odobritev

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?
Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Po enotno subvencionirano vozovnico tudi na splet
Upravičenci do enotne subvencionirane vozovnice integriranega javnega potniškega prometa (IJPP) lahko od danes vlogo za odobritev ali podaljšanje vozovnice oddajo preko spleta, kar pomeni, da jim za njeno pridobitev ne bo treba več čakati v vrsti. Vlogo je mogoče oddati z digitalnim potrdilom na povezavi, objavljeni na portalu eUprava.

Za šolsko sadje, zelenjavo in mleko več kot milijon evrov
V EU je začela veljati nova evropska shema šolskega sadja, zelenjave in mleka, po kateri bo Sloveniji za šolsko sadje in zelenjavo namenjenih 727.411 evrov, za mleko pa 363.811 evrov evropskih sredstev. Šole se lahko v novo shemo za šolsko leto 2017/18 prijavijo do 5. septembra.

Z novim zdravilom do uspešnejšega zdravljenja otrok s spinalno mišično atrofijo
Na kliničnem oddelku za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo ljubljanske pediatrične klinike so začeli zdraviti prvega otroka s spinalno mišično atrofijo z novim zdravilom, ki bo tem otrokom omogočilo veliko boljše preživetje in večjo kakovost življenja.

Ali lahko v Sloveniji izberete, kakšnega spola bo vaš otrok?
Večina bodočih staršev pravi, da jim je vseeno, kakšnega spola bo njihov otrok. Želijo si samo, da bi bil zdrav in da bi na svet prijokal brez kakršnih koli zapletov. Kaj pa, če bi lahko izbirali, kakšnega spola bo vaš otrok, kakšne barve bodo njegove oči in lasje?

Ukrep, ki bo na noge dvignil vso Evropo!
Odbor za enake možnosti Sveta Evrope je dal predlog, s katerim želi bodočim staršem prepovedati, da bi izvedeli spol nerojenega otroka. Tako želijo preprečiti vse pogostejše splave zarodkov deklic.

Malček po nesreči izklopil svoja umetna pljuča …
… in čudežno preživel! Dveletni Owen Stark je prvi na svetu po odpovedi srca in pljuč dobil umetna pljuča, saj bi na presaditev čakal predolgo.

Nosečniški kažipot
V nosečnosti imate na voljo devet mesecev, da se pripravite na prihod otroka. Vmes pa se pojavi tisoč vprašanj, na katere želite odgovore, zato je prav, da se seznanite s pravicami, ki jih imate kot nosečnica.

Usodno čakanje na posvojitev
Ameriški pari, ki jim doma ne uspe posvojiti otrok, se ponje odpravljajo na Kitajsko in v Etiopijo. A nov zakon je zelo otežil posvojitve v tujini ...

Ko nosečnost ni zaželena
"Zdravniki bi radi naredili kar se le da malo splavov. Najraje nobenega. Toda ženske morajo imeti pravico do splava," pravi dr. Sašo Drobnič.