nosečnice v bolnišnici

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Glavobol, ki lahko nakazuje alarmantno stanje
Simptomi, ki se zdijo neškodljivi, kot je na primer glavobol, so lahko znak za bolj resno stanje. Zato je pomembno, da nosečnice poslušajo svoje telo in se v primeru dvoma posvetujejo z zdravnikom.

Zakaj je prvi obrok po porodu tako zelo okusen?
Devet mesecev odrekanj, devet mesecev previdnosti, hrepenenja po določeni hrani, sestavinah, živilih, ki smo jih prej vsakodnevno vnašale v svoje obroke, odkar smo izvedele za nosečnost, pa smo jih potisnile na stran zaradi vseh priporočil, nasvetov in pridig okolice. Vam je kaj znano?

5 skrivnosti iz porodne sobe
Porod otroka je že od nekdaj buril duhove. V preteklosti je bilo to dejanje vedno povezano z obredi, osamitvijo žensk in strahom pred neznanim. Danes vemo, da je porod izjemno intenzivna, a čarobna psihofizična izkušnja, ki dva posameznika spremeni v starša. In bolj kot smo nanjo pripravljeni, lažje bo. Če tudi same že pridno odštevate mesece ali tedne do velikega dogodka, vam bodo prav prišli spodnji nasveti, ki so podkrepljeni z izkušnjami slovenskih mamic.

Soboslikar brezplačno poslikal porodnišnico, kjer je rodila njegova žena
Čudovita novička prihaja iz srbske prestolnice, kjer se je soboslikar Željko odločil brezplačno polepšati in prepleskati zidove porodnišnice, v kateri je rodila njegova žena.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'
Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah
V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Imajo enake pravice kot Kate in Meghan?
Že vse od poroke princa Williama z dolgoletno izbranko Kate Middleton leta 2011 so mladi pripadniki britanske kraljeve družine v središču pozornosti. Poroki sta sledila nosečnost in rojstvo princa Georgea, nato sta svet razveselila še princesa Charlotte in princ Louise. Lansko leto pa sta vroče žezlo od brata in svakinje prevzela princ Harry in izbranka Meghan Markle. Na svet je prijokal princ Archie in dopolnil srečo vojvodinje in vojvode Sussekške. Preverili smo, kako sta se razlikovali nosečnosti in poroda obeh vojvodinj ter kakšne so nasploh nosečniške ter porodne navade Britank.

Porod doma postaja vse bolj priljubljen
V času, ko je velika večina svetovne populacije zaradi globalne pandemije koronavirusa ostajala doma, je marsikdo začel na svet gledati drugače, spremenila pa so se tudi mnenja o porodu doma. Ta je bil v času naših babic in dedkov nekaj povsem običajnega, zdi pa se, da se v zadnjem času ta 'trend' vrača. Zanj pa so se že odločile tudi številne zvezdnice.

Najmanjša novorojenka na svetu preživela
Kalifornijska bolnišnica v San Diegu je sporočila, da se je pri njih rodila najmanjša novorojenka na svetu, ki je preživela porod. Novorojenka, ki jo je osebje v bolnišnici poimenovalo Saybie, se je rodila v 23. tednu in tretjem dnevu nosečnosti in je ob rojstvu tehtala 245 gramov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V bolnišnici sočasno nosečih 16 medicinskih sester
V bolnišnici v Mesi, Arizoni, je sočasno nosečih 16 medicinskih sester. Dejansko kar nekaj časa niso vedele, da jih je toliko, dokler se niso povezale na Facebooku.

Veselje v jeseniški porodnišnici
Medtem ko število rojstev v Sloveniji upada, v jeseniški bolnišnici v zadnjih letih raste. Lani so zabeležili najvišje število rojstev v zadnjih 40 letih. Zaradi posodobljenih prostorov in usmeritve na porodnico na Jesenice prihajajo tudi ženske iz drugih regij. S pomočjo donacij pa naj bi letos storitve še izboljšali.

Rodila v napravi za magnetno resonanco
Zdravniki v berlinski bolnišnici so prvič v zgodovini z napravo za magnetno resonanco posneli žensko med porodom. Želijo namreč izvedeti več o tem naravnem dogodku …

NAŠE PORODNIŠNICE: Izola
V splošni bolnišnici Izola deluje porodni oddelek že več kot 13 let. V zadnjem letu so imeli okrog 800 porodov. V lepo urejenih prostorih dobro poskrbijo tudi za novorojenčke, ki imajo ob rojstvu manjše težave.

Naravni porod v bolnišnici
Zaradi velikega števila smrtnih primerov med porodi na domu lahko porodnice v Peruju zdaj tudi v bolnišnicah rojevajo na tradicionalen, naraven način.

NAŠE PORODNIŠNICE: Postojna
V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna na leto pokuka na svet okrog 1500 novorojenčkov. V zadnjem letu je 30 odstotkov porodnic želelo roditi z epiduralno analgezijo, okrog 30 žensk pa vsako leto rodi v vodi. Od ustanovitve bolnišnice se je v njej rodilo več kakor 60.000 otrok.

INTERVJU: Dr. Marsden Wagner: Naravni porod – izraz ženske moči
Številni porodničarji trdijo, da je v Sloveniji stopnja umrljivosti med porodnicami in novorojenčki nizka zato, ker ženske rojevajo v porodnišnicah. To ni res, pravi ameriški porodničar dr. Wagner.

Roditi na tujem
Slovenka Renata že nekaj več kot tri leta živi v Rotterdamu. Z možem Nizozemcem imata dveletno hčerko, ki jo je rodila v svoji novi domovini. Zaupala nam je svojo izkušnjo rojevanja in starševstva na tujem.

Rojstva na nenavadnih krajih
Verjetno vsaka nosečnica globoko v sebi čuti strah, da ne bi pravočasno prišla do porodnišnice. Za vas smo poiskali zgodbe tistih, ki se jim je ta strah uresničil.