nihanje razpoloženja

Kako se kaže prezgodnja puberteta?
Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Zgodba o endometriozi: 'Pomembno je, da iščete rešitve, ki vam bodo olajšale življenje'
Endometrioza je bolezen, ki prizadene številne ženske, vendar je pogosto prezrta in premalo raziskana. Ena izmed teh žensk je delila svojo dolgo in naporno pot do diagnoze, ki je trajala več let. S svojo zgodbo želi opozoriti na izzive, s katerimi se soočajo ženske, ter na pomanjkanje ustreznega zdravljenja in podpore v zdravniškem sistemu.

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske
V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem
Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?
Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

6 stvari, zaradi katerih je nosečnost lepa
Nosečnost je izjemno stanje, v katerem ženska doživlja velike spremembe. Kljub občasnim jutranjim slabostim, povečanju telesne teže in morebitnim bolečinam v hrbtu so nosečnice v obdobju pričakovanja priča čudovitim stvarem, ki jih naredijo še lepše kot sicer. Predstavljamo vam 6 sprememb, ki jih lahko opazite, če ste noseče, in ki se jih lahko veselite, če ta korak šele načrtujete.

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga
V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?
Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Depresija kot posledica vazektomije
Vazektomija je kirurški poseg, za katerega se odločijo moški, ki si želijo trajne kontracepcije in posledično zaščite pred oploditvijo žensk oz. partnerke. Čeprav v splošnem velja za varno in učinkovito metodo, je pomembno poznati tudi možne psihološke posledice, ki lahko sledijo postopku. V nadaljevanju preverite, kako sta povezani depresija in vazektomija in kateri dejavniki lahko prispevajo k čustvenim spremembam po posegu.

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?
Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

Zato bi morali otroci jesti več lososa
Večina od nas se dobro zaveda, da imajo omega-3 maščobne kisline pomembno vlogo pri zdravju odraslih, vendar le malokdo ve, kakšne vse koristi omega-3 maščobne kisline prinašajo našim malčkom.

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti
Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

Kako biti najboljša opora noseči ženski?
Ženske imajo to prednost, da se v nosečnosti prej zavedajo prihoda malega bitjeca, medtem ko očete ponavadi 'zadane' spoznanje šele, ko otroka zagledajo. Ker je mama tista, ki prenaša slabosti, nihanje hormonov in posledično razpoloženja, se redi, sooča s tisoč in enim vprašanjem, je edino, kar lahko moški v tem obdobju zanjo naredi, to, da ji je kar se da največja opora vse do poroda.

Znaki, ki kažejo, da so otroci zasvojeni z družbenimi omrežji
Raziskave kažejo, da otroci uporabljajo družbena omrežja na različne načine. Nekateri otroci oz. mladostniki z uporabo družbenih omrežij pridobivajo informacije oz. vstopajo v svet, širijo svojo socialno mrežo in z uporabo predvsem pridobivajo. A kaj storiti, ko postanejo odvisni od njih?

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame
Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni
Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Prepoznajte prve simptome nosečnosti
Veste, kateri so zgodnji nosečniški znaki? Bi jih znali prepoznati? Preverite.

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom
Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno
Zgodnji simptomi sončarice so zelo intenzivni: otrok v trenutku oslabi, čuti vrtoglavico in slabost, pogosto se pojavi tudi bruhanje in otrok postane zaspan. A sončarica se lahko pojavi tudi kasneje. Simptomi se pokažejo počasneje in so manj izraziti, vendar pa trajajo dalj časa. Več o tem v spodnjih vrsticah.

Mamino duševno zdravje je pomembnejše kot kdaj koli prej
Materinstvo je izjemno obdobje, polno ljubezni in nežnosti, na drugi strani pa tudi izzivov in velikih sprememb. V vsem tem čustvenem vrtiljaku po porodu mati zlahka pozabi nase in se hitro znajde pod prevelikim pritiskom, ki ima posledice na duševno zdravje. Kako prepoznati tovrstne izzive in jih reševati? V tokratnem prispevku.

Čustveni vrtiljak in nihanje razpoloženja med puberteto
Kako pomagati najstniku v vihravem obdobju pubertete? Za vsakega starša je to lahko velik izziv, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Kako se po porodu vrniti v formo?
Malce večji izziv miganje in telovadba predstavljata za vse ženske, ki so mamice, saj nosečnost in porod za seboj pustita določene telesne posledice in telo potrebuje nekoliko več časa, da se vrne v staro formo. Pomagate pa si lahko z naslednjimi nasveti.

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija
Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Nihanje razpoloženja in izbruhi jeze v nosečnosti
Vsaka ženska sprejme in doživlja obdobje nosečnosti drugače, predvsem pa na svoj način. Za nekatere je to čas, ko si želijo postoriti še 1001 stvar, za druge je to obdobje priložnost, da se ustavijo in posvetijo sebi, tretje želijo v tem času svoje življenje obrniti na glavo. A včasih se zgodi, da bodoča mamica začne v 'blaženem' stanju na enem ali več področjih močno pretiravati, kar povzroči njenim najbližjim nemalo sivih las. Ste že slišali za izraz pregzilla?

Otrok in prehranjevanje
Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

To vse lahko doživimo v času nosečnosti
Začne se s tistim plusom ali dvema črticama, ki se pojavita na testu in takrat običajno še ne vemo točno, kaj nas čaka v ne tako oddaljeni prihodnosti. Ni skrivnost, da se nam s prihodom otroka življenje vsekakor obrne na glavo, a že v času nosečnosti lahko doživimo pravi čustveni vrtiljak.

Zakaj znajo biti najstniki tako kruti v odnosu do staršev?
Hormonske in biološke spremembe, ki se odvijajo v telesu in možganih najstnika, znatno vplivajo tudi na spremembe in nihanje razpoloženja. S tem ko najstniki postajajo močnejši in večji, pa je pomembno, da jih učimo samoregulacije čustev in obvladovanja izbruhov ali morebitne agresije.