nevarne snovi

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?
Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Oblačila priljubljenega trgovca polna strupenih snovi, kaže nedavno testiranje
Eno od testiranih otroških oblačil, ki jih prodaja priljubljeni spletni trgovec, je imelo kar za 622-krat preseženo dovoljeno mejo strupenih snovi!

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?
Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

Razkrivamo skrite nevarnosti v igračah
Praznični čas je tudi čas obdarovanj, zato v trgovinah bolj pogosto kupujemo tudi igrače. Na trgu jih je na tisoče, vendar na žalost vse niso dovolj varne. Z nekaterimi se lahko otrok poškoduje ali zastrupi, nekateri vplivi so dolgoročni, lahko celo usodni za njegovo življenje. Pripravili smo nekaj nasvetov, na kaj je treba paziti pri nakupu igrač.

Nevarne kemikalije v otroških vozičkih
Danska potrošniška organizacija Forbrugerrådet Tænk je preverila prisotnost kemikalij v ročajih 11-ih otroških vozičkov. Le štirje so bili brez problematičnih kemikalij.

Pozor, nevarne prstne barve
Zdravstveni inšpektorat RS je od Evropske komisije prejel obvestilo o neustrezni igrači prstne barve Giotto Be-Be. Igrača je namenjena otrokom pod tremi leti starosti in testiranja so pokazala, da se ob uporabi sile, določene s standardom, iz gobic v obliki živali ločijo majhni delci, ki lahko povzročijo zadušitev.

Kako preprečiti zadušitev?
Dveletno Mirrando Grace ohranjajo pri življenju s pomočjo aparatov. Tragedija se je zgodila zaradi malega koruznega zrna, ki se ni razpočil v kokico.

''Pazi, uporabi varno!''
Zadnji teden v maju obeležujemo teden kemijske varnosti, 29. maja pa dan kemijske varnosti. Namen obeležitve je osveščanje javnosti o ustreznem ravnanju s kemikalijami, ki postajajo vse bolj nepogrešljive. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da kemikalije lahko delujejo tudi škodljivo, zato je treba z njimi ravnati previdno.

Znanstveniki prišli do presenetljivih zaključkov!
Elektronske cigarete, ki v javnosti veljajo za bolj zdrave od običajnih, vsebujejo 10-krat več rakotvornih snovi kot tobak, so danes sporočili japonski znanstveniki, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Skupina znanstvenikov, ki jim je študijo naročilo japonsko ministrstvo za zdravje, je preučevala snovi v pari iz elektronskih cigaret.

Kaj vse mora biti v domači lekarni?
Veliko nesreč se zgodi prav v domačem okolju, zato je prav, da imate pri roki vedno urejeno domačo lekarno: od obvezilnega materiala do sredstev proti bolečinam. Ko se zgodi nesreča, moramo ponesrečencu pomagati po najboljših močeh in z ustreznimi pripomočki.

Po mesecih skrivanja stopila pred paparace!
Priljubljena britanska pevka Adele je na vrhuncu priljubljenosti poniknila iz javnosti. Čeprav je že v devetem mesecu nosečnosti, oboževalci še niso videli, kakšna je videti bodoča mamica. Do zdaj. Poglejte si fotografije!

Katerih igrač otrok ne more uničiti?
41-letni Dimitrij Krajnc, očka osemletne Eve Julije in petletne Ane Marije, se je pred 10 leti odločil, da bo sam ročno izdeloval lesene igrače. Iz suhih bukovih desk so tako nastali vlakci, ropotuljice, sestavljanke, kocke, labirinti ... trpežne igrače, ki dajejo otrokom občutek topline.

Kakšni so znaki bolezni?
V prvih letih življenja otroka pogosteje pestijo lažja obolenja. Tudi tako si zgradi odpornost proti množici pogostih bolezni. Kakšni pa so znaki, ki staršem nakazujejo, da bo otrok zbolel?

Placenta, hranljiv obrok?
Vse več Američank se po porodu odloči posteljico vzeti s seboj domov. Najamejo “kuharice“, ki jim organ pripravijo in ga pojedo. Enako je storila Jennifer, pridružil pa se ji je tudi njen mož …

Nosečniške tegobe zadnjega trimesečja
Zadnje trimesečje je polno pričakovanj, odštevate dneve do poroda. Pojavijo pa se lahko tudi nevšečnosti, trebuh je vse večji in postajate utrujeni.

So sestavljive podlage nevarne ali ne?
Potem ko je Zveza potrošnikov Slovenije obvestila javnost o nevarnih sestavljivih igralnih podlagah, so se starši po vsej Sloveniji začeli spraševati, ali so škodovale otrokom, ki so se na njih igrali.

RAZVOJ OTROKA: 6. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Med nosečnostjo prepovedana zdravilna zelišča
Nekatere zdravilne rastline vsebujejo snovi, ki s svojim močnim delovanjem na prebavni sistem posredno vzpodbujajo krčenje maternice in predstavljajo potencialno nevarnost za spontani splav.

Romantike ni več-tudi sneg je neužiten!
Se še spomnite neskončnih dni na snegu, ko smo kot otroci z užitkom lizali sneg? A časi so se spremenili. Čeprav je sneg bel in na pogled čist, naj ga otrok nikar ne je. Ne samo, da lahko povzroči boleče grlo, vsebuje tudi vse mogoče kemikalije in strupe našega ozračja.

Ali nedonošenčke zastrupljamo?
V Veliki Britaniji je pred kratkim veliko prahu dvignila raziskava, ki je razkrila, da so lahko rutinska zdravila za nedonošenčke škodljiva.

Preprečujmo poškodbe pri otrocih!
Med poškodbami so za dojenčke in majhne otroke najpogosteje usodne zadušitve s hrano ali drobnimi predmeti, najpogostejši razlog umrljivosti otrok pa so prometne nezgode.