obporodne

7 ključnih nasvetov, ki jih je dobro upoštevati v nosečnosti
Nekatere mamice pravijo, da je najbolj čarobno in nezamenljivo obdobje življenja prav čas nosečnosti, ko pod srcem nosijo še nerojenega otroka in spoznajo še eno vrsto ljubezni – brezpogojno. Da bi to obdobje preživele čim bolj kakovostno, srečno in izpopolnjujoče, smo pripravili 7 ključnih nasvetov, ki jih velja upoštevati.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Miti in resnice o materinskem instinktu
Ko se ženska pripravlja na rojstvo otroka, so komentarji njenih bližnjih pogosto v stilu: Ko boš enkrat mama, boš preprosto vedela, kaj moraš storiti. To je v tebi. Pogosto se celo omenja t.i. materinski instinkt oziroma nagon, ki nas evolucijsko povezuje z živalmi. Teorija, ki stoji za tem organskim občutjem, je, da v trenutku, ko ženska postane mati, intuitivno ve, kaj je za njenega otroka najboljše. V nadaljevanju preverite, ali to drži in zakaj tovrstni nasveti včasih naredijo več škode kot koristi.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'
Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

'Postala bom mama!'
Priprave na porod vsebujejo mnogo več kot le torbo, polno stvari, ki jih boste rabili za po porodu in za dojenčka. Doula, obporodna spremljevalka, Ana Drevenšek nam je pojasnila, kako se mora ženska na porod pripraviti tako čustveno kot tudi telesno.

Ko se v naši porodnišnici rodi otrok ...
V Sloveniji deluje več kot 700 babic in babičarjev, ki so lani porodili nekaj več kot 21.000 otrok. Babice in babičarji danes praznujejo svoj mednarodni dan, ki letos poteka pod sloganom Ženske in novorojenčki - srce babištva. S tem se pridružujejo ciljem za izboljšanje zdravja žensk in otrok doma in po svetu.

Velik dogodek v novogoriški porodnišnici
Združenje za perinatalno medicino in Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica danes in v soboto organizira 16. Novakove dneve. Na njih danes obeležujejo tudi 50 let novogoriške porodnišnice. Število italijanskih porodnic se kljub zaprtju goriške porodnišnice ni povečalo, je za STA povedal ginekolog Zvonko Šoštarič.

Novost v ljubljanski porodnišnici
Obporodna epiduralna analgezija je po uspešno zaključenem skupnem projektu kliničnega oddelka za perinatologijo ginekološke klinike in oddelka za anesteziologijo UKC Ljubljana na voljo 24 ur na dan in vse dni v letu. Strokovni direktor klinike Adolf Lukanovič je dejal, da gre za velik korak k zagotavljanju visoko kakovostnih storitev.

Manca bo zelo vesela vaše pomoči!
Bil je 15. marec 2009, ko je na svet prijokala mala Manca. Čeprav so ji življenje skrojile obporodne možganske krvavitve, povzročene zaradi virusa CMV, Manca ostaja karizmatična deklica z nepopisno energijo in žarom v očeh. Z njeno mamico smo se pogovarjali o tem, kakšno je njihovo življenje in kako bi deklici lahko pomagali …

V kakšnem spominu imate porod?
''Devet mesecev se otrok razvija znotraj mamice in sočasno se v tem času tudi moški in ženska počasi razvijata v očeta in mamo,'' so besede doule Nine Jenštrle. Teden, ki prihaja, je zanjo in za vse slovenske doule izjemno pomemben, saj bodo v okviru svetovnega tedna doul delile informacije, znanje in navdih o tem, kako pomembno je rojstvo ter kakšno pozornost in nego si družina zasluži v tem obdobju.

Prvi svetovni teden doul v Sloveniji
V sklopu svetovnega tedna obporodnih spremljevalk oziroma doul bodo v Združenju slovenskih doul v prihodnjih dneh na različnih dogodkih po Sloveniji poskušali ta poklic približati širši javnosti.

Za lepšo izkušnjo nosečnosti, poroda in zgodnjega starševstva
Ob prvem svetovnem tednu obporodnih spremljevalk – doul bodo tudi pri nas potekali dogodki, ki bodo ta, v Sloveniji še novi poklic, približali širši javnosti. Dragi bodoči starši, veste kdo je doula?

Sinka Rajka Hrvatiča odpeljali s helikopterjem
Rajko Hrvatič je poskrbel, da je bila njegova soproga ob porodu deležna najboljše oskrbe. Daša je prezgodaj dobila popadke in tako je sinka povila v luksuzni avstrijski kliniki. Žal pa vse ni potekalo tako, kot bi si starša želela ...

K izboljšanju obporodne oskrbe lahko pripomorete tudi vi
Na pobudo Ministrstva za zdravje izvaja etnologinja Irena Rožman raziskavo Humanizacija obporodne zdravstvene skrbi v Sloveniji. Vabimo vas, da izrazite svoje mnenje in prispevate k izboljšavi.

Za varno ter učinkovito skrb za ženske in otroke
Pri Združenju Naravni začetki vas vabijo, da se jim pridružite in prispevate svoj glas za varno ter učinkovito skrb za žensko in otroka v nosečnosti, med porodom in po njem. Pripravili so pobudo, ki jo bodo izročili Ministrstvu za zdravje RS.

Prvi slovenski družinski in porodni center
Leta 2012 bomo dobili v Sloveniji Družinski in porodni center. Taki centri so v tujini nekaj običajnega, zato je bil že čas, da ga zgradimo tudi pri nas. Center bo stal sredi narave, tudi na pogled bo izjemen.

Odloča ženska, ki rojeva!
Številne ženske se danes ne zavedajo, da je oblika poroda, ki je običajno na voljo, precej daleč od tega, kar bi porod lahko bil, ne da bi pri tem tvegale svoje ali otrokovo zdravje ali življenje. Ženske in družbo nasploh o tem osveščajo v združenju Naravni začetki.

Moj porodni načrt
Zdravniki hočejo obdržati neomajno avtoriteto nad tem, kar se bo pri porodu dogajalo. Zato bodo morale ženske in družine v Sloveniji zahtevati nadzor nad svojim reproduktivnim življenjem, vključno z rojevanjem, pravi prof. dr. Marsden Wagner.