ogrožajo

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?
Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Teh živil otroci do 5. leta starosti ne bi smeli uživati
Mama dveh otrok in zdravstvena uslužbenka Nikki Jurcutz, ki je tudi na čelu organizacije Tiny Hearts Education, na svojih družbenih profilih redno objavlja nasvete in opozorila za starše, s katerimi želi opozoriti na določene nevarnosti. Tokrat je objavila seznam živil, ki pri otrocih, mlajših od pet let, pomenijo potencialno tveganje za zadušitev.

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša
Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

E-skiro za otroka: da ali ne?
Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti
Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih
Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

8 korakov, s katerimi otroka učimo sprejemati svoje napake
Velik in pomemben del odraščanja otrok predstavljajo tudi napake, spodrsljaji, padci in neuspehi, ki jih doživljajo tako v odnosih z drugimi kot tudi pri šolskih zahtevah. Kako se bodo znali soočati z njimi, pa je močno odvisno tudi od staršev. Ste med starši, ki otroka pozitivno spodbujajo in učijo, da so tudi napake del življenja, onimi, ki grajajo in kaznujejo, ali tistimi, ki želijo otroka zaščititi pred vsemi neprijetnimi izkušnjami odraščanja?

Rodil se je osemmilijardti otrok. Kdo sta bila 6. in 7.?
Svetovno prebivalstvo je po izračunih Združenih narodov danes preseglo simbolično mejo osem milijard ljudi.

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev
Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'
"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Porod kot najbolj travmatična izkušnja
Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

10 stvari, ki ogrožajo vajin odnos
Ste se kdaj vprašali, zakaj ne uživate v popolnosti svojega partnerskega razmerja? Zakaj vaše razmerje ni takšno, kot bi si morda želeli? Zakaj se odtujujeta? Spodaj razkrivamo nekaj odgovorov na vaša morebitna vprašanja.

Huda oblika bolezni, ki jo je dobro čimprej prepoznati
Sepsa je nevarna bolezen, ki jo sproži okužba in se lahko konča s slabšim delovanjem organov in celo s smrtjo. Kako jo prepoznati in kako ukrepati?

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Pomanjkanje in začasna prekinitev cepljenja. Tudi to je nevarnost koronavirusa
Otroci bodo umirali, saj so zaradi omejitev, ukrepov in izolacije po izbruhu novega koronavirusa v nekaterih državah vsaj začasno prekinili cepljenje otrok proti drugim nalezljivim boleznim, opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Preverite, kako je s cepljenjem otrok v Sloveniji!

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja
"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

'Ali gre lahko otrok na obisk k bratcu ali sestrici v porodnišnico?'
Za vse nosčenice, ki nameravajo roditi v porodnišnici v Novem mestu, bodo spodnje informaciej več kto dobrodošle, ko bodo želel, da jih nekdo obišče in pride pogeldat otročka. Dodajamo tudi osnovna pravila, ki morajo veljati, če na obisk pride otrok, ki želi videti svojega bratca ali sestrico.

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir
Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

Vedenje devetletnika
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Iz te porodnišnice prihaja zelo vesela novica
Še v eni slovenski porodnišnici se bodo nedonošenčki lahko greli s kvačkanimi hobotnicami. Preverite, v kateri!

Rodil se je v Ljubljani: ob porodu je tehtal samo 490 gramov
Med vikendom sta se v ljubljanski porodnišnici rodila dva nedonošenčka. Eden je ob rojstvu tehtal samo 490 gramov.

Ob rojstvu tehtala manj kot 800 g
Mala Dalila je ob rojstvu tehtala le 795 gramov in merila 34 centimetrov.

Pri 16 letih si je sama naredila splav
"Splavila sem, ko sem se tuširala. Pobrala sem plod in ga zavila v brisačo. Odnesla sem ga na bližnje pokopališče." To so besede Denise, ki je pri 16 letih sama sprožila splav. Na žalost še zdaleč ni edina.

Porodnišnica Ljubljana pod drobnogledom
V ljubljanski porodnišnici lahko poskrbijo za najmlajše in najlažje nedonošenčke. Mednje sodijo tudi najbolj nezreli nedonošenčki z ekstremno nizko porodno težo, že od 340 gramov.

Soglasje otroka? To razdvaja slovenske starše
"Naj ima vaš otrok kdaj pa kdaj kakšno neopravičeno uro, ne da bi vi vedeli. Ko dobi nezadostno, naj sam odloči, kdaj vam bo povedal za svoj neuspeh," svetuje učitelj zgodovine. Tako smo odraščali tudi mi, se spominja mati dveh dijakov. A vsi se ne strinjajo z njima.

Pozor, če greste v Dubrovnik!
Obstaja možnost, da so se v Dubrovniku pojavile ošpice. V bolnišnici naj bi ležal bolnik s simptomi te bolezni.