nevladne

Kako prepoznati atopijski dermatitis?
Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'
Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Tudi to je posledica koronavirusa: nezaželene nosečnosti in splav na domu
Po izbruhu novega koronavirusa je omejeno delovanje ginekološko-reproduktivnih storitev po celem svetu. V Angliji lahko ženske kar na domu s tabletkami prekinejo zgodnjo nosečnost, v dobrodelni organizaciji opozarjajo na tveganja, če bi se ženske same doma zatekale k splavom. V Sloveniji spada obravnava žensk, ki želijo umetno prekiniti nosečnost, med nujna stanja, zato imajo zagotovljeno zdravniško pomoč.

Otroški dodatek se ne bi smel razlikovati glede na gmotni položaj družine
V strokovni javnosti in nevladnih organizacijah, ki delujejo na področju otrok, pozdravljajo napoved javne razprave o univerzalnem otroškem dodatku, ki jo je minuli teden nakazala ministrica za delo Ksenija Klampfer. Otroški dodatek je ukrep družinske in ne socialne politike, izpostavljajo. Nekatere pa tudi svarijo pred nepretehtanimi odločitvami.

Luka Dončić podaril podpisani dres za bolne otroke. Dražite lahko tudi vi!
V Skladu Viljem Julijan poteka posebna licitacija lastnoročno podpisanega dresa izjemnega košarkarja Luke Dončića. "Licitacijo bova spremljala in želiva, da se izpelje čim bolj uspešno," je povedala njegova mama Mirjam Poterbin.

Kako se z otroki pogovarjate o spolnosti?
V Sloveniji je spolno aktiven že vsak peti 15-letnik. Raziskave so pokazale, da bi mladi počakali s prvim spolnim odnosom, če bi imeli več informacij. Večjo vlogo bi morali odigrati tudi starši, ki z otroki, običajno dekleti, govorijo predvsem o kontracepciji, ne pa tudi o preprečevanju prenosa spolno prenosljivih okužb.

Veste dovolj o prometu? Zdaj imate priložnost, da izveste
Mladi se bodo danes na Osnovni šoli Majde Vrhovnik pomerili v znanju o prometu na državnem kolesarskem tekmovanju Kaj veš o prometu. Tekmovanje bo sestavljeno iz teoretičnega dela, vožnje po spretnostnem poligonu in praktične vožnje v prometu. Vzporedno bodo na Kongresnem trgu v Ljubljani potekale razne dejavnosti, povezane z varnostjo v prometu.

Za večjo zaščito otrok
Pri obravnavi nasilja v družini in zaščiti otrok v sodnih postopkih je ključen ustrezen odziv pristojnih služb. Slovenija na tem področju dela korake v pravo smer, eden od njih bo tudi hiša za otroke, so pojasnili organizatorji dvodnevnega posveta Družinski odnosi v medosebni odvisnosti, ki se je začel na Brdu pri Kranju.

V Sloveniji z Downovim sindromom okoli 3000 oseb
Svetovni dan Downovega sindroma, ki ga obeležujemo danes, poteka pod geslom Kaj lahko prispevam skupnosti? Z njim želijo opozoriti državo, institucije in družbo nasploh, da morajo ljudje z Downovim sindromom dobiti priložnost, da prispevajo k življenju v družini, vrtcu, šoli ali na delu. V Sloveniji živi z Downovim sindromom okoli 3000 oseb.

Pripnete otroka na poti iz vrtca ali šole do doma?!
Začela se je nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, s katero želijo organizatorji povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo. Podatki namreč kažejo, da lani kar tretjina smrtnih žrtev v osebnih vozilih ni uporabljala varnostnega pasu ter da na zadnjih sedežih varnostni pas uporablja le 68 odstotkov potnikov.

Pravočasno testiranje ključno za učinkovitejše zdravljenje
Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Zgodnejše odkrivanje in zdravljenje lahko pomembno vplivata na boljše izide zdravljenja ter omejujeta prenos okužbe naprej. Ključna dejavnika pri zajezitvi svetovne pandemije ostajata varna spolnost in redna uporaba kondomov.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila, čelado pa uporabljajo večinoma le otroci
Do 28. maja poteka preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki jo vodi agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo. Kolesarji so namreč ranljivejši udeleženci v prometu, opazovanje kolesarjev lansko leto pa je razkrilo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila.

Mlade učijo odgovornega ravnanja z denarjem
Ljubljanska borza bo v okviru svetovnega tedna denarja, ki se začenja danes, na borzi prvič organizirala dneve odprtih vrat za srednje šole in fakultete, ki bodo potekali do četrtka. Na dogodku bodo mladi izvedeli vse o borzi, kapitalskem trgu, vlaganju v vrednostne papirje in sklade, borznih trgovalcih in varčevanju, obljubljajo na borzi.

Izkoreninimo vse oblike nasilja in diskriminacije žensk in deklic
Nevladne organizacije s področja preprečevanja nasilja nad ženskami na današnji mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami pozivajo sodišča k ustreznemu delovanju. V EU opozarjajo na nujnost odprave tovrstnega nasilja. Združeni narodi vlade pozivajo k večjim izdatkom v ta namen. Začenjajo tudi akcijske dneve proti nasilju nad ženskami.

Nevladne organizacije učence spodbujajo k vključevanju v delo
V tem tednu, sicer tednu otroka, se bo v akciji NVO gre v šolo sedmim osnovnim šolam in več kot 4600 učencem predstavilo 85 nevladnih organizacij. Cilj akcije je spodbuditi povezovanje nevladnih organizacij (NVO) z osnovnimi šolami v lokalnem okolju, mlade pa vzpodbuditi, da se aktivno vključijo v delo lokalnih društev, zavodov in ustanov.

Nevladne organizacije pozivajo k izboljšanju razmer za otroke
Središče ZIPOM, ki je mreža več deset nevladnih organizacij s področja otrokovih pravic, v vmesnem alternativnem poročilu o uresničevanju konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah v Sloveniji navaja, da se stanje ne izboljšuje. Na nekaterih področjih se celo slabša, so opozorili in vladi predlagali spremembe.

Kajenje med mladimi velik problem
Kajenje med mladimi je problem, to nakazujejo tudi podatki NIJZ. Štirideset odstotkov 15-letnikov v Sloveniji je že kdaj kadilo, devet odstotkov jih kadi vsak dan. Vsak dan kadi za 64 razredov 15-letnikov, so opozorili na okrogli mizi STA o kajenju med mladimi. Zato je strožja zakonodaja potrebna.

Izkoreninimo nasilje nad ženskami
Prežetost družb z nasiljem nad ženskami pomeni, da lahko čisto vsak na svoj način sodeluje v prizadevanjih, da nasilje izkoreninimo, ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami opozarjajo Združeni narodi. Danes se začenjajo tudi akcijski dnevi boja proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali do 10. decembra.

Nova generacija mladih prinaša nove izzive
Ob mesecu preprečevanja zasvojenosti je v Slovenj Gradcu potekala 9. nacionalna konferenca, ki se je osredotočala na nove izzive na področju preventive. Strokovnjaki tako ugotavljajo, da je med mladimi v Sloveniji vse več zasvojenosti z igrami na srečo, narašča tudi število odkritih novih psihoaktivnih snovi.

Veliki dogodek v Ljubljani
Središče Ljubljane bodo danes preplavile nevladne organizacije. Na tradicionalnem festivalu LUPA se jih bo na Prešernovem trgu v svoji barvitosti in raznolikosti na odru in stojnicah predstavilo več kot 130. Na odru bodo nastopile plesne skupine in pevski zbori, potekali bodo zabavni skeči in impro liga ter vodena vadba za mimoidoče.

Delo zavodov za vzgojo otrok s čustvenimi motnjami pod drobnogledom
Zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi motnjami primerno izpolnjujejo svoje poslanstvo. Vprašljivo pa je, da so v skupinah skupaj mladostniki s kriminalno preteklostjo in mladostniki, ki so vključeni v zavode zaradi težav v družini, ugotavlja državni preventivni mehanizem v poročilu za lani.

Testirajte se!
Evropski teden promocije testiranja na okužbo z virusom HIV, ki se začenja v petek, letos poteka pod geslom Govori o hivu, testiraj se. Z njim želijo spodbuditi testiranje zlasti v ogroženih skupinah ljudi za okužbo. Delež testiranja na hiv je v Sloveniji nizek, po ocenah pa je med 150 in 200 okuženih s tem virusom, ki za okužbo ne vedo.