Bibaleze.si

ocenjevanja

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Problematični najstnik
17. 07. 2024 05.00

Lahko slovenska dijakinja hodi v šolo, a ni ocenjena?

Hči želi obiskovati srednjo šolo, a hkrati ne želi prejemati ocen po klasični poti. Na koncu tudi ne bi pridobila formalne izobrazbe, saj je ne potrebuje, je pojasnila mamica. Preverite, kaj pravijo na ministrstvu za izobraževanje!

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Novice
10. 04. 2024 12.07

Slovenski profesor zgrožen nad načinom ocenjevanja

Že od nekdaj je veljalo dejstvo, da nekateri učitelji in učiteljice iščejo znanje, drugi pa neznanje. Slednji lahko naredijo veliko škodo in dolgoročne posledice. Na to je opozoril tudi profesor Damijan Štefanc z oddelka za pedagogiko in andragogiko na ljubljanski filozofski fakulteti, ki je objavil in izpostavil tudi primer iz prakse.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Vzgoja in vrtec
25. 12. 2023 05.00

Zato je pomembno, da otroci niso zasuti z darili

Pregovor "Manj je več" velja tudi pri novoletnem obdarovanju, ki za nekatere otroke predstavlja izziv, kako od staršev in sorodnikov dobiti čim več. Zasipanje z dragimi darili, uresničevanje vseh otrokovih želja in – v nekaterih primerih – tudi podleganje njegovemu izsiljevanju lahko imajo številne posledice.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2023 05.00

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami

Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Najstniki
06. 10. 2022 05.00

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro

Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

5KA
30. 08. 2022 05.00

Kakšen tip učenca je vaš otrok? Preverite

Ljudje se učimo na različne načine - nekateri se najučinkoviteje učijo z branjem, drugi s poslušanjem, spet tretji pa s pomočjo slikovnih gradiv. Nekateri ljudje se več naučijo, če svoje ideje preverijo v skupinski razpravi, drugi se raje učijo sami. Nekateri potrebujejo sistematično prikazane informacije in se učijo postopoma, drugi uporabljajo bolj celosten pristop. Načine, kako zaznavamo informacije, katere strategije učenja uporabljamo in kako jih prikličemo, imenujemo učni stili.

Očkov kotiček
16. 04. 2022 05.00

Tudi očetje se morajo vključiti v vzgojo

Radi rečemo, da s otroci kot spužve, ki vpijajo vse, kar rečemo in naredimo. Zato je naša vloga, da smo previdni pri tem, kakšna sporočila in nauke jim predajamo med odraščanjem. Pri vzgoji in usmerjanju pa niso pomembne le mame, temveč veliko vlogo nosijo tudi očetje. Kaj je tisto, kar bi morali očetje naučiti svoje otroke? Preverite v spodnjih vrsticah.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Šola in splet
02. 12. 2020 07.47

Srednješolka: 'Ves stres se v meni kopiči, pogosto sploh nimam motivacije'

Že od marca so med drugim za druženje in pouk v šolah prikrajšani tudi dijaki. Še posebej zaključni letniki so se morali odpovedati težko pričakovanim praznovanjem polnoletnosti, maturantskemu plesu, izletu in pristnim socialnim stikom.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Problematični najstnik
02. 12. 2019 07.53

Če ogromno učencev piše test negativno, ali je nujno ponavljanje?

Kaj se zgodi, če ogromno učencev piše test negativno? Preverite, kako je v osnovnih šolah in kako v srednjih šolah!

Problematični najstnik
26. 11. 2019 07.53

Maja iz Ljubljane je zavračala odhode v šolo. Ugotovili so, da gre za šolsko fobijo

Maja iz Ljubljane je začela zavračati odhode v šolo, če pa je že šla, jo je začel boleti trebuh in se je vrnila domov. To je trajalo celo šolsko leto. Starši najprej niso vedeli, kako se soočiti s tem. Po pogovoru z učiteljico so s pravilnim pristopom otroku pomagali, da je prebrodil stisko. Ni edina učenka s takšnimi težavami. S tovrstno problematiko pri mladih se ukvarja Jelena Milić, magistra psihologija, ki je pojasnila tudi, kako se lahko v takšnih situacijah odzovejo starši.

Družina in odnosi
24. 01. 2019 06.16

Disleksija je dar! In to je čarobni napoj

Urša Lamut, lastnica dveh podjetij in avtorica pravljic za otroke, ki imajo disleksijo, je pozno odkrila, da jo ima tudi sama. Ni se prestrašila: "Pozitiven odnos do disleksije sem vzpostavila, ko sem jo sprejela kot del sebe. Ključni trenutek je bila izdaja dveh otroških pravljic." Trdno verjame, da je disleksija lahko tudi dar!

Zdrav otrok
24. 10. 2016 10.07

Število obolelih se je zmanjšalo za več kot 99 odstotkov

V zadnjih treh desetletjih je bil na svetovni ravni narejen velik napredek v boju proti otroški paralizi, saj se je število obolelih zmanjšalo za več kot 99 odstotkov. Leta 1988 se je s tem virusom na letni ravni okužilo 350.000 otrok v 125 državah, letos le še 27 - v Pakistanu, Afganistanu in Nigeriji, so danes sporočili iz Unicefa.

Novice
14. 03. 2016 09.24

Kje je ločnica med zdravjem in boleznijo?

V okviru tedna možganov, ki se začenja danes, bodo letos iskali odgovore na vprašanja, kaj je normalno. Možgane bodo osvetlili od genov pa do manj oprijemljivih spoznanj prvoosebne izkušnje pri osebah z motnjami shizofrenskega spektra. Segli pa bodo tudi na še dokaj slabo raziskano polje psihoterapevtskega zdravljenja s psihedeličnimi snovmi.

Malček
28. 01. 2016 08.11

Vedenjske težave v šoli zahtevajo ukrepanje

Žal se še vedno dogaja, da na otrokove vedenjske težave starše opozorijo učitelji. Znaki le-teh so: nejevoljnost, nemirnost, nesodelovanje pri pouku, izzivanje in nagajanje sošolcem ter razredniku. Kaj storiti, da ne bo prepozno?

Družina in odnosi
17. 08. 2015 07.15

Ko prihaja september …

Počitnic še ni konec, pa vseeno nam misel na vrtec in šolo vedno bolj prihaja nazaj v spomin. Pa tako fino je med počitnicami, tudi nam staršem, nobenih dodatnih obveznosti, vse je tako bolj sproščeno. Ampak kljub vsemu bo september kmalu tu in na noben način se ga ne da prestaviti še za kakšen mesec, na žalost. Močno upam, da s septembrom ne bo takoj prišlo tudi slabo vreme, ker potem ima začetek vseh obveznosti še toliko slabši priokus.

Novice
25. 06. 2014 08.56

V breznu zasvojenosti

26. 6. obeležujemo mednarodni dan proti zlorabi in nezakonitemu prometu z drogami, ki letos poteka pod geslom "Zasvojenost lahko preprečimo, lahko pa jo tudi zdravimo". Kot so sporočili z Inštituta za javno zdravje (NIJZ), tokratna kampanja poudarja tako pomen preventive kot tudi pomen zdravljenja in rehabilitacije.

Malček
18. 01. 2013 08.05

Vedenjske težave v šoli zahtevajo ukrepanje

Žal se še vedno dogaja, da na otrokove vedenjske težave starše opozorijo učitelji. Znaki le-teh so: nejevoljnost, nemirnost, nesodelovanje pri pouku, izzivanje in nagajanje sošolcem ter razredniku. Kaj storiti, da ne bo prepozno?

Malček
16. 07. 2012 07.21

Tabele ocenjevanja otrokovega vedenja

Mnenja, zakaj ja in zakaj se ne poslužiti tabele ocenjevanja vedenja pri otroku, se razlikujejo. Če so strokovnjaki s področja psihologije in vzgoje načeloma strogo proti, jih sama rada uporabljam.

Malček
17. 06. 2011 07.10

Najnovejši test otroških varnostnih sedežev

Kako pomembno je dosledno pripenjanje otrok v varnostne sedeže, ne moremo nikoli dovolj poudariti. A odgovorni moramo biti tudi pri njihovi izbiri. AMZS je tokrat testiral 30 sedežev in pri tem izpostavil nekatere njihove lastnosti.

Idejnica
20. 11. 2008 15.17

21-krat 'hura' za dobre igrače

Čeprav strokovnjaki ocenjujejo, da je v Sloveniji težko najti kakovostne igrače, so letos na ministrstvu za šolstvo in šport kar 21 igračam podelili znak Dobra igrača.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855