novopečene mamice

Mamice, zaščitite prve trenutke
Mamicam po porodu je pomembno, da imajo svoj čas za prvi stik z otrokom, brez motenj. To omogoča čustveno povezovanje, ki je ključno za zdravje tako matere kot otroka. Kaj pa, ko temu ni tako. Neprijetna zgodba novopečene mamice odmeva na spletu.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?
Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Rodila je na prijateljičinem kavču, ta pa ji je poslala račun
Med 36. tednom nosečnosti je uživala v ležernem druženju s prijatelji, ki ga je gostila njena dobra prijateljica. Toda ta zabaven večer je zmotil nepričakovan porod na kavču.

Sporočilo, ki ga mora prebrati vsaka novopečena mama
Ko dobiš otroka, se življenje začne odvijati z nepredstavljivo hitrostjo. Dnevi se zdijo kot leta, ko pa pogledaš za nazaj, se desetletje obrne prej kot v sekundi. Včasih se zavemo, kaj vse smo kot starši naredili, šele ko pogledamo nazaj, in si priznamo, da smo ne glede na vse naredili najbolje, kar smo lahko. Mamica, ki je tudi blogerka, je v čudovitem zapisu spregovorila točno o tem.

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?
Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

"Kdaj lahko pridem obiskat dojenčka?"
Vprašanje, ki ga novopečene mamice pogosto slišijo. Ljudje se med seboj precej razlikujemo, nekateri so izjemno družabni, drugim bolj ustrezata mir in samota. Vsekakor pa si večina mamic, ko pride iz porodnišnice, želi nekoliko več zasebnosti, uvidevnosti, razumevanja in potrpežljivosti. Za vse bo še čas, tudi za obiske. Najprej pa naj se mama spočije, sprosti in uživa prvih nekaj dni v intimi najožjih družinskih članov. O tem po spletu kroži izjemen zapis, ki ga objavljamo v spodnjih vrsticah.

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku
Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Obiski in novorojenček: 6 pravil izkušene mame in doule
Ko dojenček pride domov, je to nekaj najbolj razburljivega – ne samo za mamo ali očeta, ampak za vse ostale, ki jih imajo radi. Ker pa smo vsi ostali 'ujeti' v to srečo, zlahka pozabimo, da je to obdobje lahko precej težko, pa tudi zahtevno za novopečene starše.

Mamino duševno zdravje je pomembnejše kot kdaj koli prej
Materinstvo je izjemno obdobje, polno ljubezni in nežnosti, na drugi strani pa tudi izzivov in velikih sprememb. V vsem tem čustvenem vrtiljaku po porodu mati zlahka pozabi nase in se hitro znajde pod prevelikim pritiskom, ki ima posledice na duševno zdravje. Kako prepoznati tovrstne izzive in jih reševati? V tokratnem prispevku.

Zdrava in okusna malica, ki jo lahko vzamete s seboj v službo
Vizualno privlačen in izjemno okusen trend je v svetu kulinaričnih užitkov z leti vse bolj pridobival na priljubljenosti. Gre za solato v kozarčku. Sveže sestavine živahnih barv v plasteh ponujajo čudovito kombinacijo okusov, tekstur in številne prehranske prednosti. Je tudi idealna rešitev za hitro pripravljeno malico, ki jo lahko vzamete s seboj v službo ali na pot.

"Odkar sem rodila, me mož kliče 'gospa pujsa'"
Nosečnost s seboj privede mnoge spremembe. Med drugim hormonska nihanja, slabosti, pomanjkanje vitaminov ali mineralov, slabo počutje in tudi prekomerno telesno težo. S to se marsikatera ženska spopada še dolgo po porodu, saj izguba odvečnih kilogramov ni vedno enostavna.

Slovenske porodnišnice obdarili z grelnimi gnezdeci in posteljicami
Na svetu se vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.400 (več kot 7%). Ti otroci na začetku svojega življenja potrebujejo veliko pomoči, razumevanja in topline. Slednjo jim nudijo tudi grelna gnezdeca, ki jim omogočajo, da gredo lahko hitreje v sobe k svojim mamicam.

Materinstvo ni lahko, a je še večji izziv za visoko senzitivne matere
Izraz visoka senzitivnost (občutljivost) se nanaša na osebo, ki ima bolj občutljiv živčni sistem, se bolj zaveda dražljajev v okolici in se lažje preobremeni, ko je v zelo stimulativnem okolju. Za matere to pomeni, da je čustveni tobogan materinstva lahko še toliko bolj intenziven, a obenem ima ta lastnost tudi veliko pozitivnih plati. Preverite, katere so to in kako poskrbeti zase.

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?
Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu
So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

Novorojenčki niso zmožni samouravnavanja telesne temperature
Mnoge novopečene mamice skrbi, da bi bilo njihovemu novorojenčku v hladnejši polovici leta preveč mrzlo. A strokovnjaki odsvetujejo pretiravanje s toplimi oblačili in pokrivanjem otroka, ker novorojenčki ne zmorejo sami uravnavati telesne temperature in hitro lahko pride do pregretja telesa.

Kavči in naslanjači, primerni za vso družino
Kavči so nepogrešljiva oprema vsakega doma – lahko gre za dvosed, trosed, najrazličnejše počivalnike, celo napihljive različice tega priljubljenega kosa pohištva že poznamo. Na spletu lahko pogosto preberete številne napotke, kako pravilno izbrati med kavči, ki so na voljo na tržišču. Pri tem morate paziti na ustrezno velikost in obliko, kvaliteto uporabljenih materialov, barvo in slogovno ujemanje z ostalim pohištvom. Pravilna izbira sedežne garniture je vsekakor pomembna, vendar pa je potrebno poudariti tudi dejstvo, da vsi kavči, pa naj bodo še tako kakovostni in dizajnersko izpopolnjeni, niso primerni za vsakogar.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Recept za masko, ki lahko spodbudi rast vaših las
Vsem poznani težavi v nosečnosti in po porodu sta težavi z zobmi in lasmi. Pravijo: če nimaš enih, imaš pa druge. Če ste se po porodu spopadale s prekomernim izpadanjem las, vam predstavljamo masko, s katero lahko poskusite spodbuditi svoje lase, da bodo znova hitreje rasli.

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Kaj, ko se po porodu zgodi najhujše?
Včasih se zgodi, da nosečnost ne poteka normalno ali da se pri porodu zgodi najhujše. "Preizkušnjo, s katero se morata soočiti starša, se težko ubesedi," pravi sogovornica, ki je pred tremi leti doživela smrt svojega še nerojenega otroka in se odločila, da svojo izkušnjo deli z nami.

Toliko stane porod v porodnišnici, kjer je rodila Meghan Markle
Drugorojenka princa Harryja in Meghan Markle je edina v kraljevi družini, ki se ni rodila v Veliki Britaniji. Starša sta za porod namreč izbrala porodnišnico v Santa Barbari, kjer pa se cene za porod gibljejo tudi do 23 tisoč evrov.

Kako materinstvo spremeni žensko?
Materinstvo pomeni za vsako žensko enega največjih prehodov. Odstre nove dimenzije doživljanja sebe in življenja samega.

Krepčilni napitki za doječe mamice
Dojenje od mame zahteva precej energije in dobrega fizičnega počutja. Zato je pomembno tudi, da je prehrana novopečene mamice raznolika in zdrava ter vsebuje veliko mineralov in vitaminov, ki ji bodo pri tem v pomoč.

Kaj pa če ne bom dovolj dobra mama?
Vloga mame je ena najlepših, a tudi najtežjih, z njo povezane pa so tudi številne skrbi. Te se velikokrat začnejo že med nosečnostjo, ko bodočo mamico prevevajo misli o tem, ali se bo znašla v tej odgovorni vlogi. Zbrali smo najpogostejše skrbi, ki se pojavljajo v predporodnem obdobju.

Se očetje pretvarjajo, da spijo, medtem, ko dojenček joka?
Prvih nekaj mesecev po rojstvu otroka je lahko za starša zelo napornih, še posebej ker se vsi privajajo na nov življenjski ritem, ki prinaša tudi precej neprespanih noči. Dojenčkov jok v hipu vrže pokonci vsako mamo, kako pa je pri očetih?

'Kako zelo so mi šli včasih na živce starši majhnih otrok'
Razmišljam o tem, kako zelo gredo včasih tisti, ki imajo otroke, na živce tistim, ki jih še nimajo. Spomnim se, še pred kratkim je bilo tako ...

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."
Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.