Bibaleze.si

nesmiselno

Družina in odnosi
12. 03. 2025 05.00

"Očitno živite v mamini hiši. A ji plačujete najemnino?"

Na družbenih omrežjih je uporabnica postavila vprašanje o tem, kako ločiti stroške v družinski hiši, kjer zgoraj živi s svojo družino, spodaj pa mama. To vprašanje je sprožilo množico različnih odzivov, med katerimi so bili tako zagovorniki enostavne delitve stroškov kot tudi tisti, ki so bili šokirani nad idejo, da bi mama plačevala za stroške, kljub temu, da svojim otrokom omogoča bivanje v svojem domu.

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Po porodu
10. 11. 2024 01.00

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?

Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Za mami
30. 11. 2023 12.33

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'

Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Vzgoja in vrtec
12. 10. 2023 05.00

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?

Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Intervju
26. 07. 2023 05.00

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'

Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Novice
24. 07. 2023 08.57

En otrok z vama na dopust, drugi pa ne?

Ena izmed večnih dilem starševstva je tudi (ne)enakopravnost med sorojenci in iskanje načinov, da bi bili ljubezen, pozornost, čas in materialne dobrine med vsemi otroki enakomerno razporejeni. Včasih je to popolnoma enostavno, včasih pa ne gre zlahka. O tej dilemi je pisala tudi mamica, ki je naletela na ogorčenje in zaprepadene komentarje bralcev.

Malček
02. 05. 2023 05.00

Ali moramo otroka kopati vsak dan?

Kolikokrat na teden je treba skopati otroka? Kako ga okopati brez kričanja, upiranja in solz? Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij in koristnih nasvetov.

Novice
06. 01. 2023 10.07

Igralka po 11 letih še vedno skriva identiteto očeta svojega otroka

Plavolasa hollywoodska igralka January Jones je dejala, da je že od nekdaj vedela, da bo za otroka skrbela sama, zato od leta 2011, ko je postala mati sinu Xandru Danu Jonesu, pred mediji in javnostjo skrbno skriva identiteto njegovega očeta, o kateri se še danes ugiba.

Družina in odnosi
07. 11. 2022 09.11

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo

Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Partnerski odnosi
17. 08. 2022 05.00

To storita, še preden pride otrok

Bosta postala starša? "Čeprav bosta prevzela vlogo staršev, se morata zavedati, da še vedno ostajata tudi partnerja in da morata negovati svoj odnos," poudarja psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. "Samo v tem primeru bosta tudi lahko uspešna v svoji novi vlogi." In pripravljena morata biti na spremembe, ki prihajajo. Pomembno je, da se o nekaterih stvareh pogovorita še pred rojstvom otroka.

Novice
31. 05. 2022 07.54

Olivia Wilde: Otrok ne morete pretentati, da ste srečni, če niste

Priljubljena fatalna igralka Olivia Wilde pravi, da še nikoli ni bila tako srečna in zdrava, kot je zdaj v zvezi z 10 let mlajšim partnerjem. Biti srečen je najpomembneje, pravi in ob tem opozarja, da se se je nesmiselno ozirati na komentarje in govorice ljudi, ki nas sploh ne poznajo.

Partnerski odnosi
30. 07. 2021 14.19

'Jaz si želim otroka, on pa ne ...'

Teme o večjih življenjskih prelomnicah so v partnerstvu pomembne. Odločitev za poroko in ustvarjanje družine sta zagotovo dva večja življenjska prehoda, ki zahtevata pogovor in strinjanje obeh. A če se pri odločitvi za zakonsko življenje kompromisi še nekako sklepajo, je tema o naraščaju veliko težja. Včasih jo spremljajo konflikti, nestrinjanje in neskončna vprašanja: "Kdaj boš pripravljen/a na otroka?"

Za mami
22. 01. 2021 12.46

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku

Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

Partnerski odnosi
11. 01. 2021 07.38

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema

Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

Po porodu
10. 11. 2020 07.54

7 najpogostejših stavkov, ki jih boste slišale kot novopečene mame

V današnjih časih družba bolj kot kdaj koli prej ocenjuje starševstvo. Na vsakem koraku lahko slišite nasvete, usmeritve, predloge, ki se tičejo v bistvu zgolj vas in vaše nove družinice. Pa vendar si ljudje enostavno ne morejo pomagati, da vas ne bi ogovorili, zato boste v prvih mesecih materinstva prav gotovo pogosto slišali ene in iste povedi.

Resnične zgodbe
24. 07. 2020 08.01

Pismo hčerki: Zakaj nikoli ne boš postala starejša sestrica

Po spletu je zaokrožilo pismo matere, ki ga je napisala svoji štiriletni hčerki. V njem se nahaja ganljiv zapis o tem, zakaj nikoli ne bo postala starejša sestra. In, ko boste naslednjič mlado mamico spraševali, kdaj bo imela naslednjega otroka, se spomnite na te besede.

Zdrava nosečnica
10. 07. 2020 08.53

Kako naj v poletni vročini ravnajo nosečnice?

Poletna vročina ne prija skoraj nikomur, zlasti težko jo prenašajo mamice v veselem pričakovanju. Preverite, kako, si lahko pomagajo v vročih dneh in na kaj naj bodo pozorne.

Vzgoja in vrtec
07. 04. 2020 08.27

Avtentična vzgoja je vse, kar otrok potrebuje

Ojej, še ena vrsta vzgoje, boste rekli. Kaj pa je sedaj spet avtentična vzgoja? Spet neka nova vrsta vzgoje, nova pravila in zapovedi, kaj se sme in česa se ne sme, katerih napak nikakor ne smemo narediti, ker bo otrok zaznamovan za vse življenje itd.?

Najstniki
03. 04. 2020 11.55

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Resnične zgodbe
20. 03. 2020 14.56

Po 27 urah v slovenski porodnišnici!

Zvečer je prišel fant na obisk. Ne vem, od kod sem črpala energijo in pogum za dan, ki me je čakal. Zmrazi me, ko se spomnim tistega večera. Bil je kot zatišje pred groznim neurjem ...

Zdrav otrok
24. 06. 2019 08.02

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK

Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Zdrav otrok
25. 04. 2019 07.53

Pozitivna moč tibetanskih vaj tudi za naše šolarje

Različni načini sprostitve so za naše šolarje več kot dobrodošli ne le pred koncem šolskega leta, temveč pri vseh šolskih urah, vsak dan ali pa vsaj nekaj minut pred začetkom pouka. Pa je to sploh mogoče? Šolska svetovalna delavka, univerzitetna diplomirana pedagoginja z Osnovne šole Otočec Melita Bevc Novak nam je pojasnila, kako so preproste vaje, natančneje tibetanske, koristne tako za um kot tudi telo naših otrok ter kako se sploh organizirati, da se pri tem ne izgubijo dragocene minute za utrjevanje učne snovi.

Bibini svetovalci
19. 08. 2012 23.42

Interesne dejavnosti

IZVENŠOLSKE DEJAVNOSTI Spoštovani, imam 5 letno hčerko, edinko. S septembrom začne zadnje leto vrtca. V vrtec ne gre rada, vsak dan me prosi, če je lahko doma, ampak jo seveda peljem. (naj povem, da ...

Bibini svetovalci
26. 03. 2003 19.13

Vpliv očal na dioptrijo

Pred kratkim so mi ugotovili dioptrijo -0,75 in -1. Priporočeno mi je bilo nositi očala za kino, vožnjo z avtom, računalnik..in po potrebi. Očala sedaj nosim skoraj ves čas, ker se mi jih zdi nesmisel...

Bibini svetovalci
16. 11. 2002 20.22

Pregled za kontaktne leče

Pozdravljeni! Imam problem, ki pa je predvsem "proceduralne" narave. Upam, da mi boste kljub temu znali odgovoriti...Približno 2 leti nosim mehke kontaktne leče. Na 1. pregledu so mi naročili, da naj ...

Vse o prehrani
12. 08. 2018 07.04

Zakaj je dobro piti vodo?

Vsi vemo, da je voda zelo dragocena za naše življenje, saj poskrbi za učinkovito delovanje vseh organov. Poleti je treba pitje te dragocene tekočine še povečati, da preprečite glavobol in vrtoglavico ter s tem povečate svojo storilnost v najbolj vročih dneh.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863