obkladki

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Kako prepoznati atopijski dermatitis?
Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino
O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki
Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Opekline od sonca v otroštvu lahko povzročijo kožnega raka v starosti
Škodljivo delovanje ultravijolične svetlobe se skozi leta izpostavljenosti soncu nabira na koži. Opekline, ki jih pridobimo v otroštvu, pa pogosto privedejo do razvoja raka kože v odrasli dobi. Škoda, nastala zaradi prekomerne izpostavljenosti soncu v dobi otroštva, je lahko nepopravljiva.

Triki, s katerimi si lahko olajšate poletno nosečnost
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Tako je treba ukrepati ob vročinskih krčih
Starši doživijo grozljiv prizor, ko so prvič priča vročinskim krčem. Otrok je namreč neodziven in izgubi zavest, na videz preneha dihati, stresajo ga krči, oči so obrnjene navznoter, obraz in ustnice so modrikaste. A na srečo kratkotrajni vročinski krči niso nevarni in ne pustijo posledic na otrokovem zdravju. Preverite, kako je treba ukrepati ter kdaj in kako zbijati vročino pri otrocih!

Kako prepoznati in zdraviti vnetje dojk pri dojenju?
Dojenje otroka lahko na začetku prinese marsikateri izziv: od zapoznelega presežka mleka, razpokanih in bolečih bradavic, trdih in bolečih dojk ter mastitisa do utrujenosti in izčrpanosti matere. Pomembno je, da pri dojenju vztrajate in usvojite ritem ter čim prej preprečite ali odpravite vnetne procese v dojkah. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem.

Najpogostejše zdravstvene težave na počitnicah
Komaj ste dočakali poletje in dopust, z dušo in srcem ste pripravljeni na družinsko pustolovščino v tuje kraje. Toda vedeti morate, da na počitnicah tudi lahko naletite na težave, zlasti zdravstvene.

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''
Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Nasvet naših babic, kako si pomagati, če imate mastitis
''Mastitis je pogosta težava, ki se pojavi pri doječi materi. To je zastojno vnetje, ki lahko napreduje ali pa ne. Spremljajo ga naslednji znaki: temperatura nad 38 stopinj Celzija, lahko tudi mrzlica, dojka oteče, pordi, proti pazduhi so opazne rdeče črte. Dojka je na otip topla oz. celo vroča. Prisotno je splošno slabo počutje. Običajno mleko na prizadeti dojki slabše izteka. Povišani so tudi vnetni kazalci v krvi,'' pojasnjuje Severina Feus, mednarodna svetovalka za laktacijo in dojenje.

Znaki, ki kažejo, da otrok raste
Številni otroci se pritožujejo, da jih bolijo noge, kolena, kosti ali mišice. To je znak, da rastejo, in ne skrbite, ne gre za resno bolezen. Bolečine jim lahko ublažite s preprosto masažo, kremami ali protibolečinskimi zdravili. Kateri simptomi pa narekujejo, da mora otroka nujno pregledati zdravnik?

'Pri petih letih ima tri centimetre debelo zdravstveno kartoteko, kar govori samo zase.'
Kako pomagati otroku, da bo lahko vsaj tri ure v kosu spal, da ga bo nehalo srbeti, da ne bo cele noči jokal? Kaj skuhati? S čim mazati? Vprašanja, ki si jih postavljajo starši otrok z atopijskim dermatitisom. In čisto vsak ima svojo edinstveno zgodbo.

Make up in otekla veka
Lep pozdrav, stara sem 19 let in Vam pišem zaradi težav z vekami. Včeraj sem bila na zabavi pri prijateljici in seveda sem se naličila. Po zelo dolgem času sem na oči nanesla Eyeliner oz. "tuš". Ko pa...

Utrujene oči
Spoštovana, stara sem 26 let. Že v osnovni šoli sem opazila, da sem imela hitro utrujene oči med poslušanjem predavanja. Fizično se počutim dobro. Nosila sem očala, vendar imam zelo malo dioptrijo ( ...

Ječmenček
Zanima me kako se zdravi, ali pa vsaj olajšajo simptomi.

Vse o najpogostejših otroških boleznih
Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Epiziotomija oz. prerez presredka v porodnišnici Postojna
Do epiziotomije, prereza presredka, kože med nožnico in zadnjično odprtino, pride v zadnji fazi druge porodne dobe.

Najpogostejše nosečniške težave
Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Kaj se zgodi, če takoj ne odstranite bodic ježka?
Priporočljivo je, da bodice ježka, ki so se zadrle v podplat, takoj odstranite s pinceto. V nasprotnem primeru lahko pride do zdravstvenih težav.

Resnična zgodba: Tega, kar je doživela v porodnišnici, nikoli ne bo pozabila!
''Minilo je eno leto. Sedaj imam končno moč, da napišem o moji grozni, boleči izkušnji, ki bi morala biti del mojih najsrečnejših dni v življenju. Saj ne da niso bili srečni, ampak ob taki bolečini se jih je težko spominjati z nasmehom na obrazu,'' je napisala novopečena mama.

Število obolenj se povečuje
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v torek izdala svarilo pred izbruhom ošpic v državah, kjer se zmanjšalo število cepljenj. Januarja so namreč po Evropi prijavili več kot 500 primerov te zelo nalezljive bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zvezdnica si na prsi polaga zelje. Preberite si zakaj!
Amanda Peet je pojasnila, zakaj si na prsi daje liste zelja. To ji pomaga, da v obdobju dojenja ne dobi mastitisa.

Zaščitite otroke pred sončnimi žarki
Kljub temu da sončni žarki tako nezaustavljivo vabijo, se morate zavedati, da je dolgotrajno izpostavljanje nevarno in lahko vodi k nastanku kožnega raka. V toplih in sončnih dneh morate še posebej zaščititi dojenčke in otroke.

Nevarni piki žuželk
Poletje je čas, ko so otroci veliko v naravi. Zato se lahko hitro zgodi, da otroka piči katera od žuželk. Lahko gre za nedolžen pik, lahko pa je ta smrtno nevaren. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako pri tem ukrepati ter kako se jim izogniti.