nerazumevanje

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Tom Cruise: "Napadel sem jo, ker sem pač lahko"
Skoraj 20 let po tem, ko je prejela javne kritike igralskega kolega Toma Cruisa zaradi svojega "neodgovornega" pristopa k zdravljenju poporodne depresije, zvezdnica iz filma Modra laguna Brooke Shields razkriva opravičilo, ki ji ga je "končno" namenil.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Kdo so visokoobčutljivi otroci?
Vsake toliko lahko še vedno zasledimo nerazumevanje globoko čutečih otrok, ki se zavedajo že najmanjših sprememb v svojem okolju in so zlahka prekomerno stimulirani. Ne gre za razvajenost, kot radi etiketiramo takšno vedenje, temveč za otroke, ki bolj zaznavajo, več razmišljajo in globlje čutijo. Govor je o visokoobčutljivih otrocih, ki jim je v zadnjem času namenjene vse več pozornosti.

Ko je obisk terapevta še edina rešitev
"Ko sem seželela pogovoriti o stvareh, ki me motijo, se je zaprl. To je bilo videti tako, da je kuhal mulo v tišiniali je enostavno šel kolesarit ali v fitnesstudio. Samo izginil je. To me je tako razbesnelo, da je bilo samo še slabše, ko se je vrnil domov,"je svoje doživljanje njegovega ignoriranja opisala Lara. Janijecelotno situacijo doživljal povsem drugače.

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?
Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'
Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'
Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

'Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi'
"Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi. Tako močno se razlikujeta, kot da ne bi bila v sorodu," so besede, ki jih starši pogosto delijo z drugimi, ko opisujejo osebnostne značilnosti svojih otrok. Dejstvo je, da se sorojenci med seboj močno razlikujejo tudi zaradi vlog, ki jih imajo v družini. Posebej zanimiv je psihoterapevtski pogled na zaporedje rojstev. Kakšen in čigav je torej prvi, drugi ali tretji otrok in kaj to pomeni za družinski sistem, preverite v spodnjih vrsticah.

Nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo
Odnos med materjo in hčerko velja za enega najbolj kompleksnih in izjemno globokih. Lahko predstavlja vir neverjetne topline in radosti ali pa težke stiske in konfliktov. V nadaljevanju sledijo vse tiste nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo, ki imajo pomemben vpliv tudi v odraslem življenju.

Pomen gledanja lutkovnih in gledaliških predstav za otroke
Lutkovne in gledališke predstave otroku predstavijo nek pogled na svet in ga do neke mere tudi vzgajajo. Včasih imajo lutke ali gledališki liki pri vzgoji večjo moč kot starši.

Otrok in prehranjevanje
Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?
Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Kdaj prvič v kino?
Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema
Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

'Toliko jih je že, bom pa še jaz!'
Danes je rojevanje sprejeto kot medicinski, potencialno nevaren dogodek, pravi diplomirana psihologinja in doula Nina Jenštrle, ki se trudi, da bi se to dojemanje spremenilo.

'Z dojenčkom ne bi nikoli reševala razmerja'
BLOG: Velikokrat sem komaj čakala, da je prišel domov. Neurejena, nepočesana, s podočnjaki do tal in največkrat v pižami sem ga pričakala že na vhodnih vratih in mu ob vstopu takoj "porinila" Matevža v naročje, rekoč, da potrebujem nekaj časa zase ...

'Moj oče je odvisen od spolnosti.'
Težav z odvisnostjo je v današnjem času veliko, prav tako pa je veliko tudi družin, ki se spopadajo s tovrstno problematiko. Odvisnost v neki družini ni nikoli le problem posameznika, ki je zasvojen, pač pa vpliva na vse člane družine.

Ker to počnete, je vaš otrok razvajen. Popravite napako
Ni lahko biti mama ali oče, vsak dan se srečujete s številnimi izzivi, kako otroka usmeriti na pravo pot. Pri tem pa marsikateri starši delajo napako - želijo biti otroku prijatelji, pri tem pa pozabijo, da jim morajo postavljati pravila.

Katarina Venturini: 'Najlepši otrok na svetu, jaz pa najsrečnejša mama na tem planetu.'
Katarina Venturini, ki jo lahko ob nedeljah spremljamo v vlogi plesne sodnice v šovu Zvezde plešejo na POP TV, je po šestih neuspešnih poskusih umetne oploditve končno zagledala težko pričakovani plusek na nosečnostnem testu. A zanosila je po naravni poti in danes je presrečna, ker njen dom razveseljuje enoletni sin Mark.

Ne morete zanositi? Sprostite se in dojenček bo prišel!
Dolgotrajni napori, da zanosite, po mnenju strokovnjakov prinašajo neprijetnosti, travme, preobčutljivost, nerazumevanje … Če ste osredotočeni samo na spolnost, je čas, da naredite odmor. Pozabili ste na romantiko in čas je, da naredite korak nazaj. Le tako se boste lahko sprostili, in ko boste najmanj pričakovali, bo prišel otrok.

Se prepirata? Preverita, kako rešiti odnos!
Partnerja po dolgih letih pozabita, da se morata za odnos vsak dan truditi. Vzemita si čas in se iskreno pogovorita o svojih čustvih, željah, sanjah. Najpomembneje pa je, da se pri vsem odločate v dvoje!

Prepogoste starševske napake
Vse več staršev napačno razume svojo vlogo v otrokovem življenju, želijo mu biti prijatelji ter mu zato ne postavljajo pravil in omejitev. V določenih situacijah se prav tako poskušajo izogniti prepiru, da se njihova družina kar naenkrat ne znajde v središču pozornosti. Nekateri pa od otroka zahtevajo le to, da je uspešen v šoli, drugo mu ni treba vedeti in upoštevati. Kaj o vsem tem menijo psihologi?

Nočne more pri otrocih
Vsakodnevno dogajanje, gledanje televizije, opazovanje okolice, podoživljanje risank ali povedanega in podobno otroci ponoči predelujejo v svojih mislih. Zato nočne more niti niso tako pogost pojav pri otrocih, se pa razlikujejo od nočne groze oziroma nočnega terorja. Kaj lahko naredimo, ko otrok ponoči začne kričati, se potiti in težko dihati?

'Otrok mora zaupati vzgojitelju!'
Prvi september je pomemben dan tudi za vzgojiteljice, saj se morajo tudi one pripraviti na nov začetek. Medtem ko večino otrok že poznajo, jih pol toliko vrtčevska vrata prestopi prvič. Ker je vsak človek zase svet, ima tudi vsaka vzgojiteljica svoj način, kako osvojiti male nadobudneže.

Je res vsega kriva tašča?
„Tašča je zmaj!“ pogosto slišimo. Veliko prepirov v partnerskem odnosu se zgodi zaradi tašče. Ubogo žensko 'vlačijo' po zobeh in za vse je kriva ona. Pa je res?

Česa se bojijo naši najmlajši?
Strah predstavlja poleg ljubezni in jeze eno prvinskih čustev, ki jih pozna že vsak dojenček. S strahovi, ki temeljijo na resničnih ali domišljijskih dogodkih, se sooča prav vsak otrok. Veste, česa vse se bojijo otroci in kako jim lahko pomagate premagati strah?

Odkrijte otroka v sebi
Izsledki iz raziskave Koliko smo nežni, ki jo je izvedla Milka, so pokazali, da smo zaradi vsakodnevnih obveznosti, pomanjkanja časa in stresa manj nežni do svojih najbližjih.

Zaščitniške mame
Če se otroku zgodi krivica, je to za mamo pravo trpljenje. Starši otrokovo bolečino doživljajo zato, ker se spominjajo svoje, iz otroštva. Vprašanje pa je, ali morajo otroke pred težavami braniti za vsako ceno?