ogroženost

Glasbeni mogotec zavrača stike z lastno hčerjo
Svetovno občinstvo je bilo te dni pod vtisi nastopa na Super Bowlu in mnogi so se spominjali lanskoletnega glasbenega presežka legendarnih glasbenih zvezd, Dr. Dreja, Eminema, Snoop Doga, Mary J. Blige, 50-centa in drugih, ki so presenetili s svojim nastopom med polčasom najbolj gledanega športnega dogodka v ZDA. Mnogi so se strinjali, da je njihov nastop presegel vse pretekle in da letošnji ni bil niti pol tako spektakularen.

Preeklampsija – kaj morate vedeti?
Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?
Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Porod v porodnišnici Murska Sobota v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku ginekološko-porodniškega oddelka SB Murska Sobota, dr. Petru Janku, dr. med., spec. gin. in porod.

Porod v porodnišnici Ljubljana v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Ljubljani.

Koronavirus: Kako se z otrokom pogovoriti o trenutni situaciji?
Ker izbruh novega koronavirusa Covid-2019 tudi za odrasle pomeni cel kup ugank in sprotnih prilagajanj, se to seveda odraža v medsebojnih odnosih. Že odrasli ne razumemo povsem dobro kaj sledi, kaj lahko pričakujemo in kako je najboljše za vse skupaj ukrepati.

Porodnišnica Kranj: lahko rodite pod hipnozo
V kranjski porodnišnici imajo možnost poroda pod hipnozo. Kmalu se bodo selili v nove prostore.

To je realnost v ZDA. Kako je v Sloveniji?
Lahko smo hvaležni – Slovenija je najvarnejša država za otroke na svetu. Veliko manj varne so ZDA, kjer se otroci celo v šoli ne počutijo varne. Žalostno. Poglejte čustven odziv na videz hladne predstavnice Bele hiše, ki ji je deček potožil o strahu, da ga bodo ustrelili v razredu.

Polovica vseh rakov je posledica načina življenja
Začenja se teden boja proti raku, ki bo postregel z različnimi dogodki. Že danes bo v prostorih Onkološkega inštituta Ljubljana novinarska konferenca, na kateri bodo sodelovali predstavniki inštituta in Zveze slovenskih društev za boj proti raku ter drugi strokovnjaki s tega področja. Letno v Sloveniji za rakom zboli več kot 12.000 ljudi.

Opozorilo, ki ga ne smete spregledati!
Začenja se četrti vročinski val. Agencija za okolje je za od srede do petka izdala opozorilo za najvišjo ogroženost z veliko toplotno obremenitvijo za celotno Slovenijo, z izjemo visokogorja. Na nacionalnem inštitutu za varovanje zdravje (NIJZ) ljudem svetujejo, naj se v vročini primerno zaščitijo pred soncem in uživajo dovolj tekočine.

Primanjkujejo sredstva za izobraževanje otrok, ki so jih prizadele krize
Sklad ZN za otroke (Unicef) ob vrhu skupine G20 v Hamburgu opozarja, da pomanjkanje finančnih sredstev ogroža izobraževanje na milijone otrok, ki so ujeti v konfliktih ali naravnih katastrofah. Unicef je namreč doslej prejel le 12 odstotkov sredstev, ki jih letos potrebuje za izobraževanje teh otrok.

Zaščitite otroka!
Kajenje in uporaba tobaka predstavlja resno zdravstveno in družbeno tveganje ter breme, saj vodi v prezgodnjo umrljivost, zmanjšanje produktivnosti, visoki so tudi stroški zdravljenja. Zato je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) za geslo letošnjega svetovnega dneva brez tobaka, ki poteka danes, izbrala Tobak - grožnja razvoju.

Povečuje se tveganje za lakoto
Po dveh letih vojne se družine v Jemnu vse pogosteje zatekajo k skrajnim ukrepom, da bi zagotovile preživetje svojih otrok, v najnovejšem poročilu opozarja Unicef. Zaradi nasilja v državi primanjkuje hrane in pitne vode. Okoli pol milijona otrok je akutno podhranjenih, kar povečuje tveganje za lakoto.

Vse pogostejša pojavnost te bolezni
Začenja se teden boja proti raku. Pojavnost rakavih bolezni se v Sloveniji povečuje in se je v zadnjih 20 letih skoraj podvojila. K zmanjšanju obolevnosti in umrljivosti za rakom lahko pripomoreta zlasti zdrav način življenja in zgodnje odkrivanje bolezni.

Vedno več revnih otrok
V Nemčiji se vedno več otrok, glede na siceršnji življenjski standard, obravnava kot revne. Študija organizacije Bartelsmann Stiftung je pokazala, da v Nemčiji živi skoraj dva milijona revnih otrok, kar je več kot pred petimi leti. Kot revni veljajo otroci, katerih starši so brezposelni in se zaradi tega zanašajo na državno socialno pomoč.

Za večjo varnost kolesarjev
16. 5. se je začela nacionalna preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev. Lani je na slovenskih cestah umrlo 14 kolesarjev, kažejo podatki Agencije za varnost prometa RS. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč kolesarjev so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti ter nepravilna stran in smer vožnje.

Ali kontracepcijske tablete povzročajo raka dojk?
Mnoge ženske, ki ne želijo zanositi, jemljejo kontracepcijske tablete. Med njihovimi uporabnicami se je razširilo mnenje, da je njihov stranski učinek rak dojk. Preverili smo, ali to drži.

Mame, ne prenašajte strahov na otroke
Otroci se rodijo s strahom pred tresenjem, padanjem in hrupom, druge strahove pa večinoma prenašajo na njih mame. Njeno prestrašenost lahko zazna že zarodek v trebuhu. V kasnejših letih pa se otroci spopadajo z različnimi strahovi.

Zbolela 102 Slovenca, zato ukrepajte pravočasno!
Za klopnim meningoencefalitisom sta lani v Sloveniji zbolela 102 človeka, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Vseeno pa predstavniki UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za javno zdravje pozivajo k cepljenju proti tej bolezni, saj so lahko posledice zelo hude. Približno odstotek obolelih umre, pet odstotkov pa jih ostane invalidov.

Do kdaj in koliko lahko nosečnica vozi avtomobil?
Če ste v dvomih … Nosečnica lahko vozi avtomobil, če se počuti v redu. Toda odsvetujemo ji, da je za volanom več kot tri ure.

Slovenija: 20.000 pritožb, do danes rešenih 9.000
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opozarja na več primerov kršitev pravic, ki zanikajo načela pravne in socialne države. Na novinarski konferenci so varuhinja in njeni sodelavci med drugim izpostavili nerešene pritožbe na področju sociale ter nepravilno ugotavljanje materialnega stanja družin, ki prosijo za javna sredstva.

Prepoved pozitivno vpliva na zdravje otrok
Število prezgodnjih rojstev pa tudi hospitalizacij otrok zaradi astmatičnih napadov je v zadnjem letu zaradi prepovedi kajenja na javnih mestih in v delovnih prostorih upadlo za več kot deset odstotkov, ugotavlja raziskava, objavljena v britanski reviji The Lancet.

Kako ostati zdrav in preprečiti rakavo obolenje?
4. februar je svetovni dan raka. Kaj lahko storite, da ostanete zdravi? Preberite si 11 nasvetov, s katerimi si lahko zmanjšate možnost, da zbolite za rakom.

Ko pride do distresa ploda ...
Najpogostejša vzroka fetalnega distresa sta popuščanje funkcije posteljice in pomanjkanje kisika zaradi oviranega pretoka krvi skozi popkovnico. O tem, kdaj je stanje resno in kaj to pomeni za nosečnico in plod, smo se pogovarjali z vodjo oddelka za perinatologijo v kranjski porodnišnici mag. Ireno Virant, dr. med., spec. ginekologije in porodništva.

Posledice visokih temperatur so lahko usodne
Republiška uprava za zaščito in reševanje opozarja na primerno ravnanje ob visokih temperaturah, ki bodo lahko v teh dneh dosegle tudi 35 stopinj Celzija.

11 priporočil, kako preprečiti raka!
Že danes recite slabim razvadam stop in podajte roko zdravemu načinu življenja. Nikoli ni prepozno, da zavestno stopite v boj proti rakavim obolenjem in odidete na preventivni presejalni pregled. Bodite dober zgled svojim otrokom, uživajte le zdravo prehrano, se veliko gibajte, izogibajte se močnim sončnim žarkom …

Preverite, ali ste upravičeni do denarne pomoči
Ko ne vidite več rešitve, kako bi preživljali družino, je čas, da zaprosite za denarno socialno pomoč na centru za socialno delo. Toda preverite, ali ste resnično upravičeni do nje.