Bibaleze.si

oblikovanje

Partnerski odnosi
27. 02. 2025 05.00

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?

Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Dojenček
25. 02. 2025 05.00

Tudi nosečnost vpliva na dojenčkove prehranske navade

Nova študija je pokazala, da dojenčki pozitivno reagirajo na vonj hrane, ki so jo njihove matere uživale med nosečnostjo, kar odpira možnosti za spodbujanje zdravih prehranskih navad že pred rojstvom.

Za mami
18. 02. 2025 05.00

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?

Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Vzgoja in vrtec
25. 01. 2025 05.00

7 zlata vrednih nasvetov za vzgojo fantka

Vzgajanje sina je velika odgovornost, ki vključuje oblikovanje mladega fanta v poštenega, odgovornega, sočutnega in razgledanega moškega. Dobra in primerna vzgoja pa je ključna tudi za ustvarjanje boljše družbe. Kako torej vzgajati sina? Za vas smo pripravili sedem zlata vrednih nasvetov, s katerimi boste svojega fantka usmerili na pravo pot.

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Očkov kotiček
10. 01. 2025 05.00

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom

Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Trači
03. 01. 2025 09.35

Fotografije nekdanje najstniške zvezde požele veliko pozornosti

Bila je velika najstniška zvezda, mnogi si jo poimenovali zlato dekle komedije, pred njo je bila svetla prihodnost, a resničnost je bila drugačna. Na žalost so pritiski slave resno vplivali na njeno duševno zdravje, kar jo je pripeljalo do tega, da je popolnoma zapustila filmsko industrijo.

Razvoj otroka
10. 12. 2024 04.46

7 načinov, kako podpreti razvoj motoričnih sposobnosti pri otroku

Razvoj motoričnih sposobnosti je ključen del odraščanja vsakega otroka. Te veščine omogočajo izvajanje osnovnih gibov, kot so hoja, plezanje, prijemanje predmetov in pisanje. Podpora staršev pri razvoju teh sposobnosti je neprecenljiva, saj jim pomaga pridobiti samozavest, moč in koordinacijo. Tukaj je sedem učinkovitih načinov, kako lahko spodbudite razvoj motoričnih sposobnosti pri svojem otroku.

Najstniki
09. 12. 2024 04.37

Kaj podariti najstniku, da ne bo brezzveze?

Najstniki so zahtevne stranke. Vedo, kaj jim je všeč in kaj ne, poznavalsko sledijo trendom, spremljajo modo, trende, razvoj, tehnologijo ... Vendar pa svoje misli redko delijo z odraslimi. Tudi zato je zanje izjemno težko nakupovati, še težje pa jim je izbrati in podariti nekaj, kar jim bo narisalo nasmeh na obraz. A vseeno obstajajo darila, ki se jih bodo (verjetno) razveselili. Preverite!

Prosti čas
04. 12. 2024 09.49

Z otroki specite enostavne in hitre kvašene parklje

Jesenski in zimski čas z dolgimi temnimi popoldnevi prinaša priložnosti za sladko praznično peko. Idej, receptov in možnosti je ogromno, od piškotov in medenjakov do pletenic, potic, tortic in še bi lahko naštevali. Z otroki, ki že novembra nestrpno pričakujejo prihod decembrskih dobrih mož, pa je zagotovo še posebej zabavno peči parklje. Vmes je veliko smeha, pričakovanja in ponosa ob pogledu na končni izdelek, veselje pa je seveda največje pri hrustanju kvašenih parkljev.

Prehrana
04. 12. 2024 05.00

Okusni medenjaki, ki nam vedno uspejo

Otroci bodo strašno veseli, če bodo lahko spekli slastne medenjake, ki jih bodo ob kozarcu mleka zvečer nastavili za dva dobra moža, ki še prideta v decembru. Še bolj bodo srečni, ko bodo zjutraj našli drobtinice piškotov in zahvalno pismo dobrega moža.

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Prosti čas
02. 12. 2024 09.21

To so darila, ki bodo razveselila prav vsakega otroka

Pred nami je praznični čas, ki ga zaznamujejo druženje z družino, vonj po domačih dobrotah in melodije božičnih pesmi. Prav posebno vzdušje ustvari praznično okrašena smrečica, pod katero se skrivajo skrbno izbrana darila. Za najmlajše je veselje ob odpiranju daril neizmerno, a izbira prave igrače ni vedno lahka naloga. Otroci imajo svoje sanje, želje in interese, zato se starši pogosto znajdejo pred izzivom, kako izbrati popolno darilo, ki bo razveselilo, zabavalo in hkrati spodbudilo otrokov razvoj. Da bo ta izziv letos manjši, smo za vas pripravili nekaj idej.

Družina in odnosi
23. 11. 2024 05.00

Otrok podeduje inteligenco po mami

Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

Partnerski odnosi
16. 11. 2024 04.00

Ko je obisk terapevta še edina rešitev

"Ko sem seželela pogovoriti o stvareh, ki me motijo, se je zaprl. To je bilo videti tako, da je kuhal mulo v tišiniali je enostavno šel kolesarit ali v fitnesstudio. Samo izginil je. To me je tako razbesnelo, da je bilo samo še slabše, ko se je vrnil domov,"je svoje doživljanje njegovega ignoriranja opisala Lara. Janijecelotno situacijo doživljal povsem drugače.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Ustvarjamo
26. 10. 2024 03.30

Z otroki izdelajte čudovite listnate skodelice

Jesen kar kliče po ustvarjanju z otroki, ki jih vodi neomajna domišljija in želja po raziskovanju. Povsod opazijo priložnosti in znajo vseskozi iskati navdih. Najdejo ga v preprostih stvareh – v listih, kostanjih, storžih in tudi čisto navadnih drevesnih vejicah.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Šola in splet
11. 10. 2024 04.15

Koliko časa pred zasloni je preveč?

V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Razvoj in odnosi
10. 10. 2024 04.15

Kako najstnika spodbujati k sprejemanju odgovornosti

Si želite najstnika, ki je nesamostojen in vedno druge krivi za vse, kar se mu slabega dogaja ali takšnega, ki je samozavesten in jasno stoji za svojimi dejanji ter odločitvami? Če želimo najstnika naučili odgovornosti, mu moramo najprej dati priložnosti, da postane odgovoren, kar vključuje tudi sprejemanje posledic, ko ni. V nadaljevanju preverite zakaj je pomembno, da najstnika spodbujamo h krepitvi odgovornosti in poiščite ideje v konkretnih smernicah.

Prehrana
25. 09. 2024 05.00

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Nosečnost
20. 09. 2024 04.15

Kaj je anembrionalna nosečnost?

Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Vzgoja in vrtec
06. 09. 2024 03.45

Takšne so posledice kričanja na otroka

Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

Nosečnost
28. 08. 2024 04.15

Gibanje dojenčka v trebuhu: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Nekatere nosečnice navajajo, da je njihov otrok vso nosečnost razmeroma miren, nekatere bodoče mamice pa gibe ploda doživljajo kot zelo dinamične. Kdaj je gibanje dojenčka v trebuhu normalno, kdaj pa je treba skrbeti?

Najstniki
25. 08. 2024 05.00

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?

Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

Novice
04. 08. 2024 07.00

To so zmagovalci, ki jih čaka finale v Splitu

Julija se je zaključila premierna izvedba Plazma Športnih iger mladih v Sloveniji. Vseh ponujenih aktivnostih se je udeležilo kar 34.770 otrok, na kar so organizatorji še posebej ponosni. Zmagovalce zdaj čaka še udeležba na regijskem finalu v Splitu, ki bo potekal med 19. in 24. avgustom, tja pa potuje 152 otrok in 52 trenerjev. Kako so potekala tekmovanja, pa si oglejte v posebnih oddajah na OTO.

Za mami
20. 06. 2024 05.00

Sindrom hladne matere

O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Družina in odnosi
18. 06. 2024 05.00

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?

Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Intervju
12. 06. 2024 05.00

Zato je pomembno otroke učiti o pomenu čebelarstva

"Ko bo izginila zadnja čebela z obličja Zemlje, bo človek preživel le še štiri leta, kajti če ne bo čebel, ne bo opraševanja, ne bo rastlin, ne bo živali, ne bo ljudi ..." je že leta 1949 opozarjal Albert Einstein. Kako zelo pomembno je negovati čebelarsko tradicijo, učiti otroke o pomembnosti teh krhkih in delovnih bitij ter na kakšne načine lahko to storimo, smo vprašali učiteljico Nevenko Urbanija, ki vodi čebelarski krožek na osnovni šoli Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863