Bibaleze.si

obrne

Dojenček
31. 03. 2025 05.00

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni

Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Vzgoja in vrtec
26. 03. 2025 10.08

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?

Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Malček
14. 03. 2025 05.00

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku

Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Očkov kotiček
10. 03. 2025 05.00

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka

Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Najstniki
25. 02. 2025 05.00

Zato moramo najstnikom dovoliti, da se spopadajo z razočaranjem

Ko opazujemo, kako se naši otroci trudijo, a jim vseeno ne uspe, je lahko srce parajoče. Vendar je soočanje z razočaranjem del odraščanja. Ko se najstnik sooča z razočaranjem, odkrije svojo notranjo moč, gradi odpornost in prevzema odgovornost za svoja dejanja.

Resnične zgodbe
20. 02. 2025 05.00

Izpoved starejše gospe: 'Hčerka, ki sem ji dala vse, ni niti enkrat poklicala'

Vsaka družina ima svoje izzive, vendar ko medsebojni odnosi začnejo razpadati, lahko to privede do globokih čustvenih ran. Izpoved starejše gospe, ki je za hčerko naredila vse, hči pa je popolnoma izginila iz njenega življenja, je bila na spletu deležna veliko pozornosti in vprašanj, kako se lahko to sploh zgodi.

Novice
06. 02. 2025 10.21

TOM telefon potrebuje nove prostovoljce

Vsako leto se na TOM obrne na tisoče otrok, ki iščejo pogovor, razumevanje in podporo. Vse to jim nudijo tudi zaradi predanih prostovoljcev, ki nesebično prispevajo svoj čas in znanje.

Najstniki
29. 01. 2025 05.00

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske

V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

Najstniki
30. 12. 2024 05.00

Pogovor z najstnikom brez tabu tem: Kako začeti?

Pogovor z najstnikom je lahko izziv, vendar je ključ do odprte in iskrene komunikacije izbira pravega trenutka, spoštljiv pristop ter postavljanje odprtih in spoštljivih vprašanj. Pomembno je, da se izogibate burnim reakcijam, ostanete mirni in delite svoje izkušnje.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Šola in splet
15. 11. 2024 02.00

Video igre za najstnike: katere so primerne?

Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Po porodu
10. 11. 2024 01.00

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?

Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Nosečnost
28. 10. 2024 04.00

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?

Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Razvoj in odnosi
27. 10. 2024 05.00

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga

V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

Vzgoja in vrtec
24. 10. 2024 08.20

Bi vedeli kaj storiti, če se dojenček začne dušiti?

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev in povsem spremeni dinamiko ter način življenja. Mnoge pare zato upravičeno skrbi, ali bodo prihajajoči nalogi zares kos. Na srečo obstaja program, ki vas s praktičnimi nasveti opolnomoči za samozavestno soočanje z vsakdanjimi izzivi starševstva.

Družina in odnosi
24. 10. 2024 01.15

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?

Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Nosečnost
19. 10. 2024 03.15

Kaj, če nosečnica pade in se udari?

Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Partnerski odnosi
05. 10. 2024 02.30

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'

Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Razvoj otroka
17. 09. 2024 04.15

Nasveti fizioterapevtke za pravilen razvoj dojenčka

Fizioterapevtka razlaga, katere so najpogostejše napake staršev pri spodbujanju pravilnega razvoja.

Šola in splet
03. 09. 2024 01.45

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo

Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Po porodu
02. 09. 2024 02.30

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov

Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Najstniki
25. 08. 2024 05.00

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?

Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

Za mami
20. 08. 2024 04.44

Sporočilo, ki ga mora prebrati vsaka novopečena mama

Ko dobiš otroka, se življenje začne odvijati z nepredstavljivo hitrostjo. Dnevi se zdijo kot leta, ko pa pogledaš za nazaj, se desetletje obrne prej kot v sekundi. Včasih se zavemo, kaj vse smo kot starši naredili, šele ko pogledamo nazaj, in si priznamo, da smo ne glede na vse naredili najbolje, kar smo lahko. Mamica, ki je tudi blogerka, je v čudovitem zapisu spregovorila točno o tem.

Nosečnost
10. 08. 2024 05.00

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko

Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Dojenček
18. 06. 2024 05.00

Kopanje v morju je za dojenčka lahko nevarno

Prve počitnice z dojenčkom so vsekakor poseben mejnik v življenju staršev. Še posebej tistih, ki se na oddih v tej vlogi odpravljate prvič. Kako se lotiti iskanja prave destinacije? Kaj spakirati? Kako poskrbeti, da bo dojenčku udobno? To je le nekaj vprašanj, ki vam trenutno verjetno rojijo po glavi. A brez skrbi, pripravili smo nekaj praktičnih nasvetov, z upoštevanjem katerih bo poletni dopust z dojenčkom čista petka!

Razvoj in odnosi
04. 05. 2024 05.00

Razbijamo mite: je menstruacija v 21. stoletju še vedno tabu?

V življenju vsake matere, ki ima odraščajočo hčer, nastopi čas za pogovor o menstruaciji. In čeprav se to zdi tema, ki je za marsikoga povsem samoumevna in naravna, je v današnjem času ponekod še vedno povezana z občutki globokega sramu in nelagodja. Preverite, kdaj, kako in zakaj je pomembno s hčerjo načeti pogovor o menstruaciji in čemu se izogibati.

Dojenček
26. 04. 2024 04.30

Skoraj polovica dvojčkov razvije svoj jezik za komunikacijo

Že ob enem otroku se staršem življenje obrne na glavo, kaj šele, ko v družino prideta dva. Preberite si nekaj zanimivih dejstev o dvojčkih.

Družina in odnosi
15. 04. 2024 05.00

Kako otroke vključiti v poročni dan?

Vsi vemo, da ne velja vedno 'pravilo' – najprej poroka in šele nato otrok. Nemalo je parov, ki se za otroka odločijo (ali jih preseneti), še preden dahnejo usodni da, zato z večno zaobljubo raje še malce počakajo, dokler otrok ni malce starejši. Tokrat vam ponujamo nekaj idej, kako majhnega ali večjega otroka vključiti v vajin poročni dan.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863