odvajanje blata

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Top recept za bučne palačinke, ki jih bodo otroci z veseljem pojedli
Poleg tega, da so buče simbol jeseni, so polne bistvenih hranil, ki lahko otrokom koristijo na več načinov. Preverite, zakaj je vključitev buče v otrokovo prehrano fantastična ideja. Ponujamo pa vam tudi enostaven recept za bučne palačinke.

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja
Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Pet majhnih znakov, da ste preveč 'obsedeni' s svojim otrokom
Nekaj povsem naravnega je, da se žrtvujete za lastnega otroka in ga imate radi, vendar obstajajo določeni znaki, ki kažejo, da ste morda pretirano 'obsedeni' z njim.

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva
Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih
Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

'Opravljanje potrebe po carskem rezu je lahko pravi pekel'
Pri carskem rezu porodničar prereže trebušno steno in steno maternico ter iz ženske izvleče otroka. Po carskem rezu mamica v porodnišnici ostane še nekaj dni, osebje pa ji v tem času nudi različne možnosti lajšanja bolečine.

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?
Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?
Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Kaj se dogaja po porodu?
Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Pregledala bosta maternični vrat, nožnico in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta tudi preverila, če se maternica dobro krči.

Hitro prepoznajte prve znake okužbe s salmonelo
Odmevna je novica, da so se učenci na osnovni šoli Lucija okužili s salmonelo, bakterijo, ki povzroča bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skriva ta bakterija in kako lahko okužbo preprečimo?

Prebavne motnje
Pozdravljeni! stara sem 20 let in zadnje mesece dobivam občutek zaprtosti. Ko sem zaprta, po več dni ne morem normalno odvajati blata. Čeprav me tišči, ko pridem na wc, kljub napenjanju ne mor...

Okužbe sečil in nega spolovila pri otroku
Pozdravljeni, Naša punčka je stara 2 leti in 4 mesece in ima refluks na obeh ledvičkah (2 in 3je stopnje). Refluks so potrdili v začetku decembra. Od maja do sedaj je bila že 3krat hospitalizirana za...

Afektni napadi
Pozdravljeni, zanima me če mi lahko svetujete oziroma kakšno je vaše mnenje. Moj otrok ki je strar 12 mesecev je pred enim tednom imel napad. Ob pritiskanju se je pokakal v plenico, kajti drugače ga d...

Nihanje razpoloženja, nespečnost, hitro bitje srca ... To so simptomi ...
Vam pogosto hitro bije srce? Hujšate, kljub temu da dovolj jeste? Se čezmerno potite? To so lahko eni izmed mnogih znakov, ki nakazujejo na prekomerno delovanje ščitnice, hipertirozo, oz. na njeno avtoimunsko obolenje, to je Basedowovo bolezen. Je dedno, zato kot starši bodite pozorni na njene simptome pri otroku.

Težave, ki se lahko pojavijo po porodu
Navajamo nekaj povsem običajnih težav po porodu.

Rotavirusne okužbe - O rotavirusih
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Hitro se širijo ter povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih, domovih za ostarele, med medicinskim osebjem …

Porod je za mano, kaj pa sedaj?
Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Preverila bosta, v kakšnem stanju so maternični vrat, nožnica in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta preverila tudi, če se maternica pravilno krči.

Kako ukrepati ob pojavu potovalne driske?
Driska na potovanju je zdravstvena težava, ki prispeva k veliki obolevnosti in onesposobi ljudi na potovanjih. Obolevajo predvsem ljudje, ki potujejo iz industrijsko bolj razvitih držav v dežele v razvoju. O potovalni driski govorimo, če v 24 urah trikrat ali večkrat odvajamo neformirane iztrebke in imamo ob tem še enega ali več pridruženih simptomov: siljenje na bruhanje, slabo počutje, bruhanje, trebušne krče, povišano temperaturo, krče v zadnjiku in odvajanje sluzavega ali krvavega blata.