nervoza

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

8 znakov, ki kažejo, da ne skrbite zase in kako to vpliva na vaše otroke
V današnjem hitrem tempu obvladovanja službe, gospodinjskih opravil in vzgoje otrok mnogi starši pozabijo poskrbeti zase. Čeprav se na požrtvovalnost pogosto gleda kot na del starševstva, ima lahko zanemarjanje lastnih potreb znatne posledice ne samo za starša, ampak tudi za njegove otroke. Prepoznavanje znakov, da svojemu dobremu počutju ne dajete dovolj pozornosti, je prvi korak k bolj zdravim navadam za vas in vašo družino.

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka
Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Kakšne spremembe se zgodijo v prvih treh mesecih nosečnosti?
Ste noseči ali pa to načrtujete? Preberite, kaj lahko pričakujete v prvih mesecih nosečnosti in kateri so prvi simptomi, ki vam bodo razkrili, da pod vašim srcem bije še eno drobceno srce.

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva
Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Pripravite se na dojenje še pred rojstvom dojenčka
Čeprav je materino mleko najboljša in najbolj zdrava hrana za otroka ter najbolj naraven način prehranjevanja, v realnosti na začetku ni vedno tako prijetna izkušnja. Včasih dojenje ne steče takoj in mama vloži precej napora, truda in potrpežljivosti, da bi dojenje potekalo nemoteno in brez bolečin.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Zgodba bralke: 'Otrok je dar in jaz sem ga sprejela z odprtim srcem'
Vse se je začelo, ko mi je test pokazal pozitivno. Čeprav sončka nisem načrtovala, je kar naenkrat vstopil v moje življenje in ga spremenil.

Porodna zgodba: 'Poslušala sem navodila sester in zdravnice ter upala, da preživim'
Niti sanjalo se mi ni, da bom tistega večera končala v porodni sobi. Zjutraj sem se namreč zbudila, opravila pregled v bolnišnici in se s prijateljem dogovorila, da greva na kratek pohod, do okoliškega hriba. Ker sva se zaklepetala, sva pot nadaljevala po dolini mesta. Vmes sem na balkonu ene izmed stavb zagledala teto, ki mi je pomahala in zavpila, če se že kaj dogaja, jaz pa sem nonšalantno odmahnila z roko, češ: "Nič še, menda še dolgo ne bo nič!"

To se skriva za videzom jeklenega moškega
Ker moški ponavadi dajejo vtis, da so trdni kakor skala, v resnici pa jih ravno tako prevevajo različna čustva in skrbi ob dejstvu, da bodo postali očetje, smo za vas zapisali nekaj sprememb, ki jih doživljajo v tem obdobju. Morda jih boste potem lažje razumele.

To vam zakonsko pripada, zato se naročite na ultrazvok
Ste v veselem pričakovanju? Potem vas čakata dve ultrazvočni preiskavi. V katerem tednu nosečnosti in kaj boste takrat videli, si preberite v spodnjih vrsticah.

Če TO počnete, so lahko posledice usodne!
Poglejte si, zakaj je nevarno dojenčkovo jokanje zaustavljati s stresanjem.

Kako prepoznati bulimijo?
Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

Podatki slovenske raziskave prinašajo nova spoznanja
Podatki zadnje raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju kažejo, da so slovenski mladostniki zadovoljni s svojim življenjem in dobro ocenjujejo svoje zdravje. Je pa med mladostniki v porastu doživljanje psihosomatskih simptomov, kaže raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Znaki, ki kažejo, da ima otrok anoreksijo
Anoreksija, motnja hranjenja, se lahko pojavi že pri osemletnem otroku, ni pa značilna samo za dekleta. Kakšni so vzroki zanjo, kako jo prepoznati in učinkovito ukrepati?

KOLUMNA: Ojoj, spet h ginekologu!
Zdravnikov nisem nikoli posebej marala obiskovati, tja se odpravim, ko sem že povsem na robu. Ampak pri obiskih ginekologa me stisne v želodcu. Če bi morala izbirati med njim in zobozdravnikom, bi se vsekakor raje odpravila k slednjemu.

Jutranja zmeda
Veliko staršev ima vsako jutro težave z odhodom od doma. Vstani, umij se in obleci, pojej zajtrk, pohiti, pohiti, nimamo časa ves dan! Če so otroci mlajši, je odprava še toliko težja.