odličnjak

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?
Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi
Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Prepovedali so mu šolsko torbo, zato se je odločil, da uporabi mikrovalovno pečico
Potem ko so v srednji šoli v angleškem kraju Lincolnshire prepovedali uporabo šolskih torb med poukom, je eden od dijakov za prenašanje zvezkov in učbenikov med učilnicami uporabil kar mikrovalovno pečico.

Uspeh v šoli je pomemben, a hkrati tudi ni vse
Z razdelitvijo spričeval se bo v petek za večino osnovnošolcev in dijakov zaključilo šolsko leto. Nekateri bodo z doseženim zadovoljni, drugi seveda ne. Sociolog Sergej Flere in socialna pedagoginja Helena Jeriček Klanšček se strinjata, da uspeh v šoli igra pomembno vlogo v otrokovem življenju, a opozarjata, da hkrati tudi ni vse.

Kam postaviti pisalno mizo v otroški sobi?
Mame in babice so nas učile, da mora biti otroška delovna miza postavljena ob oknu, toda feng šui nas opozarja, da otroka pogled ven ovira pri učenju. Ameriški strokovnjaki pa so obenem dokazali, da so najbolj uspešni tisti učenci, ki se vsakič znova učijo v novem prostoru.