notranji nemir

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Kako na deklice vpliva odraščanje brez očeta
Odnos med očetom in hčerko igra ključno vlogo pri njenem čustvenem in psihološkem razvoju. Oče ji nudi ljubezen, vodstvo in podporo. Njegova prisotnost ji pomaga oblikovati samospoštovanje, zaupanje in varno navezanosti. Je prvi moški v njenem življenju, ki ji predstavlja neke vrste zgled, in lahko močno zaznamuje njen kasnejši odnos do moških. Kaj pa, če je deklica odraščala ob očetu, ki je bil fizično ali čustveno odsoten?

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka
Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

'Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi'
"Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi. Tako močno se razlikujeta, kot da ne bi bila v sorodu," so besede, ki jih starši pogosto delijo z drugimi, ko opisujejo osebnostne značilnosti svojih otrok. Dejstvo je, da se sorojenci med seboj močno razlikujejo tudi zaradi vlog, ki jih imajo v družini. Posebej zanimiv je psihoterapevtski pogled na zaporedje rojstev. Kakšen in čigav je torej prvi, drugi ali tretji otrok in kaj to pomeni za družinski sistem, preverite v spodnjih vrsticah.

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'
Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."