomije

Vazektomija je kirurški poseg, za katerega se odločijo moški, ki si želijo trajne kontracepcije in posledično zaščite pred oploditvijo žensk oz. partnerke. Čeprav v splošnem velja za varno in učinkovito metodo, je pomembno poznati tudi možne psihološke posledice, ki lahko sledijo postopku. V nadaljevanju preverite, kako sta povezani depresija in vazektomija in kateri dejavniki lahko prispevajo k čustvenim spremembam po posegu.

Po porodu
29. 05. 2024 05.00

5 razlogov, zakaj je zaradi materinstva bolje biti kratkolaska

Mnoge ženske se že v času nosečnosti, najkasneje pa v prvih mesecih od poroda, odločijo skrajšati svoje lase. Se jim to enostavno zdi bolj praktično ali se za to odločajo iz drugih razlogov?

Očkov kotiček
27. 07. 2023 05.00

Kaj vse lahko vpliva na zdravje sperme in kako ga izboljšati?

Kadar se par sooča s težavami z neplodnostjo, večina pritiska pogosto pade na žensko, ki naj bi morala izboljšati svoje zdravstveno stanje. Toda tudi moški imajo ključno vlogo pri zanositvi in lahko povečajo možnosti zanositve z ohranjanjem zdrave sperme. A kako? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Lepota in moda
28. 02. 2023 05.00

Skrb in nega za tanke in krhke lase po porodu

So po porodu vaši lasje postali suhi, krhki in lomljivi? Obstaja kar nekaj strokovnih trikov, s katerimi boste dosegli želene rezultate in izboljšali videz ter zdravje vaših las.

Vzgoja in vrtec
19. 01. 2023 05.00

Čustveno partnerstvo: Ko starši iščejo čustveno podporo pri otroku

Pri čustvenem partnerstvu gre za družinsko dinamiko, kjer eden od staršev (lahko tudi oba) išče čustveno podporo pri otroku. Zdravih razmejitev v takšnem sistemu ni, saj otrok nezavedno postane del starševskega sveta in prevzame vlogo tolažnika, podpornika.

Zdrava nosečnica
27. 08. 2022 04.15

4 najpogostejše vaginalne okužbe v času nosečnosti

Okužbe v času nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je le tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

Prehrana
10. 06. 2022 04.15

Otrok in prehranjevanje

Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Dojenje
23. 07. 2021 15.36

FOTO: Izkušnja dojenja je nekaj najlepšega

Dojenje za marsikatero mamico predstavlja čustveno povezovanje z novorojenčkom. Nekatere mamice dojijo manj časa, druge dlje. In slednjim je še posebej težko, ko pride trenutek, ko morajo otroka odstaviti od dojke. To je s fotografijo ponazorila Maya Vorderstrasse.

Zanositev
22. 02. 2021 13.27

Je to morda razlog, da ne morete zanositi?

Po kriterijih Svetovne zdravstvene organizacije je neploden par tisti, ki po 12 mesecih skupnega življenja in spolnih odnosov brez uporabe kontracepcije ne zanosi. Razlog za neplodnost ženske pa se lahko skriva tudi v nerednih menstrualnih ciklusih.

Nosečnost
11. 01. 2021 13.43

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati

Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.

Problematični najstnik
23. 10. 2020 14.00

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'

Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."

Zdrava nosečnica
09. 04. 2020 08.12

Kožne nevšečnosti v nosečnosti

V nosečnosti se spreminjate, tako psihično kot fizično. In tudi koža, vaš največji organ, ni nobena izjema. Vsaka najmanjša sprememba se na njej opazi najprej. Kako pa kožne nevšečnosti blažiti?

Družina in odnosi
09. 05. 2019 08.02

Kaj pravijo na videz Meghan Markle po porodu?

Meghan Markle kar žari! O tem pričajo fotografije in posnetek ob predstavitvi sina svetovni javnosti. Ženske po svetu so vesele, da je videti povsem vsakdanje, da je še vedno opazen nosečniški trebušček, da je prav takšna, kot so bile one same dva dneva po porodu.

Bibini svetovalci
14. 05. 2004 13.14

Bolečina v križu

Sem študentka,stara 22 let.Bolecine v križu imam že od januarja.Bolecine cutim ob sedenju in ko sklonim glavo navzdol.Pri sedenju te bolecine zajamejo celi ledveni predel,tako da me zbadana posameznih...

Bibini svetovalci
03. 11. 2002 18.37

Bolečina v kolenu

Pozdravljeni! Star sem 19 let in treniram kolesarstvo. Že od vsega začetka naprej (okoli 3 leta) pa ob kolesarjenju, še posebej v hladnejših mesecih, čutim bolečino v obeh kolenih. Letos sem obiskal ...

Resnične zgodbe
24. 09. 2018 13.50

Nevsakdanji primer v Beogradu: bolel jo je trebuh, nekaj ur pozneje je rodila

Pred nekaj dnevi so srbski mediji poročali, da je 19-letnica prišla na urgenco, ker jo je bolel trebuh. Čez nekaj ur je postala mama.

Resnične zgodbe
30. 08. 2017 09.04

Nepričakovano postala mama

37-letna Leanne Allen iz Velike Britanije je odšla na nujni pregled ledvic, toda v bolnišnici so ugotovili, da ima popadke. Imela je carski rez in na svet je pokukala zdrava deklica.

Najstniki
14. 09. 2016 08.18

Kako prepoznati bulimijo?

Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

Družina in odnosi
05. 09. 2016 08.15

To resnično pomaga pri poporodni depresiji

Približno od 10 do 15 odstotkov novopečenih mam se sreča s poporodno depresijo, katere vzrok sta hormonsko neravnovesje in soočanje z novimi obvezami. Nova raziskovanja navajajo, da je fizični dotik mame in dojenčka najboljše zdravilo za to.

Dojenček
03. 05. 2016 08.27

Poglejte, kako majhni so dojenčki, ko se rodijo!

Se spomnite, kako majhen je bil vaš otrok, ko se je rodil? Ena izmed mam je začela fotografirati svojo hčerko, ko je bila stara nekaj tednov, zraven nje pa je polagala predmete, ki jih najdemo doma. Videli boste, kako majhen je pravzaprav novorojenček.

Družina in odnosi
06. 09. 2013 10.49

'Postala sem mamica, ampak nisem srečna'

Novopečene mamice obožujejo svoje sončke, materinstvo je za njih najpomembnejše na svetu, a nekatere kljub temu niso srečne. Kaj je lahko vzrok njihovi razdražljivosti, otožnosti, nejevoljnosti? In kako lahko postanejo mamice, ki se bodo vedno iz srca smejale?

Novice
26. 10. 2012 14.36

Savina Atai - zaznamovale so jo zlorabe

Savina Atai ima za seboj precej travmatično otroštvo. Za svoja bratca je skrbela nadvse predano in tako na neki način že občutila, kaj pomeni biti mama.

Zdrav otrok
08. 04. 2015 08.11

Kdaj se pokaže zastoj v rasti?

Odgovore na vprašanja: kakšna je vloga rastnega hormona, kakšni so znaki pomanjkanja le-tega, kdaj lahko to kot starši pri otroku zaznamo, nam je pomagal poiskati asist. mag. Robert Pogorevc, dr. med. Razložil je tudi, zakaj so nekateri otroci nizke rasti in ali je to dedno.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855