ob strani

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti
2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Ste tudi vi storili to napako? Največja napaka staršev
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Tanja Žagar o tem, kako sta na izgubo las reagirala njena otroka
Pevka Tanja Žagar je s pozitivno energijo delila podrobnosti o svoji bolezni in odzivu njenih otrok, Karla in Marine. Razkrila je namreč, kako je svojo bolezen razložila šestletnemu sinu in leto in pol stari hčerki.

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki
Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Ed Westwick, zvezdnik serije Opravljivka, je postal oče
Ed Westwick, znan po svoji vlogi Chucka Bassa v seriji Opravljivka, je postal oče. Igralec in njegova žena, igralka Amy Jackson, sta pozdravila svojega prvega otroka skupaj – sina, ki sta ga poimenovala Oscar Alexander Westwick.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Kdaj dojenčku začeti čistiti zobke?
Dojenčka morate čim prej navaditi na ustno higieno, zato ne čakajte mlečnih zobkov. Dlesni mu lahko čistite, še preden izraste prvi zob.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Otrok ne potrebuje popolne mame, temveč pomirjeno mamo
Vse mame stremimo k popolnosti, a ta vendar ne obstaja. Zbujamo se z željo, da bi otroku omogočile in dale vse, kar je v naši moči in še več, zaspimo s slabo vestjo, ker nam to marsikdaj ne uspe. Ker vmes izgubimo živce, zakričimo, prepovemo, se zlomimo ... A otrok ne potrebuje popolne mame, potrebuje le pomirjeno.

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?
Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Fantastična družina Prevc, sinonim za uspeh
Družina Prevc je s svojimi izjemnimi dosežki v smučarskih skokih osvojila srca ljubiteljev športa po vsem svetu. Njihova zgodba ni zgolj zgodba o uspehu, temveč tudi o trdem delu, vztrajnosti in predvsem o močni družinski podpori, ki je omogočila, da so se povzpeli na svetovni vrh.

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Popolna destinacija za prve počitnice z letalom
Načrtovanje počitnic brez otrok je sila enostavno. Ni se treba preveč ukvarjati s kakovostjo namestitve, prehrano, prtljago, transportom, omejitvami, dostopi za vozičke. Nič čudnega torej, da po prihodu otrok številni potujejo zgolj še na preverjene destinacije, po možnosti z avtomobilom, da se lahko nemudoma vrnejo, če gre kaj narobe. Pa ni treba, da je temu tako. Tudi z malčki je mogoče ugodno in udobno potovati z letalom. Če vas kljub temu prevzemajo dvomi, lahko za prvi družinski polet izberete kakšno bližnjo destinacijo, ki je še posebej prijazna do otrok. Ena takih je denimo sončna Valencia!

Kako krepiti samopodobo najstnika?
Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?
Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Tako je Dončić reagiral, ko je izvedel, da bo dobil hčerko
Slovenski košarkar Luka Dončić je v simpatičnem videoposnetku razkril, kako je izvedel, da bo postal očka.

Oboževalci o Dončiću: 'Tukaj se lepo vidi njegova vzgoja'
Slovenski košarkarski as Luka Dončić je odigral svojo prvo tekmo za Los Angeles Lakers, v kateri se je pomeril proti svoji nekdanji ekipi. Po tekmi je odgovarjal tudi na vprašanja novinarjev, ko ga je presenetilo vprašanje o njegovi hčerki. Poglejte, kaj je odgovoril.

10 znakov, da bo vaš partner dober oče
Načrtovanje družine je izjemno pomembno in preden se odločimo za otroka, je treba razmisliti o kompatibilnosti s partnerjem, o njegovih lastnostih in prioritetah. Nobeno rojstvo otroka namreč ne bo spremenilo ne ženske ne moškega v tolikšni meri, kot si včasih želimo.

Poročni prstan v športnem slogu: Tako Jokić kaže svojo ljubezen
Košarkar Nikola Jokić, znan po izjemnih športnih dosežkih, ima v svojih mislih vedno družino. Družinska podpora je zanj ključnega pomena, kar pogosto izkazuje skozi posebne obrede in geste na igrišču.

Kako okrepiti vez z babico in dedkom?
Stari starši so prava zakladnica modrosti in ljubezni. S temi preprostimi nasveti razkrivamo, kako zgraditi močan odnos z njimi.

Teta – varno zavetje otrokove duše
Postati teta je edinstvena priložnost, da pomembno vplivate na otrokovo življenje brez stalnih obveznosti starševstva. Kot teta lahko uživate v najboljših delih družinskega življenja – brezpogojni ljubezni, smehu in cenjenih spominih –, hkrati pa ustvarite poseben odnos s svojimi nečaki in nečakinjami.

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina
Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

To so popolne poročne obleke za nosečnice
A vas bo na vaš poročni dan morda krasil nosečniški trebušček in ne veste, kako se bo ujemal z vašo obleko? Potem ste na pravem mestu!