odreči

Kako poskrbeti za mirnejše noči s kakovostnim prezračevalnim sistemom
Zamašen nosek, suh zrak in prekinjen spanec? Krivec se skriva v vašem prostoru. Pogosto ne razmišljamo o tem, kako velik vpliv ima kakovost zraka na spanec, še posebej pri dojenčkih in otrocih, ki so bolj občutljivi na spremembe v okolju. Slaba prezračenost lahko povzroči težave z dihanjem, utrujenost in nemirne noči, ki izčrpajo celo družino. Odpiranje oken ponoči sicer prinese svež zrak, a hkrati tudi hrup, prepih ali prevelike temperaturne spremembe. Rešitev? Prezračevalni sistem, ki tiho in učinkovito skrbi za svež zrak, primerno vlažnost in prijetno temperaturo.

5 navad, ki lahko povečajo možnost za zanositev
Če načrtujete otroka, je dobro spremeniti določene življenjske navade, ki lahko negativno vplivajo na plodnost.

Kdaj je čas, da ukinete popoldanski spanec?
Večina malčkov spi ponoči, potem pa še popoldne. Nekateri imajo tudi dva dnevna počitka. Pri približno dveh letih pa si otrok ne želi več imeti popoldanskega spanca, čeprav še vedno potrebuje od deset do dvanajst ur spanca. Kaj storiti v tem primeru? Do kdaj otrok potrebuje popoldanski spanec? Preverite.

Teja Belak: 'Gimnastike ne bom imela vse življenje, družino pa'
Najboljša slovenska telovadka Teja Belak je imela pred letošnjo sezono velike načrte. Želela si je osvojiti kolajno na majskem evropskem prvenstvu, a ji je resnejša poškodba stopala preprečila načrte. Teja je prepričana, da ji telo na ta način sporoča, da tako kmalu po porodu še ni čas za takšne obremenitve. In prav je, da telesu prisluhnemo.

Kako biti najboljša opora noseči ženski?
Ženske imajo to prednost, da se v nosečnosti prej zavedajo prihoda malega bitjeca, medtem ko očete ponavadi 'zadane' spoznanje šele, ko otroka zagledajo. Ker je mama tista, ki prenaša slabosti, nihanje hormonov in posledično razpoloženja, se redi, sooča s tisoč in enim vprašanjem, je edino, kar lahko moški v tem obdobju zanjo naredi, to, da ji je kar se da največja opora vse do poroda.

Zdrava prehrana. Kaj to pomeni?
Zagotovo že veliko veste o zdravi prehrani. Kljub temu se zlahka izgubite v vseh prehranskih nasvetih, ki jih najdete v družbenih medijih in na spletu. Kaj je zdrava prehrana, kakšne so osnove prehranjevanja in kako se bolje prehranjevati?

Otroke ji je rodila nadomestna mati, ker ni želela žrtvovati kariere
Jamie Jilynn Chung je razkrila, da je dvojčka, ki ju ima skupaj s soprogom Bryanom Greenbergom, rodila nadomestna mati. Dodala je tudi, da se ni želela odreči materinstvu, niti karieri, zato se ji je to zdela najboljša rešitev.

Želim si otroka, partner pa ne
Življenje ni vedno enostavno, zlasti pri temah, ki se dotikajo ljubezni, odnosov in družine. Sem sodi tudi razkorak v želji po otroku, ki je lahko za marsikatero partnersko razmerje usoden. "Neskončno si želim otroka, on pa ne; ne vem, kaj naj storim," so zaskrbljene nekatere ženske, sploh, če biološka ura že tiktaka, partner pa ne izkazuje nikakršnega zanimanja za ustvarjanje družine. Še več – trdno je prepričan, da to ni zanj, konflikti in nezadovoljstvo pa sčasoma le še naraščajo.

'Vsi bi morali biti sumničavi do oznake slabe mame, ki jo pridobiva igralka'
Govorice o ločitvi Sophie Turner in Joeja Jonasa razburjajo javnost in postavljajo dvojna merila starševstva. Medtem ko zanj velja prepričanje, da je odličen in skrben očka, so zanjo prišle na dan informacije, da se rada zabava, je preveč ambiciozna in postavlja kariero pred družino. A ob takšnih sodbah je treba biti še posebej previden.

Spletne zmenkarije: Odzivi moških, ko jim pove, da je noseča 34. tednov
Megan Dowling je po končani zvezi ugotovila, da je noseča. Odločila se je, da bo otroka obdržala in vzgajala sama. A to, da je noseča, po njenem mnenju še ne pomeni, da ne bi mogla imeti novega fanta. Zato se je 24-letnica odločila odpreti profil na aplikaciji za zmenke. Odzivi moških na to so različni.

7 znakov, da ste dobra mama
Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

'Vem, da sem sebična, ker ne dojim, a res si ne želim povešenih prsi'
'Iz povsem osebnih razlogov sem se odločila, da ne bom dojila svojega otroka. Ne želim imeti poškodovane bradavice ter povešene prsi. Želim si še naprej kakovostno spati, piti in jesti, kar si želim, in telovaditi,' iskreno pove mama.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

'Draga deklica, si več od številke na tehtnici, oblek, ki jih nosiš, in ocen v razpredelnici'
Mnogo bolj od človekove samozavesti je pomembna dobra samopodoba. Že od rojstva dalje je treba otroku privzgojiti miselnost, da je bolj kot videz, bolj kot materialni svet pomembno tisto, kar nosiš v sebi. Ne odlikujejo nas namreč ocene v šoli, oblačila, ki jih nosimo, ali avto, s katerim se peljemo. Prave odlike človeka se skrivajo v njegovih dejanjih, sposobnosti empatije, naklonjenosti do sočloveka, pravičnosti, prijateljstvu, dobroti, iskrivosti, znanju in optimizmu ... in še bi lahko naštevali. O tem govori tudi spodnji zapis, namenjen vsem deklicam tega sveta, ki so še nekoliko bolj kot fantje podvržene miselnosti, da se uspeh in sreča skrivata v zunanji lepoti in lepotnih idealih. Pa se ne ...

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

6 živil, ki jih otroci ne bi smeli pogosto uživati
Prehranske navade, ki jih bomo v zgodnjem otroštvu predstavili našim malčkom, bodo temelj načina prehranjevanja za vso njihovo življenje. Včasih zaradi hitrega tempa življenja ponudimo kakšno hitro rešitev in obrok, ki ni ravno najbolj zdrav. Vseeno pa moramo vedeti, po katerih živilih ni dobro posegati prepogosto.

Iščete modno idejo za darilo za svojega otroka? Preverite naše predloge
Otroci obožujejo darila in z njimi jim vedno znova prižgemo iskrice v očeh. Bodisi ko gre za rojstnodnevna praznovanja, praznično obdarovanje ali za nagrado za njihovo dobro opravljeno delo ali športne dosežke, je vedno znova potrebno razmisliti, katera darila jih bodo navdušila.

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska
Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

To so pasti enostarševskih družin
Vloga mame samohranilke ali očeta samohranilca zna biti precej stresna in polna vsakodnevnih izzivov. Če starš, ki sam vzgaja in skrbi za otroka, uspe najti ravnovesje med plačevanjem stroškov, varstvom za otroka in službenimi obveznostmi, potem lahko v tej vlogi tudi uživa.

So to miti ali resnice o nosečnosti?
Za obdobje nosečnosti velja kar nekaj pregovorov in mitov, ki jih boste prav gotovo slišali od okolice. Jih upoštevati ali prezreti? Več o tem v spodnjih vrsticah.

Zaradi občutka slabe vesti delamo tudi napake
Želimo si biti najboljši starši, a včasih ne zmoremo vsega, kar smo si zadali, saj smo razpeti med tisoč in eno obveznostjo in časom, ki si ga želimo preživeti s svojim otrokom. Slaba vest je tako vedno prisotna, saj se nam zdi, da nikoli ne naredimo dovolj.

To je ljubljenec slovenskih družin
Živeti polno življenje, uživati, potovati in se preprosto imeti lepo so sanje vsake družine, zato ni presenetljivo, da si želimo udobja in luksuza, tudi ko smo z družino v avtomobilu.

Vse o spolnosti v času nosečnosti
Pri nekaterih ženskah je čas nosečnosti tudi čas povečane želje po spolnosti.

Kako prebroditi obdobje izčrpanosti?
Nihče ni bolj izčrpan in v stresu kot novopečena mama, ki poskuša narediti sve popolno. Utrujena poskuša uskladiti vsa gospodinjska dela z materinstvom, hkrati pa se bori z navalom čustev.

Koliko časa pa imata vidva zase?
Po rojstvu otroka se življenje večine parov spremeni. Oče in mati se morata pogosto odreči določenim aktivnostim, spolno življenje zamre.

Tako dosežete cilje, ki ste si jih zastavili
Motivacija ni nekaj trajnega, nekaj, kar bi enkrat pridobili in nato imeli, razlaga psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. Za doseganje ciljev jo je treba vedno znova obujati. Ko je z nami, jo je treba vzdrževati in negovati.

Marko Juhant močno odsvetuje, da bi otrokom govorili "čimbolj šparaj"
Lepo je, če se hranilnik polni. Še bolje pa je, če otroka naučimo ključne lekcije ravnanja z denarjem.