Bibaleze.si

odvajanje

Nega in zdravje
26. 03. 2025 05.00

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju

Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Malček
18. 03. 2025 05.00

Nasveti za odvajanje vašega malčka od dude

Dude nudijo dojenčkom udobje in občutek varnosti, predvsem pa tolažbo v stresnih trenutkih. A slej ko prej pride čas, ko morajo starši svojim malčkom pomagati opustiti to pomirjujočo navado. Na kakšen način to storiti, da bo čim manj stresno za vas in otroka? Ponujamo nekaj predlogov.

Zanositev
08. 01. 2025 05.00

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?

Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Dojenček
15. 12. 2024 04.48

Najboljše naravne metode za lajšanje kolik pri novorojenčkih

Ena najpogostejših nadlog novorojenčkov in njihovih izčrpanih mamic in očkov so trebušni krči (infantilne kolike), ki se lahko pojavijo že v 15. dnevu življenja. Čeprav dojenčki najbolj jokajo v prvih mesecih življenja, je jok, ki spremlja krče, značilen in jasno kaže, da otrok trpi bolečine in nelagodje, zato mnogi starši raje posežejo po naravnih rešitvah. Kako učinkovite so?

Malček
11. 12. 2024 04.34

Kako otroka odvaditi od dude?

"Svojega ne bom navadila na dudo," je odločna marsikatera mamica. A ko se otrok rodi, spozna, da je duda zelo priročno sredstvo za umiritev. Zakaj je tako pomembna, na kaj je treba biti pozoren pri uporabi in kako otroka odvaditi od nje, si preberite v spodnjih nasvetih.

Po porodu
10. 11. 2024 01.00

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?

Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Recepti za malčke
06. 11. 2024 04.15

Top recept za bučne palačinke, ki jih bodo otroci z veseljem pojedli

Poleg tega, da so buče simbol jeseni, so polne bistvenih hranil, ki lahko otrokom koristijo na več načinov. Preverite, zakaj je vključitev buče v otrokovo prehrano fantastična ideja. Ponujamo pa vam tudi enostaven recept za bučne palačinke.

Nosečnost
26. 10. 2024 02.00

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo

Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Prehrana v nosečnosti
10. 10. 2024 02.00

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?

Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Prehrana v nosečnosti
04. 09. 2024 03.45

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja

Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Malček
16. 08. 2024 14.53

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?

Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Malček
02. 07. 2024 09.23

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk

Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Družina in odnosi
07. 05. 2024 05.00

Pet majhnih znakov, da ste preveč 'obsedeni' s svojim otrokom

Nekaj povsem naravnega je, da se žrtvujete za lastnega otroka in ga imate radi, vendar obstajajo določeni znaki, ki kažejo, da ste morda pretirano 'obsedeni' z njim.

Zanositev
28. 04. 2024 04.15

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva

Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
09. 04. 2024 05.00

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?

Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Zanositev
30. 03. 2024 04.15

Kakšni so znaki spontanega splava?

Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Zanositev
23. 03. 2024 04.30

Načrtovanje nosečnosti: Kaj vam maternični vrat razkriva o plodnih dnevih?

Načrtujete nosečnost? Čestitke! Da pa bi uspešno prispeli do svojega cilja in zanosili, je priporočljivo tudi poznati lastno telo in vedeti, kdaj nastopijo tako imenovani plodni dnevi. Več o tem v spodnjih vrsticah.

Novice
11. 03. 2024 05.00

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih

Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Po porodu
18. 02. 2024 04.30

Take so lahko težave z izločanjem po porodu

Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Zdrav otrok
19. 12. 2023 05.00

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih

Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Šola in splet
31. 08. 2023 05.00

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna

V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Zdrav otrok
25. 07. 2023 05.00

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš

Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

Zdrav otrok
04. 07. 2023 05.00

Kaj je prav, naj imajo otroci kopalke ali ne?

Poletne počitnice so tu, z njimi pa tudi želja po vodni osvežitvi. Še posebej malčki se veselijo vodnih vragolij in veselega čofotanja v morski gladini ali na bazenu. Pri tem pa se poraja vprašanje, ali je primerno, da so med kopanjem nagi, ali je prav, da jim nadenemo kopalke?

Malček
20. 06. 2023 05.00

Kaj se dogaja, če otroka pustite v pregretem avtu

Kadar otroka pri visokih zunanjih temperaturah pustite v avtu, obstaja velika verjetnost za hipertermijo ali vročinski udar. Gre za stanje, pri katerem lahko pride do hudih možganskih poškodb otroka in drugih notranjih organov. V nekaterih primerih lahko vročinski udar privede tudi do smrti.

Zdrava nosečnica
01. 03. 2023 05.00

Kako mikrobiom vpliva na potek nosečnosti?

Hormonske spremembe, spremembe pri delovanju imunskega sistema ter nosečniške težave, kot sta zgaga in pomanjkanje uživanja določenih hranil, vplivajo na spremembo mikrobioma nosečnice. Preverite, kako lahko poskrbite za svoj mikrobiom in na kakšen način ta vpliva na nosečnost in pozneje na novorojenčka.

Najstniki
26. 08. 2022 14.37

Ker ni smela videti sinov, si je pobrila glavo. A poglejte jo danes ...

Je ena tistih zvezdnic, katere življenje se je odvijalo pred očmi javnosti – od zgodnjih otroških let naprej. Ves svet je tako lahko spremljal njene vzpone, pa tudi padce, izjemne glasbene nastope ter burno ljubezensko življenje. Čeprav je večkrat klonila pod težo zvezdništva, se je vsakokrat uspela pobrati in ponovno navdušiti s svojim edinstvenim vokalom. Do svojih oboževalcev je bila vedno brutalno iskrena in tako ne čudi, da je tudi pri 37 letih še vedno ljubljenka občinstva po vsem svetu. To je zgodba o Britney Spears, to je zgodba o pop princeski sodobnega časa!

Po porodu
14. 07. 2022 04.15

10 sprememb maminega telesa po porodu

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831