nezaupanje

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?
Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Imate doma malega škorpijona? Največ boste dosegli z objemi
Celo pri izredno majhnem škorpijonu že lahko opazimo izrazito trmast značaj. So zelo čustveni, skrivnostni in zvesti. In zelo zelo veliko boste naredili (tudi zase), če ga boste imeli brezpogojno radi.

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Aleksandra Klopčič: Nezvestoba lahko celotno družino povsem pretrese
Nihče si ne želi doživeti prevare, a to ne pomeni, da se ne more zgoditi in pod vprašaj postaviti vsega, v kar smo verjeli, med drugim, da imamo popolno družino. In če so tukaj še otroci, si je še toliko težje odgovoriti na vprašanje, kako naprej in kaj narediti z vsemi občutki, ki se ob tem lahko pojavijo. O nezvestobi smo se pogovarjali tudi z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!
O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

'Odšla sem na božično noč, ko sem bila pretepena kljub prisotnosti dveh malčkov'
Okoli nas je ogromno tragičnih zgodb, ki jih nikdar ne bomo prepoznali ali spoznali. Za nasmehi, krasnimi fasadami in fotografijami srečnih družin se lahko skriva marsikaj. Svojo zgodbo o peklu, ki se je odvijal v zlati kletki, nam je zaupala 27-letna Ana, ki se ji je uspelo izviti iz okovov in zaživeti polno življenje mlade mamice dveh otrok.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

"Odkar sem rodila, me mož kliče 'gospa pujsa'"
Nosečnost s seboj privede mnoge spremembe. Med drugim hormonska nihanja, slabosti, pomanjkanje vitaminov ali mineralov, slabo počutje in tudi prekomerno telesno težo. S to se marsikatera ženska spopada še dolgo po porodu, saj izguba odvečnih kilogramov ni vedno enostavna.

Starši malega strelca potrebujete ogromno energije
"V svojo družinico ste pravkar dobili otročka z veliko energije, ki bo zelo popestril vaše življenje. Pripravite se lahko, da boste imeli še enkrat več dela s svojim otrokom kot drugi starši," pravi astrologinja in univerzitetna diplomirana filozofinja Špela Plemelj.

Slavne mame o najtežjih trenutkih materinstva
Tudi slavne mame se vsakodnevno soočajo z izzivi materinstva. Nekatere izmed njih so tudi iskreno spregovorile o tem.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik
Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?
Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?
Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Znaki, ki kažejo, da pije ali uživa droge
Kaj so tisti prvi znaki, ob katerih morate kot starši posumiti, da vaš otrok uživa prepovedane substance? Kako preprečiti, da zabrede še globlje, in na koga se obrniti po pomoč, smo povprašali Sandro Vitas, univ. dipl. psih.

Ali je ljubosumje v zvezi lahko koristno?
''Spoštovani, sem zelo ljubosumne narave. Z možem sva že dolgo skupaj, ampak vedno me je strah, da me bo pustil. Veliko stvari počneva skupaj, a vedno nisva skupaj. In me preveva strah, da bo prav takrat spoznal drugo, ki mu bo všeč. Ali pa da bo to sodelavka. Kako naj se znebim bolestnega ljubosumja? Povoda za to mi ne daje, je pozoren mož in oče. Lep pozdrav,'' je na nas naslovila pismo bralka Bibaleze.si. Posredovali smo ga Bibini strokovnjakinji Romani Čolič, zakonski in družinski terapevtki.

Nezvestoba
Kaj naj naredim? Že veliko let sem poročena. otroci so odrasli. Zadnjih nekaj let ugotavljam, da je mož gej. Druži se z moškimi, je veliko poslovno odsoten. On mi zagotavlja, da to ni nič. Ali se bo i...

Naučite otroke, kdaj ne smejo in kdaj smejo govoriti z neznanci
Zlato pravilo, ki ga starši izrečejo večkrat dnevno, tedensko, mesečno, letno različno starim otrokom, je: ''Ne pogovarjaj se z neznanci.'' Toda vedeti morate, da včasih otrok mora govoriti s tujcem. Kdaj bo to storil in kdaj nikakor ne sme, je dobro, da ga podučite.

Ločenost od staršev
Včasih starši morajo na daljše službeno potovanje, nekateri pa se celo prijavijo za resničnostne šove. Kako otroka pripraviti na to, da nekaj časa ne boste ob njem in bo zanj skrbel le očka ali le mama, ali pa bo celo bival pri babici in dedku?

Ali je ženska lahko znanstvenica?
Javnomnenjska raziskava znotraj petih zahodnoevropskih držav je pokazala, da kar dva od treh vprašanih menita, da ženske nimajo potrebnih lastnosti za uspeh v znanosti. Kar 67 odstotkov anketirancev je naštelo vsaj en razlog ali pomanjkljivost pri ženskah, ki jim onemogoča, da postanejo dobre znanstvenice, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kako obuditi iskrico ljubezni?
Po letih in letih, ko sta partnerja poročena, lahko pride tudi do takšnih in drugačnih težav. Kaj se zgodi z zakoncema, ki se imata še zelo rada, a nista več spolno aktivna? Je vzrok treba iskati nekje globlje? Kako lahko obudita iskrico ljubezni? Odgovore nam je pomagala poiskati Sonja Beznik, specialistka za zakonsko in družinsko terapijo.

Grozovita vest pretresla svet
20-letno dekle iz Egipta trdi, da jo je njen oče posiljeval od 13. leta. V sedmih letih je dvakrat zanosila, obakrat pa ji je mama pomagala splaviti. Prvič sta plod odvrgli zraven džamije.

Vest, ki je pretresla ves svet
Kako grozljivo izprijen in sprevržen je lahko človeški rod, dokazuje primer iz Avstralije, kjer so razbili verigo otroške pornografije. Dokazno gradivo je tako pretresljivo, da je osupnilo tudi vsega hudega vajene preiskovalce.

RAZVOJ OTROKA: 2. mesec / 1. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Zakaj dojenček joka?
V prvih mesecih življenja, ko se dojenček še ne zna sporazumevati z besedami, je njegova edina možnost za klic na pomoč parajoči jok. Jok je starodaven znak za preplah in ga poznajo tudi nekatere živali.