normalen

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?
Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti
Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

"Ko boste rodili, bodo vaše bolečine izginile"
Maja že od mladosti trpi zaradi hudo bolečih menstruacij, ki so ji zaznamovale življenje. Kljub zdravniškim nasvetom in diagnozam, ki so ji pogosto trdile, da gre zgolj za normalen pojav, je njeno stanje sčasoma postalo vse hujše. Maja je vztrajala pri iskanju odgovora in končno odkrila, da za njenimi težavami stoji endometrioza – bolezen, ki jo je popolnoma spremenila.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?
Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Zato moramo najstnikom dovoliti, da se spopadajo z razočaranjem
Ko opazujemo, kako se naši otroci trudijo, a jim vseeno ne uspe, je lahko srce parajoče. Vendar je soočanje z razočaranjem del odraščanja. Ko se najstnik sooča z razočaranjem, odkrije svojo notranjo moč, gradi odpornost in prevzema odgovornost za svoja dejanja.

Poročni prstan v športnem slogu: Tako Jokić kaže svojo ljubezen
Košarkar Nikola Jokić, znan po izjemnih športnih dosežkih, ima v svojih mislih vedno družino. Družinska podpora je zanj ključnega pomena, kar pogosto izkazuje skozi posebne obrede in geste na igrišču.

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?
Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?
Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Družinski festival v Europarku: glasbeni spektakel s Trkajem in zabava za vso družino
Mariborski Europark bo ta konec tedna, 24. in 25. januarja, postal središče nepozabnega družinskega dogajanja. V sodelovanju z Baby Centrom so pripravili Družinski festival, kjer bodo z zanimivimi vsebinami in dogajanjem navduševali tako starše kot otroke. Dvodnevni festival v nakupovalno destinacijo prinaša pester program, ki zajema vse od strokovnih predavanj za starše, predstavitve otroške opreme, posebnih popustov ter zabavnih aktivnosti za najmlajše. Vrhunec festivala pa bo zagotovo nastop priljubljenega raperja Trkaja z Repki.

Kdaj je pravi čas za navajanje otroka na kahlico?
Navajanje otroka na kahlico je pomemben mejnik v otrokovem razvoju, ki zahteva potrpežljivost, doslednost in pravilen pristop. Vendar pa je to pot, ki ni vedno enostavna. Medtem ko se starši veselijo tega koraka, se hkrati soočajo tudi z mnogimi izzivi.

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'
Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Ko gre za zdravje, so nekatere igrače lahko bolj tvegane kot druge
Otroške igrače so sicer zasnovane tako, da so močne in vzdržljive, a če jih pogledate pobliže, je lahko količina umazanije, ki se na njih nabere, nekoliko skrb vzbujajoča.

Kaj povzroča okužbe ušes pri otrocih?
Okužbe ušes so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki prizadenejo otroke, še posebej v prvih letih njihovega življenja. Pojavijo se lahko iz različnih razlogov in so lahko zelo neprijetne za otroke, saj pogosto povzročajo bolečine, slabo počutje in celo težave z sluhom, če se ne zdravijo pravočasno.

5 slogov reševanja sporov v partnerskem odnosu
Tekmovanje, izogibanje, sodelovanje, prilagajanje in sklepanje kompromisov je po Thomasu Kilmannu pet slogov reševanja konfliktnih situacij. Čeprav je lahko vsak primeren za specifično situacijo, je v splošnem najbolj konstruktiven in zdrav za odnose prav slog sodelovanja, saj poudarja timsko usmerjen pristop k iskanju rešitve, ki zadovolji oba partnerja. V nadaljevanju preverite, kateri slog je vaš in kako vpliva na vaše odnose.

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo
Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka
V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka
Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije
V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

7 čustev po porodu, na katere vas niso opozorili
Vsakdo ima določene nasvete, kaj lahko pričakujete med nosečnostjo, vendar je malo ljudi, ki govori resnico o čustvenem vrtiljaku, ki vas čaka po porodu. Mlada mamica je tako izpostavila nekaj občutkov, s katerimi se je srečala po rojstvu.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov
Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Kaj narediti, ko otrok izreče grdo besedo?
"Vsaka druga beseda mojega skoraj petletnika je neprimerna. Ne bom omenjala, kaj govori, ampak mi resnično ni všeč. Sicer mu vedno znova povem, da to ni v redu, ampak se ga nikakor ne prime. Upam, da bo kmalu minilo," priznava mamica treh.