Bibaleze.si

nevede

Nosečnost
20. 03. 2025 05.00

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?

Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

Novice
21. 02. 2025 10.08

Mamica toži kliniko za umetno oploditev, ker so ji vstavili napačen zarodek

Mamica, ki je po umetni oploditvi nevede donosila in rodila otroka, ki biološko ni bil njen, je sprožila sodni postopek proti kliniki za umetno oploditev. Kljub napaki klinike, kjer so ji vstavili napačen zarodek, je namreč otroka vzgajala več mesecev in ga želela obdržati, vendar sta skrbništvo zahtevala in dobila biološka starša.

Malček
16. 12. 2024 04.54

Šest značajskih lastnosti, ki jih imajo prvorojenci

Je od vrstnega reda rojstev odvisno, kakšen značaj bodo imeli naši otroci?

Vzgoja in vrtec
06. 11. 2024 05.00

Ključne veščine, ki bi se jih otroci morali naučiti

Pogosto se od otrok pričakuje, da se bodo različnih življenjskih in socialnih veščin učili spontano. Čeprav se jih veliko lahko naučijo nevede, pa niso vse veščine zlahka in spontano učljive. Nekateri otroci potrebujejo več podpore odraslih in dalj časa, da jih usvojijo. Navajamo pa tiste ključne veščine, ki jih vsak otrok potrebuje, da bi opravil tako imenovani 'test zrelosti'.

Vzgoja in vrtec
22. 10. 2024 04.00

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku

Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Šola in splet
31. 08. 2024 02.30

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?

Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Vzgoja in vrtec
08. 05. 2024 04.15

Tri pogoste napake, ki jih starši nevede delamo pri vzgoji otrok

Starševstvo je zelo težko delo, včasih pa ga starši nevede še otežijo. To ne vodi le v stres v družini, ampak tudi v slabše odnose. Zato ni slabo vedeti, kje delate napake pri vzgoji svojih otrok.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 05.00

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?

Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Družina in odnosi
29. 04. 2023 05.00

Ko je otrok razpet med dvema ognjema

V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Prehrana
02. 02. 2023 09.00

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem

Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Partnerski odnosi
16. 12. 2022 05.00

Mija (35): 'Moškega je pač treba streči in spoštovati'

V vsakem zdravem partnerskem odnosu imata partnerja vloge razdeljene tako, da ustrezajo obema. Skrb za otroke, gospodinjstvo, uradne zadeve in vse, kar prinese življenje, naj bi urejala oba. A v nekaterih odnosih partnerka prevzame vajeti v svoje roke in partnerja skoraj v celoti izvzame vseh življenjskih obveznosti. Še več – ne le, da se partnerju ni treba angažirati pri nobeni stvari, v skrajnih primerih ga naredi popolnoma nefunkcionalnega.

Resnične zgodbe
05. 12. 2022 09.07

'Nikoli nisem čutila toliko bolečine kot takrat'

Naša zgodba se začenja kasneje kot pri večini, saj je bil sin Nik pri odkritju kraniosinostoze star eno leto. Danes je star dve leti in pol. Živahen, nasmejan, srčen, močan in ZDRAV.

Vzgoja in vrtec
31. 10. 2022 05.00

Pepelkin fenomen: zloraba otroka s strani nebiološkega starša

V evolucijski psihologiji Pepelkin fenomen imenujemo pojav različnih oblik zlorabe otrok s strani nebioloških staršev – torej očima ali mačehe. Ta fenomen je dobil ime po pravljičnem liku Pepelke, ki je bila v zgodbi trpinčena s strani mačehe in dveh polsester. Živela je žalostno življenje, ki so ga zaznamovali tragedije, zanemarjanje in zloraba. Žal pa se manj lepe pravljice odvijajo tudi v resničnem življenju, in sicer v krogu družine, ki naj bi predstavljala prostor varnosti, bližine, sočutja in brezpogojne ljubezni. A žal je včasih vse prej kot to in eden od razlogov je zloraba otrok oziroma samo enega od otrok, kot se to dogaja v primeru Pepelkinega fenomena.

Vzgoja in vrtec
03. 06. 2022 04.15

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?

Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Vzgoja in vrtec
23. 04. 2022 04.15

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?

Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

Šola in splet
11. 03. 2022 08.00

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu

V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Družina in odnosi
30. 12. 2021 10.22

Katere meje naj ne bi prestopila mačeha in očim?

Včasih se zgodi, da eden od staršev - oče ali mama, zaradi številnih razlogov, kot so denimo ločitev, razhod, smrt partnerja, dobi novega življenjskega sopotnika, ki v družini prevzame določeno vlogo. Z novo družinsko postavitvijo pa pridejo tudi zapleti, ki se dotikajo vzgoje, postavljanja mej, odnosov med člani družine. Koliko se očim ali mačeha sploh lahko vključujeta v vzgojo otrok, ki jim nista biološka starša? In katerih mej naj ne bi presegala? Zbrali smo nekaj ključnih nasvetov, ki se dotikajo teh na trenutke precej zapletenih družinskih odnosov.

Novice
28. 10. 2021 05.00

Ljubezen iz otroštva je spremenila v uspešno zgodbo

Marsikoga izmed nas na otroštvo vežejo lepi spomini tudi zaradi hišnih ljubljenčkov, ki so nam krajšali čas in nam pomagali odkrivati okolico, v kateri smo odraščali, a se nam je takrat zdela tako velika in prostrana. Prav nič drugače ni bilo z Dašo Korže, ki se še danes zelo dobro spominja vseh ljubljenčkov, ljubezen do njih pa je igrala ključno vlogo celo pri izbiri karierne poti. Danes je prehranska svetovalka za živali, prav na študiju pa je tudi spoznala svojega partnerja.

5KA
11. 10. 2021 07.54

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'

Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

Malček
30. 09. 2021 07.59

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?

Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

Družina in odnosi
20. 07. 2021 08.10

Mamina prepovedana ljubezen

Čeprav se sliši zelo privlačno, da bi me razvajal še ljubimec, imam preveč rada svojega moža, da bi si privoščila skok čez plot. Tudi če je v igri zelo postaven mladenič z mišicami …

Zanositev
09. 06. 2021 08.20

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'

V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Blog
03. 03. 2021 07.44

"Pila sva kavo in poslušala tišino. A trajalo je kratek čas"

"Vav, kakšna tišina je," sva ugotavljala, ko sva po vnovičnem odhodu Matevža in Matica v šolo ter Mije v vrtec zjutraj ob jedilni mizi spet ostala sama doma po tedenskih počitnicah. V miru sva spila kavico in uživala v poslušanju tišine. Privoščila sva si dolg zajtrk brez nešteto prekinitev v smislu "jaz bi mrzlo mleko", "kje je prtiček?", "ajoj, polil sem" in se zatem spravila k delu za službo. Najina blagodejna sreča je trajala vsega skupaj en teden.

Za mami
12. 02. 2021 07.30

Vsem mamicam, ki se borijo za svojega otroka - same

Zgodilo se je nekaj najlepšega, nekaj kar te bo spremljalo vse življenje, to malo bitje, brez katerega ne moreš več živeti, saj si postala mama. In potem se je zgodilo še nekaj... Postala si tudi mama, ki bo sama skrbela zanj.

Blog
19. 08. 2020 07.39

"Vidva sta zobna miška! Vem! Vem!"

"Nimam zoba! Nimam zoba! Zob mi je izpadel! Zob sem pojedel!" se je čez celo naselje drl Matic s polnimi usti hitro topečega se sladoleda. Po dolgih mučnih tednih nenehnega tipanja, božanja, preverjanja in majanja mu je končno izpadel prvi mlečni zobek. Dva tedna pred njegovim prvim vstopom v šolo in – kar je najpomembneje – preden je prvi mlečni zobek izpadel njegovemu najboljšemu prijatelju. Čez nekaj ur pa je tudi že razvozlal eno najbolj varovanih skrivnosti otroškega sveta: da ni zobne miške in da sva zobna miška v resnici midva.

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Problematični najstnik
28. 07. 2020 08.16

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik

Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Prosti čas
11. 12. 2019 08.39

Kdaj je primerno otroka postaviti na smuči?

Nekateri starši ste že lahko peljali svoje otroke na sneg. Veselje in smeh ob izdelovanju snežaka sta se zagotovo razlegala daleč naokrog. Kakšna kepa, ki je pristala za vratom, pa tudi ni zmotila prešernega razpoloženja. Nekateri najbolj zagnani zagotovo niste odlašali in ste se že odpravili na bele strmine. Nekaj slovenskih smučišč je že zagnalo svoje naprave in povabilo smučarje v zimski objem. Na kaj vse moramo biti pozorni pri izbiri smučarske opreme in kdaj je primerno otroka postaviti na smuči, smo se pogovarjali z Jernejem Skokom, trenerjem pro alpskega smučanja.

Izleti in počitnice
15. 11. 2019 07.55

Najboljše ideje za vikend izlete

Na Bibaleze.si štartamo z novim projektom Ideje za vikend izlete, katere bodo podane skozi oči mame. V prihodnjih tednih in mesecih lahko pričakujete predstavitev destinacije, ki je družini prijazna, ni predaleč, da se tja odpeljete v soboto ter si v dveh dneh ogledate tamkajšnje znamenitosti. Ker pa zna to biti dolgočasno za najmlajše družinske člane, vam bomo namignili, kako lahko ogled sivega spomenika spremenite v pustolovščino oz. ga predstavite z zgodbico.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863