nesoglasja

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?
Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?
V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)
Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos
Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'
Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?
Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

To se zgodi, ko se starša prepirata pred otrokom
Način, kako starši razrešujejo svoje spore, lahko otroke zaznamuje za vse življenje. Kako starševski prepiri vplivajo na njih in njihovo duševno zdravje?

Beseda, ki lahko uniči še tako trden zakon
Zakonska in družinska terapevtka je razkrila, katera beseda je v partnerskem odnosu prepovedana, četudi se prepirate. Uniči lahko namreč še tako trdno zvezo.

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?
Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Če ste podlegli temu starševskemu trendu, je to vse, kar morate vedeti
V zadnjem obdobju lahko prek družbenih omrežij opazujemo trend tako imenovanega 'bež starševstva', ki je v porastu predvsem med mladimi starši. Barvne lestvice, ki vsebujejo vse od odtenka bele kave pa tja do čokoladno rjave, prepletajo otroški svet in moderno starševstvo. Kakšen razlog tiči za tem?

Kakšni so otroci rojeni v znamenju tehtnice?
Ravnovesje, mir in ljubezen. K temu stremijo male tehtnice. Kot otroci jeseni obožujejo barve in imajo razvit smisel za lepo.

Kako izboljšati partnerski odnos?
So metuljčki izginili in je vaš odnos s partnerjem postal ena sama rutina? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki za izboljšanje odnosa.

Otroški trampolini - preprečite možna tveganja in nevarnosti
Priljubljenost trampolinov je v zadnjih letih vse večja, saj je odlična in dostopna zabava domačem vrtu za vse starosti. Skakanje ima več prednosti, vendar so s tem povezana tudi številna tveganja. Kako zmanjšati ta tveganja in o katerih nevarnostih govorimo? Preberite.

"Mamice, lahko smo kdaj pa kdaj neurejene"
"Mamice, privoščite si masažo in kozmetičarko", "Ni izgovorov, da niste vsak dan urejene", "V prvi vrsti morate poskrbeti zase, vse drugo bo počakalo" ... Stavki, ki sem jih kot mlada mamica težko poslušala.

'Časi so nepopustljivi ali pa smo se samo mi izgubili'
Vsak na ta svet pride sam in vsak z njega sam tudi odide. Mogoče nekoliko depresivna misel, vendar je takšen krog življenja ...

Turbulentno razmerje med znanim igralcem in njegovo hčerko
Marsikdo ne ve, da je oskarjevec Jon Voight biološki oče znane igralke Angeline Jolie, ki je javnost razburkala predvsem s svojim razmerjem s fatalnim Bradom Pittom. Razlog za to se morda skriva v dejstvu, da imata Angelina in Jon precej odtujen odnos, Angelina si je v mladosti celo spremenila priimek, saj ni želela, da bi jo povezovali z njim.

Kako uskladiti materinstvo in kariero?
Vloga ženske v moderni dobi dobiva nove razsežnosti. Ženska namreč ni več le žena, gospodinja in mati, temveč je ob vseh teh vlogah tudi predana delavka in intelektualka. Ob vsem tem je usklajevanje poklicne kariere in zahtev družine postalo pravi izziv sodobne ženske. Na kakšen način doseči ravnovesje in biti uspešen na obeh področjih?

Izgorelost mamic zaradi preobremenjenosti na višku
Številne mlade mamice ogroža izgorelost. Še posebej zaradi občutka krivde in težnje k perfekcionizmu. Vsaka bi si želela biti kar se da dobra mama, na drugi strani pa bi si želela vse postoriti sama. Ti dve reči pa preprosto ne gresta skupaj.

Khloe Kardashian tarča kritik zaradi ‘neprimernega’ držanja hčerkice
Sestre klana Kardashian so vseskozi izpostavljene očem javnosti. Posledično občinstvo komentira vsak njihov gib in vsako njihovo osebno odločitev. Tokrat so sledilci kritizirali Khloe, ki je svojo štiriletno deklico True na premieri družinskega šova večino časa držala v naročju. Mnogi so se strinjali, da je deklica prevelika za kaj takega, Khloe pa jim odgovarja tako …

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?
Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

5 nasvetov za lažje življenje s taščo
Enega moškega ljubita vsaka na svoj način – tašča in snaha, namreč. Zavoljo tega pogosto v odnosu med njima nastanejo napetosti, nesoglasja in zamere. Obe pa si želita, da bi bil moški v njunem življenju srečen in zadovoljen. Kako za voljo vseh graditi dober odnos s taščo?

Za vse ločene očete
Nekoč ste jo morali ljubiti ali imeti radi, da ste se odločili daniti usodni da, v dobrem in slabem. Potem pa se je nekaj prelomilo in vajin odnos so prekinili vse pogostejši prepiri in na koncu tudi ločitveni papirji, otroci pa so ostali razpeti med vama.

Poučna življenjska zgodba: Boj med dvema bratoma
Predstavljamo vam življenjsko zgodbo orisano v nekaj likih, ki vam bodo morda pomagali razumeti odnose med bratoma z drugega zornega kota. Spori, nesoglasja in napetosti med brati nam namreč večkrat niso razumljivi in včasih je potrebna pomoč odrasle osebe, da bi se strasti nekoliko umirile.

32-letna Urša po splavu: 'Razjedalo me je vprašanje, kaj pa če sem storila narobe?'
Splav je beseda, ki ima še vedno predznak tabuje. O splavu se ne govori na glas, temveč šepeta. Spontani splav je povezan s sramom. Po zavestnem splavu ne bo čustvenih posledic. Veliko je ugibanj in napačnih prepričanj, a dejstvo je, da samo ženska, ki ga doživi, ve, kako težko je predelati v sebi vsa občutja. Ne glede na to, ali gre za zavestno odločitev za prekinitev nosečnosti, ali za nehoten oz. spontan dogodek, v obeh primerih prinese čustveno breme, ki ga je potrebno predelati in izžalovati.

'Z dojenčkom ne bi nikoli reševala razmerja'
BLOG: Velikokrat sem komaj čakala, da je prišel domov. Neurejena, nepočesana, s podočnjaki do tal in največkrat v pižami sem ga pričakala že na vhodnih vratih in mu ob vstopu takoj "porinila" Matevža v naročje, rekoč, da potrebujem nekaj časa zase ...

Ekskluzivno: Tanja Žagar o družinski sreči
Tanja Žagar je 13. oktobra 2017 postala mamica sinu Karlu. Takrat se ji je izpolnila največja želja – postati mama. V intervjuju nam je zaupala, ali si želi še kakšnega otroka.