odvaja

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

V UKC beležijo porast respiratornih okužb med otroki
Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Staršem novorojenčkov pa svetujejo, naj starejše sorojence nekaj tednov ne peljejo v vrtec.

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk
Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Ne prezrite jih: Znaki, ki kažejo, da je otrokova imunost oslabljena
Hladnejša polovica leta s seboj prinaša tudi različna virusna obolenja, gripo in prehlad. Če je imunski sistem otroka oslabljen, je dovzeten za prenos okužb in s tem je tudi pogosto bolan. Kako prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema pri otroku in kako ukrepati?

Svetujemo, kako izbrati pravo otroško posteljnino!
Otroci velik del dneva preživijo v postelji, zato je pomembno, da imajo kakovostno posteljnino. Na kaj paziti, ko kupujete otroško posteljnino?

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Najudobnejše žensko perilo in pižame za mame
Ljudje prespimo kar tretjino svojega življenja. Zakaj ne bi torej poskrbele, da bo ta spanec kar najboljši? Vemo, da za sladke sanje potrebujemo kakovostno vzmetnico in udoben vzglavnik, toda le redko se posvetimo temu, kaj imamo oblečeno. Ampak tudi to je pomemben dejavnik, saj je naša koža vso noč v stiku z oblačili. In le kako lahko računamo na dober spanec, če se v njih ne počutimo udobno?

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Poletje je idealen čas za odvajanje od pleničk
Prej ali slej v dobi odraščanja pride čas za odvajanje od pleničk. Otroci pridobijo občutek za tiščanje na stranišče pri različnih starostih, najpogosteje pa v starosti okrog 3. leta.

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?
Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?
Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Kaj storiti v primeru driske?
Obstajajo preproste metode, kako lahko sami preprečite drisko in bruhanje pri otroku in pripomorete k njegovemu hitrejšemu okrevanju.

Če imate glavobol, lahko to nakazuje, da imate povišan krvni tlak
Na vsakem pregledu med nosečnostjo vam bodo izmerili krvni tlak. Vrednost bodo primerjali s tisto, ki so jo zabeležili na prvem pregledu. Zavedati se morate, da je izjemno pomembno, kako visok imate krvni tlak. Če je previsok, je lahko to znak za preeklampsijo.

Toaletni trening
Llanje in kakanje v hlače Sin je star 2 leti in pol. Že dva meseca se odvaja od plenic, ima jih le ponoči. Problem je, da ne izgovori besed ''lulat me ali kakat me''. Ko opazim, da se drži za lulčka, ...

Okužba sečil in zdravljenje vezikoureternega refluksa pri otroku
Pozdravljeni, hči je stara 13 mesecev, refluks 2-3 stopnje obojestransko. do sedaj je imela 4 uroinfekte, ob zadnjih dveh tudi vročinske krče, ki trajajo cca 15 sekund. uroinfekte je imela pri 6...

Nočno prebujanje
Naš 11 mesečni sinček zvečer okrog pol devetih lepo mirno zaspi, približno po dveh urah pa se prebudi z zelo glasnim jokom in kričanjem in ga je nemogoče pomiriti. Ne želi čaja, ne dojke, ne zaleže da...

Nočno močenje pri 4,5 letni deklici po odhodu v vrtec
Pozdravljeni, hči bo stara 4,5 leta in je bila ponoči suha od 3 leta dalje. Septembra je začela hoditi v vrtec in takrat mi je začela nazaj lulati v posteljo. Pred kratkim sva bile pri pediatru, da...

Zaprtje
Pozdravljeni! Sem zaskrbljena mama 18 mesečnega sina ki ima probleme z odvajanjem blata. Že v prvih mesecih smo imeli občasno težave z odvajanjem blata, pomagali smo si s "sladom" kar je bilo takrat...

Pravi hit med šolarji
Novo šolsko leto je tik pred vrati in če za svoje šolarje še niste nakupili vseh potrebščin, le pohitite. Nikar ne pozabite niti na šolske copate, ki morajo biti ne le lepi in udobni, pač pa tudi zelo kakovostni, trpežni in nogicam prijazni, saj bo vaš malček v njih preživel velik del dneva.

Če greste te dni z otrokom ven, morate TO upoštevati!
Temperature so padle pod nič stopinj Celzija in vprašanje, ki se poraja mnogim staršem je, ali naj gredo z otrokom sploh ven, koliko časa naj bodo na prostem, kako naj ga oblečejo.

Zakaj je dobro, da pripravite kašico iz češenj?
Češnje imajo številne zdravilne sestavine in če vaš dojenček težko odvaja blato, mu lahko pripravite kašico iz češenj.

Recite konec plenicam!
Odvajanje od plenic ni nujno stresno in težko obdobje. Navajamo nasvete, kako se bo otrok v sedmih dneh rešil plenic.

Vse, česar niste vedeli o podančicah in glistah
Eden pogostih pojavov so otroške gliste. Večinoma niso nevarne, so pa simptomi zelo neprijetni. Kako lahko pomagate?

Kdaj je otrok preveč bolan za v šolo?
Kako presoditi, ali je otrok preveč bolan za šolo? Kateri so tisti znaki, ki kažejo, da ne bo mogel slediti učiteljevi razlagi? Povišana telesna temperatura, bruhanje, driska, rdeče oči, boleče grlo!

Povečajte možnost zanositve!
Verjeli ali ne, raziskovalci so ugotovili, da morajo pari, ki želijo imeti otroka, redno uživati brstični ohrovt. Poleg tega da je zelo zdrav, se v njem skriva prava zakladnica folne kisline, ki je pomembna za plodnost tako pri moških kot tudi ženskah.

Mrzlo vreme je tu, kaj pa zdaj?
V Sloveniji povzročajo zdravstvene težave zlasti huda vročina poleti in hud mraz pozimi. Vremenskim vplivom so še posebej izpostavljene nekatere skupine prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje prebivalstva v izrednih vremenskih razmerah lahko zmanjšamo tveganje za nastanek zdravstvenih težav.

Koliko časa smo te dni lahko zunaj? Kako naj se oblečemo?
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob mrzlem vremenu, ki je zajelo državo, opozarja na nekatere previdnostne ukrepe. Poudarjajo, da zaradi nizkih temperatur še ni treba omejiti gibanja na prostem. Je pa ob nižjih zunanjih temperaturah treba prilagoditi obnašanje in se bolje obleči.

Fenomen 'nosečniških možganov'
Strokovnjaki so ugotovili, da nosečnice večinoma uporabljajo desno stran možganov. Spremembe, ki se dogajajo v možganih pri ženski, ko je v veselem pričakovanju, botrujejo temu, da se kot mati bolje poveže z otrokom.