nevrološka

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?
Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem
Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?
Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?
Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Hoja s stopali obrnjenimi na noter
Pozdravljeni, sem mamica leto dni stare deklice. Pri 10 mesecih je shodila sama brez pritiska in siljenja. Sedaj pa smo opazili da pri hoji "meče" stopala na noter. Zanima me ali se da to popravit...

Znan Slovenec ima hčerko Milo z redkim sindromom
Znan slovenski glasbenik Domen Hren in njegova žena Barbara sta pred skoraj petimi leti dobila hčerko. ''Mila je drugačna, ker ji manjka delček kromosoma, posebna pa je, ker mogoče prav zaradi tega manjkajočega delčka ne premore niti kančka zlobe.'' Deklica ima namreč sindrom Koolen de Vries in je prva, pri kateri so ga v Sloveniji zabeležili.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

To je najpogostejša nevrološka bolezen
Danes obeležujemo svetovni dan multiple skleroze, najpogostejše nevrološke bolezni in razloga za invalidnost med mlajšimi odraslimi med 20. in 40. letom starosti. V Sloveniji živi preko 3500 oseb z multiplo sklerozo. Ob tej priložnosti bodo v Ljubljani predstavili knjižico z zgodbami oseb s to boleznijo.

Kdaj otrok potrebuje razvojnonevrološko obravnavo?
Razvojnonevrološka obravnava ni le področje delovanja fizioterapevta, temveč tudi psihologa, logopeda, delovnega terapevta in drugih strokovnjakov, vsi skupaj pa poskušajo pomagati otroku do čim bolj kakovostnega razvoja.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Kako pravilno hranimo po žlički?
Po petem mesecu starosti mora dojenček poleg materinega mleka začeti uživati tudi gosto hrano in začne se hranjenje po žlički. Nov mejnik v življenju našega sončka! Pa znate pravilno hraniti z žličko?

So slingi res tako naravni?
Na naših ulicah je opaziti čedalje več mamic, ki svoje otroke prenašajo s pomočjo kengurujčkov, štorkelj in tako imenovanih baby wrapov. A ti zaradi nepravilnega položaja niso primerni za otrokov telesni razvoj, opozarja fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec.