odraslost

Tudi triletniki imajo lahko težave s samopodobo
Samopodoba je naša predstava o tem, kdo smo, kakšni smo in kaj počnemo. Del samopodobe pa ljudje zaradi pritiskov okolice gradimo tudi na svojem zunanjem videzu. Ker je videz postal v sodobnem času tako zelo pomemben, se z njim ukvarjajo že zelo majhni otroci. Zato se je potrebno z otroki že od malega iskreno pogovarjati o tem.

Mamice, skrb za lastno dobrobit koristi celotni družini
Starševstvo je eno najbolj zahtevnih, a tudi najbolj izpolnjujočih poslanstev. Mamice pogosto prevzamejo glavno vlogo pri skrbi za družino, pri tem pa mnogokrat pozabijo nase. A skrb za lastno dobrobit ni sebična – je ključnega pomena za zdravje in srečo celotne družine. Ko se mama počuti dobro, je bolje opremljena za izzive vsakdana in lahko svojim otrokom ter partnerju ponudi najboljšo različico sebe.

Otroci pogosto prekinejo odnos s starši, ki imajo te tri lastnosti
Prekinitev odnosa s starši je zelo kompleksen pojav. Ko se otroci odločijo oddaljiti od svojih staršev, to pogosto vključuje intenziven razmislek, težka čustva in vrsto dejavnikov, ki k temu prispevajo. Strokovnjaki trdijo, da obstajajo tri lastnosti staršev, zaradi katerih se otroci pogostokrat odločijo za prekinitev stikov.

Sinovi narcisističnih očetov: ko je oče kralj lastnega sveta
Odraščanje ob narcisističnem očetu ima lahko zelo globok in trajen vpliv na sinov čustven in psihološki razvoj. Narcisizem, za katerega je značilno pomanjkanje empatije, nenasitna potreba po občudovanju, nezmožnost prenašanja kritike in manipulativno vedenje, izrazito vpliva na celotno družino, še toliko bolj na odraščajočega otroka. Slednji ima lahko težave z razvojem identitete, s samopodobo in čustvenim razvojem nasploh, saj se mora nenehno soočati z očetovo kritiko in nerealnimi pričakovanji.

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon
Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

7 korakov do zdrave najstniške kože
Zaradi divjega tempa sodobnega življenja in stresa, ki ga prinaša s sabo, najstniki pogosto zanemarijo pomemben vidik svojega zdravja –nego kože. Kako hitro in učinkovito priti do zdrave in čiste kože?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?
Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?
Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev
Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Kako na deklice vpliva odraščanje brez očeta
Odnos med očetom in hčerko igra ključno vlogo pri njenem čustvenem in psihološkem razvoju. Oče ji nudi ljubezen, vodstvo in podporo. Njegova prisotnost ji pomaga oblikovati samospoštovanje, zaupanje in varno navezanosti. Je prvi moški v njenem življenju, ki ji predstavlja neke vrste zgled, in lahko močno zaznamuje njen kasnejši odnos do moških. Kaj pa, če je deklica odraščala ob očetu, ki je bil fizično ali čustveno odsoten?

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka
Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Kako učiti otroke skromnosti ob razsipniškem decembru?
V tem decembrskem času, ko se z vseh vitrin in reklamnih oglasov bohotijo bleščeča darila in naši otroci z iskricami v očeh opazujejo igrače, ki kar kličejo po nakupu, se marsikateri starš sprašuje, kako sploh postaviti mejo. Kako otroka naučiti, da ne more imeti vsega in da dobri možje ne nosijo na tone daril. Dejstvo je, da z učenjem skromnosti in zmernosti otroku privzgojimo pomembno vrednoto, ki mu bo v življenju še kako koristila.

Ideje za kreativno preživljanje decembra z družino
December je mesec, ko lahko ščepec čarobnosti pričaramo tudi v lastnih domovih in s tem naredimo prihajajoče praznike še lepše. V tem času se lahko družina poveže tudi ob ustvarjalnih aktivnostih in tako utrjuje družinske vezi. Mnogi od vas verjetno že imate svoje ustaljene decembrske rituale, ki pa jih lahko letos dopolnite z izvirnimi idejami za kreativno preživljanje zaključka leta. Ne le da bodo ob tem nadvse uživali otroci, duška si lahko daste tudi starši. Stre pripravljeni? Pripravite pripomočke in veselo na ustvarjanje!

Skrivnost zdravega otroštva ...
Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?
Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci
Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

To se zgodi, če otroka pretirano hvalimo
Ste prepričani, da na otroka ne gledate kot še na en svoj projekt? "Danes so ljudje navajeni načrtovati svoje izobraževanje, svojo kariero, smotrno preživljanje prostega časa ... Tako se zgodi, da skrbno načrtujejo tudi otroka in vse, kar je povezano z njim," pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. A kaj hitro lahko tako otrok postane le še en projekt, ki ga je treba uspešno izpeljati in se z njim drugim tudi dokazati.

Rituali, ki gradijo močno družinsko povezanost
Če je otrok še majhen, mu zaželite lahko noč na način: "Lahko noč majhni prstki. Lahko noč mali nosek. Lahko noč majhne očke. Lahko noč mali angelček ..."

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?
Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?
Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Zakaj je odnos med taščo in snaho tako kompleksen?
Odnos med taščo in snaho že od nekdaj velja za enega najbolj zapletenih, saj se znotraj njega skoraj vedno pojavljajo razprtije, nestrinjanja, preseganja mej, nesprejemanje, nerazčiščene družinske vloge ... In kaj je razlog?

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku
Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

'Otrok bo stvari zagotovo izvedel, pomembno pa je, kako jih izve'
V vsaki družini pride čas, ko se otroci naenkrat znajdejo v obdobju, ki prinese tudi vprašanja o spolnosti in temah, ob katerih marsikateremu staršu postane nerodno. Čeprav bi mnogi starši veliko raje vsa vprašanja, ki spremljajo odraščanje, prepustili šolskemu sistemu, pa sta ravno mama in oče najpomembnejši osebi za tovrstne, še kako pomembne pogovore.

Pepelkin fenomen: zloraba otroka s strani nebiološkega starša
V evolucijski psihologiji Pepelkin fenomen imenujemo pojav različnih oblik zlorabe otrok s strani nebioloških staršev – torej očima ali mačehe. Ta fenomen je dobil ime po pravljičnem liku Pepelke, ki je bila v zgodbi trpinčena s strani mačehe in dveh polsester. Živela je žalostno življenje, ki so ga zaznamovali tragedije, zanemarjanje in zloraba. Žal pa se manj lepe pravljice odvijajo tudi v resničnem življenju, in sicer v krogu družine, ki naj bi predstavljala prostor varnosti, bližine, sočutja in brezpogojne ljubezni. A žal je včasih vse prej kot to in eden od razlogov je zloraba otrok oziroma samo enega od otrok, kot se to dogaja v primeru Pepelkinega fenomena.

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo
V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

'Nič čudnega se mi več ne zdi, da odrasle ljudi še vedno mama naroča k zobozdravniku'
V zadnjem obdobju se ukvarjam z resnimi, odraslimi zadevami in žalostno se mi zdi, da kljub temu da se imam za dobro splošno izobraženo osebo, sem že sama pri svojih 31 letih kot riba na suhem. Pa so moji starši aktivno delali na tem, da me pripravijo na odraslost. Kaj bo šele z generacijami xyz.

To so posledice prekomerno zaščitniškega starševstva
Prekomerno zaščitniška starševska drža vključuje nenehno ’lebdenje’ nad otrokom, nadziranje njegovih odločitev in varovanje pred vsakršnim telesnim ali čustvenim nelagodjem, z namenom preprečevanja morebitnih negativnih posledic otrokovega vedenja. Gre za neke vrste mikro upravljanje otrokovega življenja, ki pa pogosto izhaja predvsem iz poskusov obvladovanja lastne negotovosti in tesnobe. Nekateri takšno starševstvo označujejo tudi z izrazom helikoptersko.

Ideja za nepozabno rojstnodnevno zabavo
Praznovanje rojstnega dne je eden od družinskih ritualov, ki se močno vtisne v otrokov spomin, s tem povezane navade pa pogosto ponese tudi v odraslost. Pihanje svečk na torti, presenečenja, darila, družba prijateljev in veselje v zraku za otroka predstavljajo nepopisna doživetja. Da bi bila zabava vašega malčka nepozabna, pa imamo za vas novo tematsko idejo.